data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Przedstawiciele KO ŚDM Panama 2019 w Krakowie!

2017-02-07 / News


W dniach 7-8 lutego 2017 ma miejsce wizyta przedstawicieli KO ŚDM Panama w Krakowie, której celem jest wymiana doświadczeń z organizacji tak wielkiego i ważnego wydarzenia.


Przedstawiciele KO ŚDM Panama 2019 w osobach apb. Jose Domingo Ulloa (przewodniczący Komitetu Organizacyjnego), ks. Romulo Aguilara (koordynator generalny KO), Victora Changa (sekretarz generalny KO) uczestniczą w rozmowach z  organizatorami ŚDM  w Krakowie. Delegacja spotkała się także z dziennikarzami podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej.

- Przyjechaliśmy do Polski, do Krakowa, żeby poznać organizatorów i wpisać się w ciąg organizacyjny Światowych Dni Młodzieży i jak najlepiej przygotować się do przyjęcia młodych ludzi w Panamie w 2019 roku – mówił rozpoczynając konferecję abp Ulloa - Wiemy także, że owoce ŚDM istnieją dzięki modlitwie, więc dzisiaj szczególnie chcemy ofiarować to dzieło przygotowań ŚDM w ręce Jana Pawła II.


Nurtujące tematy

Abp Ulloa zdradził, że głównymi tematami rozmów są logistyka oraz bezpieczeństwo - Najważniejsze trzy obszary, o które pytamy to logistyka zakwaterowania, transportu, oraz jak zorganizowano wyżywienie – informował abp Ulloa - bardzo chcemy, żeby te ŚDM były bezpieczne, więc również będziemy korzystać z doświadczeń Polski.

Zapowiedział, że w Panamie spodziewanych jest 300-400 tys. pielgrzymów ze świata. Wytypowano również dwa miejsca Wydarzeń Centralnych, które są obecnie wizytowane przez Kongregację ds. świeckich. Ostateczna decyzja o miejscu wydarzeń zapadnie być może już w kwietniu.

Arcybiskup podzielił się również tym, co na obecnym etapie stanowi największe obawy organizatorów – Tym, co nas najbardziej niepokoi czy zaprząta nasze myśli jest zakwaterowanie, tak żeby wszyscy mieli gdzie spać. Drugi temat to transport. Panama nie jest dużym miastem, więc można pokonać ją pieszo, jednak ten temat jest dość istotny. Panama ma 2 linie metra i to bardzo ułatwia masowy transport z różnych punktów, ale nadal nad tym będziemy pracować i myśleć, jak to dobrze zorganizować.


Jeszcze w lutym 2017 poznamy hymn i logo

Arcybiskup poinformował, że znana jest już data ŚDM w Panamie oraz wyjaśnił, że termin jest zależny od trwającego w tym czasie okresu suchego w Ameryce Środkowej. Poinformował również, że już wkrótce poznamy logo i hymn ŚDM w Panamie - Jesteśmy już na tym etapie przygotowań, że z niecierpliwością czekamy na 9 kwietnia, kiedy to młodzież z Polski przekaże młodzieży z Panamy pielgrzymujący Krzyż ŚDM. Poza tym 17 lutego zamykamy konkurs na hymn i logo ŚDM, bardzo chcemy już w kwietniu pokazać światu logo i hymn ŚDM w Panamie.


Doświadczenie z Krakowa

Jako trzy najważniejsze rady przekazywane delegacji z Panamy Biskup Damian Muskus wymienił zaufanie Bożej Opatrzności w przygotowaniach, zachętę do zaangażowania młodych w przygotowania oraz odwagę do proszenia o współpracę ekspertów poszczególnych dziedzin – My z takiej rady korzystaliśmy zarówno na etapie przegotowań w wymiarze centralnym, jak i również na etapie tworzenia ciągle odnawianej struktury komitetu – wyjaśniał.

Na koniec konferencji bp Ulloa zaprosił polską młodzież oraz dziennikarzy do uczestnictwa w ŚDM w Panamie w 2019 roku - Chcemy zaprosić i już powitać w Panamie wszystkich młodych, którzy zechcą do Panamy przyjechać, przyjmiemy Was z wielkim sercem. Zapraszamy szczególnie Polaków, żeby wzbogacili to miejsce i to wydarzenie swoją obecnością.

Wizyta delegacji z Panamy trwa dwa dni i zakończy się 8 lutego.


Zofia Świerczyńska

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam