data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Wyczynowe buty. Praktyka

2017-02-12 / News


6 państw, 100 miejscowości i 26 tysięcy uczestników. Tak, jednej tylko nocy 2016 roku, wyglądała Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jak będzie w tym roku i co ma wspólnego z ŚDM 2016?

Ekstremalna Droga Krzyżowa (w skrócie EDK - mk) jest inicjatywą ewangelizacyjną, organizowaną od 2009 roku przez ks. Jacka Stryczka. Polega na pokonaniu wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy i modlitwie, będąc zdanym wyłącznie na własne siły. No, może prawie wyłącznie na własne, bo każdy uczestnik otrzymuje od organizatorów specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozważania, każdego roku inne. - EDK prowadzi do dojrzałości - mówi o projekcie sam ks. Jacek Stryczek,  Prezes Stowarzyszenia WIOSNA.


Tegoroczna EDK odbędzie się po raz dziewiąty, pół roku po Światowych Dniach Młodzieży. Co te dwa wydarzenia mają ze sobą wspólnego? Otóż jednym z zadań, jakie Papież Franciszek postawił przed młodzieżą podczas spotkania w Krakowie w lipcu 2016 roku, było wstanie z kanapy i założenie wyczynowych butów. Już podczas papieskiego przemówienia wielu zastanawiało się, co to znaczy, jak zastosować te słowa w praktyce? O jakie wstanie i jaką kanapę chodzi? Pytano o konkrety: jak? co mamy zrobić?

Organizatorzy EDK 2017 twierdzą, że znaleźli praktyczne rozwiązanie, realizację słów Franciszka.  „Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą chodzić po drogach, o jakich się nigdy nie śniło.” mówił do młodych Franciszek. -  Wielu uczestników ŚDM będąc naszymi gośćmi poznało ten rodzaj duchowości (proponowany podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - mk) - twierdzi ksiądz Jarosław Raczak, ze sztabu tegorocznej EDK.

Inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…


- Ponieważ tak wielu z nas doświadczyło podczas tej wyprawy prawdziwego spotkania z Bogiem i przemiany, chcemy się podzielić tą ideą, tą nową formą duchowości także z Wami, z całym światem. - twierdzą organizatorzy - Ci, którzy już osiem razy szli z nami, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi - twierdzą organizatorzy.

Jak pomóc w organizacji EDK? Wszystkie informacje znajdziecie na stronie: www.edk.org.pl i na facebookowym profilu https://www.facebook.com/WIO.EDK/?fref=ts 

Podejmiecie wyzwanie?

mk

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam