data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Tu, w Krakowie przeżyliśmy dni wspaniałe i niezapomniane.

2016-07-31 / Papież Franciszek


Pozdrowienia skierowane na ręce Ojca Świętego na zakończenie Celebracji Eucharystycznej przez  kard. Stanisława Ryłko, Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Świeckich.

Ojcze Święty!

XXXI Światowy Dzień Młodzieży dobiega końca. Przed Tobą stają rzesze ludzi młodych, którzy przybyli z najdalszych zakątków naszej planety. Jest to piękny obraz młodego Kościoła, pełnego radości i zapału misyjnego. Oto młodzi, którzy przyjęli Twoje zaproszenie do wzięcia udziału w tym szczególnym Światowym Dniu Młodzieży, ponieważ jest on związany z obchodami nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia odbywającego się pod hasłem ewangelicznego błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Dziękuję, Ojcze Święty, że wybrałeś Kraków jako miejsce obchodów tego Światowego Dnia! Jest to miasto, które gości sanktuarium Jezusa Miłosiernego, będące celem wielu pielgrzymów przybywających z całego świata. Jest to również miasto dwóch wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia: świętej Faustyny Kowalskiej i świętego Jana Pawła II, którzy towarzyszyli i prowadzili młodych podczas tego Światowego Dnia Młodzieży.

Tu, w Krakowie przeżyliśmy dni wspaniałe i niezapomniane. Ten Światowy Dzień Młodzieży pozwolił nam odkryć miłosierdzie jako pulsujące serce Ewangelii i chrześcijaństwa, ponieważ chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno! Jezus Miłosierny, czczony w sanktuarium w Łagiewnikach rzeczywiście przeszedł pośród nas, a Jego spojrzenie pełne czułej miłości głęboko poruszyło nasze serca. Ileż ważnych decyzji dojrzało w młodych w tych dniach: decyzja o chrześcijańskim małżeństwie, kapłaństwie lub życiu konsekrowanym! Ileż radości doświadczyli ludzie młodzi będąc razem jako bracia, świadcząc w ten sposób światu, że wspaniale jest być chrześcijaninem, że warto w swoim życiu pójść za Chrystusem!

Teraz, na zakończenie tych dni spędzonych w Krakowie, z sercem pełnym radości, ci młodzi ludzie pragną wyrazić Tobie, Ojcze Święty, swoje synowskie oddanie i swoją głęboką wdzięczność. Dziękujemy, że przewodniczyłeś temu Światowemu Dniowi Młodzieży! Dziękujemy za słowa, które zechciałeś skierować do młodych, słowa, które potrafią podtrzymać nadzieję i dać każdemu na nowo odwagę.

Ojcze Święty, nadeszła teraz chwila misyjnego posłania. W sierpniu 2002 roku, podczas inauguracji sanktuarium Jezusa Miłosiernego tu, w Krakowie, św. Jan Paweł II powiedział: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” (Homilia podczas poświęcenia sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002). Dzisiaj, na tym „polu miłosierdzia” słowa Świętego Papieża znajdują prorocze spełnienie! Dziś ci młodzi ludzie, poruszeni Bożym miłosierdziem, wracają do swoich krajów, jako apostołowie i świadkowie miłosierdzia.

Ojcze Święty, pobłogosław ten lud uczniów i misjonarzy Chrystusa. Są oni gotowi by wyruszyć i zanieść aż na krańce ziemi płomień Jego miłosiernej miłości, symbolizowany przez pochodnie, które teraz Wasza Świątobliwość przekaże pięciu młodym z pięciu kontynentów.

Dziękuję, Ojcze Święty!

Kard. Stanisław Ryłko, Przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Świeckich

KAI
Fot. Marcin Mazur

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam