data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Redemptoryści i młodzież redemptorystowska bawią (się) w Podgórzu

2016-07-27 / Festiwal Młodych


Dzień Alfonsjański organizowany jest przez redemptorystów od czasu Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

Grupa Redemptor to młodzież z całego świata związana w różny sposób  ze Zgromadzeniem Redemptorystów. Spotykają się w wybranym dniu by radować się z dzielenia tego samego stylu przeżywania wiary – głoszenia pełnej miłosierdzia Ewangelii na wszelkie możliwe sposoby. Dzień ten, na cześć św. Alfonsa Liguori, założyciela Redemptorystów, nazywa się Dniem Alfonsjańskim.

W tym roku Dzień Alfonsjański rozpoczął się katechezą „Teraz jest czas na miłosierdzie”, prowadzoną przez biskupa Andrzeja Czaję z Opola. Zgromadzeni na Rynku Podgórskim mogli usłyszeć kiedy jest czas miłosierdzia i czy są takie czasy, kiedy Bożego Miłosierdzia nie ma i kiedy Pan Bóg zaczął jeszcze mocniej okazywać Swoje Miłosierdzie.

Mszę świętą odprawił bp Czaja w koncelebrze z o. bp Józefem Słabym CSsR z Esquel w Argentynie i o. Generałem Michaelem Brehlem CSsR z Rzymu, przełożonym Zgromadzenia Redemptorystów.

Młodzież redemptorystowska swoje uczestnictwo w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży rozpoczęła od Dni w Diecezji, konkretnie: w diecezji wrocławskiej. Przyjechało ich tam około 600, z różnych krajów świata: Austrii, Brazylii, Białorusi, Francji, Malezji, Niemiec, Filipin, Rosji, Singapuru, Ukrainy, Wietnamu, Włoch… W Krakowie ich grupa powiększyła się do  1 500 osób, które dojechały z kolejnych krajów.

– Dzisiaj spotykamy się na Dniu Alfonsjańskim tutaj, na Rynku Podgórskim. Nasza młodzież bierze też udział w wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży – mówi o. Mariusz Mazurkiewicz, opiekujący się wydarzeniem od strony technicznej.

 –Jest to dla mnie wielka radość, że mogę się trochę odmłodzić. Sam kiedyś uczestniczyłem w Światowych Dniach Młodzieży (w Kolonii i w Madrycie, a nawet jeszcze w Częstochowie – ale to jako bardzo młody człowiek, przed telewizorem), ale potem przyszły inne obowiązki w zgromadzeniu. Tutaj mogę razem z innymi bawić się i modlić. Trzeba szukać nowych sposobów na dotarcie do młodych, stare na pewno nie wystarczą. Niektóre sprawy, o których tu usłyszałem będą dla mnie inspiracją w mojej pracy, gdy jeżdżę na misje parafialne i na rekolekcje – opowiada o swoich odczuciach z dotychczasowych wydarzeń.

Pod biało-czerwonym transparentem zgromadziła się niemiecka Polonia. – Jesteśmy z parafii polskiej z Monachium – mówi Max Halemba. – Działają u nas redemptoryści, dlatego też przyszliśmy tutaj dzisiaj. Bardzo miło jest spotkać tak wielu ludzi z całego świata, którzy też związani są z redemptorystami. Spotkać cały świat tutaj, w Polsce, w naszej ojczyźnie. Razem z ludźmi ze wszystkich zakątków świata możemy się cieszyć, radować i wielbić Pana Boga – kończy.

Bartosz Dębowski
Fot. Sofia Pasman

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam