
Na Placu Niepodległości odbył się finał projektu „Hand by hand”, którego twórcą jest artysta Julien Touchard. Wolontariusze wraz z artystą stworzyli dużą instalację - ogromne serce, którego tworzywem są fotografie dłoni młodych ludzi z całego świata.
Julien Touchard rozpoczął pracę nad kolejną odsłoną projektu „Hand by hand” w marcu. Końcowy efekt postanowił zaprezentować podczas Festiwalu Młodych w czasie ŚDM 2016. Do lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych przyszli pielgrzymi z całego świata wysyłali artyście fotografie swoich dłoni.
- Ogromną rolę w gromadzeniu fotografii odegrały social media. Pielgrzymi od razu mogli wysłać zdjęcie dłoni. Gdyby nie one młodzi nie wiedzieliby o akcji – mówi Julien Touchard.
Główną ideą projektu jest pokazanie jakie wartości według artysty są ważne w dzisiejszym świecie. Są to głównie: Bóg, miłosierdzie, wspólnota czy dzielenie się dobrą energią. Poprzez „Hand by hand” Touchard chce również pozwolić ludziom na integrację i wspólne tworzenie. Tegoroczna edycja to już kolejna odsłona fotografii ludzkich dłoni układanych w kształt serca. Podczas Światowych Dni Młodzieży nabiera dodatkowego znaczenia, bo wpisuje się także w wartości, które tworzą spotkanie młodych – miłość, jedność i wspólnotę.
Wspólnota przez sztukę
- Ideą tego, co robię jest tworzenie wspólnoty z ludźmi poprzez sztukę. Cieszę się, że mogę dzielić się tym podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To dobra okazja, by przekazać pielgrzymom to, co robię – mówił Julien Touchard w trakcie przygotowań do finału „Hand by hand”.
- To ze względu na Boga jestem dzisiaj w Polsce. To misja. Cieszę się także, gdy ludzie po prostu przychodzą i oglądają wystawę, ważne są dla mnie ich reakcje. Mam nadzieję, że przyjdzie ich dzisiaj wielu, a może sam Papież Franciszek zobaczy wystawę z samolotu – dodaje artysta.
12 tysięcy dłoni i nie tylko
W tegorocznej edycji „Hand by hand” serce stworzyło 12 tysięcy zdjęć dłoni. Julien Touchard zaznacza jednak, że jedna dłoń pielgrzyma może mieć kilka odsłon w różnych fotografiach. Dłonie są nie tylko na zdjęciach, ale przede wszystkim w działaniu. Po przyjeździe do Polski w przygotowaniu performance’u artyście pomagali wolontariusze. Na początku wycinając dłonie z fotografii, a od wtorku codziennie budując instalację na Placu Niepodległości. Wolontariusze na dzisiejsze finalshow musieli również odbudować część instalacji, którą zniszczył wczorajszy deszcz.
- Praca z wolontariuszami to dla mnie pierwsze doświadczenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę realizować swoje pomysły z takim zespołem. Kiedy przygotowywałem mój ostatni performance byłem sam z żoną – chwali współpracowników Julien Touchard.
- Instalację przygotowujemy z Julianem codziennie, od wtorku. Na początku wycinaliśmy dłonie z fotografii, a teraz układamy je zgodnie z projektem – mówi Agata Kawczyńska, wolontariuszka, pomagająca przy budowie serca. - Wczoraj, przez deszcz wszystko nam się rozsypało. Dzisiaj budowaliśmy instalację od nowa, ale dajemy radę! Jest to wystawa, która nawiązuje do idei Światowych Dni Młodzieży i mam nadzieję, że dzisiaj i jutro przyjdzie wielu zwiedzających – opowiada Agata Kawczyńska.
Przy instalacji pomagają również wolontariusze międzynarodowi.
- Bardzo lubię takie projekty i dlatego chciałam się zaangażować. Ta wystawa jest pełnym symboli performance, głównie poprzez słynne dwie dłonie: Adama i Stwórcy. Serce natomiast jest naprawdę świetnym symbolem i ukazuje miłosierdzie Boga – mówi Audrey Laures, wolontariuszka z Francji. - Myślę, że to naprawdę piękny performance, który pozwala ludziom na wewnętrzną kontemplację – dodaje.
Dłonie pielgrzymów i fresk Michała Anioła
Instalację tworzą dwie części: wielkie, wydrukowane dłonie ze znanego fresku Michała Anioła „Stworzenie Adama” i serce z fotografii, które znajduje się między palcem Boga i palcem Adama. Julien Touchard mówi, że symbolika tegorocznej instalacji nawiązuje głównie do chrześcijaństwa, idei stworzenia i miłosierdzia.
Serce współtworzy każdy, kto przesłał zdjęcie swojej dłoni lub pomógł w jego budowie na Placu Niepodległości. Końcowy efekt przedsięwzięcia będzie można podziwiać do piątku 28. lipca (zakończenia Festiwalu Młodych) na Placu Niepodległości w godzinach od 14- 16. i 20 - 23. Artysta podkreśla, że instalacja jest najlepiej widoczna z lotu ptaka lub dachu, z którego zrobi zdjęcie upamiętniające „Hand by hand” w Polsce.
Julien Touchard to francuski artysta, performer, zajmujący się sztuką współczesną. Jego największą inspiracją jest Bóg, którego słowa natchnęły go do stworzenia projektu „Hand by hand”.
Katarzyna Domagała
Fot.Grażyna Leja