data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Wolontariusze zbudowali wielkie serce z fotografii dłoni pielgrzymów

2016-07-27 / Festiwal Młodych


Na Placu Niepodległości odbył się finał projektu „Hand by hand”, którego twórcą jest artysta Julien Touchard. Wolontariusze wraz z artystą stworzyli dużą instalację - ogromne serce, którego tworzywem są fotografie dłoni młodych ludzi z całego świata.

Julien Touchard rozpoczął pracę nad kolejną odsłoną projektu „Hand by hand” w marcu. Końcowy efekt postanowił zaprezentować podczas Festiwalu Młodych w czasie ŚDM 2016. Do lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych przyszli pielgrzymi z całego świata wysyłali artyście fotografie swoich dłoni.

- Ogromną rolę w gromadzeniu fotografii odegrały social media. Pielgrzymi od razu mogli wysłać zdjęcie dłoni. Gdyby nie one młodzi nie wiedzieliby o akcji – mówi Julien Touchard.

Główną ideą projektu jest pokazanie jakie wartości według artysty są ważne w dzisiejszym świecie. Są to głównie: Bóg, miłosierdzie, wspólnota czy dzielenie się dobrą energią. Poprzez „Hand by hand” Touchard chce również pozwolić ludziom na integrację i wspólne tworzenie. Tegoroczna edycja to już kolejna odsłona fotografii ludzkich dłoni układanych w kształt serca. Podczas Światowych Dni Młodzieży nabiera dodatkowego znaczenia, bo wpisuje się także w wartości, które tworzą spotkanie młodych – miłość, jedność i wspólnotę.

Wspólnota przez sztukę

- Ideą tego, co robię jest tworzenie wspólnoty z ludźmi poprzez sztukę. Cieszę się, że mogę dzielić się tym  podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To dobra okazja, by przekazać pielgrzymom to, co robię  – mówił Julien Touchard w trakcie przygotowań do finału „Hand by hand”.

 - To ze względu na Boga jestem dzisiaj w Polsce. To misja. Cieszę się  także, gdy ludzie po prostu przychodzą i oglądają wystawę, ważne są dla mnie ich reakcje. Mam nadzieję, że przyjdzie ich dzisiaj wielu, a może sam Papież Franciszek zobaczy wystawę z samolotu – dodaje artysta.

12 tysięcy dłoni i nie tylko

W tegorocznej edycji „Hand by hand” serce stworzyło 12 tysięcy zdjęć dłoni. Julien Touchard zaznacza jednak, że jedna dłoń pielgrzyma może mieć kilka odsłon w różnych fotografiach. Dłonie są nie tylko na zdjęciach, ale przede wszystkim w działaniu. Po przyjeździe do Polski w przygotowaniu performance’u artyście pomagali wolontariusze. Na początku wycinając dłonie z fotografii, a od wtorku codziennie budując instalację na Placu Niepodległości. Wolontariusze na dzisiejsze finalshow musieli również odbudować część instalacji, którą zniszczył wczorajszy deszcz.

- Praca z wolontariuszami to dla mnie pierwsze doświadczenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę realizować swoje pomysły z takim zespołem. Kiedy przygotowywałem mój ostatni performance byłem sam z żoną – chwali współpracowników Julien Touchard.
- Instalację przygotowujemy z Julianem codziennie, od wtorku. Na początku wycinaliśmy dłonie z fotografii, a teraz układamy je zgodnie z projektem – mówi Agata Kawczyńska, wolontariuszka, pomagająca przy budowie serca. - Wczoraj, przez deszcz wszystko nam się rozsypało. Dzisiaj budowaliśmy instalację od nowa, ale dajemy radę! Jest to wystawa, która nawiązuje do idei Światowych Dni Młodzieży i mam nadzieję, że dzisiaj i jutro przyjdzie wielu zwiedzających – opowiada Agata Kawczyńska.

Przy instalacji pomagają również wolontariusze międzynarodowi.

- Bardzo lubię takie projekty i dlatego chciałam się zaangażować. Ta wystawa jest pełnym symboli performance, głównie poprzez słynne dwie dłonie: Adama i Stwórcy. Serce natomiast jest naprawdę świetnym symbolem i ukazuje miłosierdzie Boga – mówi Audrey Laures, wolontariuszka z Francji. - Myślę, że to naprawdę piękny performance, który pozwala ludziom na wewnętrzną kontemplację – dodaje.

Dłonie pielgrzymów i fresk Michała Anioła

Instalację tworzą dwie części: wielkie, wydrukowane dłonie ze znanego fresku Michała Anioła „Stworzenie Adama” i serce z fotografii, które znajduje się między palcem Boga i palcem Adama. Julien Touchard mówi, że symbolika tegorocznej instalacji nawiązuje głównie do chrześcijaństwa, idei stworzenia i miłosierdzia.

Serce współtworzy każdy, kto przesłał zdjęcie swojej dłoni lub pomógł w jego budowie na Placu Niepodległości. Końcowy efekt przedsięwzięcia będzie można podziwiać do piątku 28. lipca (zakończenia Festiwalu Młodych) na Placu Niepodległości w godzinach od 14- 16. i 20 - 23. Artysta podkreśla, że instalacja jest najlepiej widoczna z lotu ptaka lub dachu, z którego zrobi zdjęcie upamiętniające „Hand by hand” w Polsce.

Julien Touchard to francuski artysta, performer, zajmujący się sztuką współczesną. Jego największą inspiracją jest Bóg, którego słowa natchnęły go do stworzenia projektu „Hand by hand”.

Katarzyna Domagała

Fot.Grażyna Leja


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam