data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Potrzebujący otrzymują dary od ŚDM

2016-12-15


Plecaki, sprzęt biurowy, suchy prowiant, woda butelkowa – wszystkie materialne rzeczy pozostałe po Światowych Dniach Młodzieży trafiły i wciąż są przekazywane na rzecz wielu instytucji, stowarzyszeń, fundacji, ośrodków pomocy, szkół, parafii i zakonów czy duszpasterstw.

Pięć tysięcy plecaków zostało przekazanych na adres Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Plecaki otrzymają dzieci, młodzież szkolna, studenci z rodzin uchodźców - chrześcijan wygnanych z Mosulu, obecnie mieszkających w obozie dla uchodźców w Irbilu (północny Irak).

- Razem z parafią św. Mikołaja w Tylmanowej podczas Pikniku Misyjnego zebraliśmy pieniądze, które pomogły nam pokryć wszystkie koszty na zakup wyposażenia dla dzieci do szkół. Brakło nam tylko pieniędzy na plecaki – tłumaczy ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie - Potrzebowaliśmy 5 tysięcy sztuk i tyle zostało nam przekazanych przez Archidiecezję Krakowską. Najpóźniej do połowy stycznia plecaki powinny dotrzeć na miejsce.

Plecaki, które otrzyma młodzież z Iraku, będą służyły nie tylko jako szkolna wyprawka - Dzieci wyjeżdżają też na różne wyjazdy, organizowane po to, by zapominały o tym, co przeżyły, dotyczy to zwłaszcza młodszych dzieci. Więc te plecaki będą służyć nie tylko w celach edukacyjnych, ale także do wyjazdów czy choćby na zakupy. Taki plecak przydaje się do wszystkiego. Będą do użytku dla całej rodziny – tłumaczy ks. Rafał - To będzie także pamiątka dla tej młodzieży, która chciała, ale nie mogła być na ŚDM w Krakowie – dodaje.4 tysiące plecaków przekazano także dla uczestników spotkania z Papieżem Franciszkiem w Rzymie z osobami wykluczonymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Fratello. Plecaki otrzymały również służby pomagające przy organizacji ŚDM, m.in. pogotowie ratunkowe czy straż graniczna. Trafiły one także do stowarzyszeń opiekujących się osobami z upośledzeniem umysłowym, do wielu fundacji i domów opieki społecznej. 5 tysięcy plecaków znajdzie się również w Paczce Świątecznej dla dzieci z okazji spotkania wigilijnego pod Oknem Papieskim.

Wśród przekazanych darów oprócz plecaków znalazł się także sprzęt biurowy. Łącznie przekazano 22 komputery - do przedszkola w Myślenicach oraz na rzecz Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie.

Pozostały po ŚDM suchy prowiant przekazano na rzecz fundacji Caritas, w planach jest też wykorzystanie go podczas tegorocznej wigilii z bezdomnymi, organizowanej na krakowskim Rynku. Natomiast wodę butelkową wykorzystano podczas organizacji Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Z wody mogły skorzystać też osoby uczestniczące w uroczystościach pogrzebowych ś.p. ks. kard. Franciszka Macharskiego oraz zgromadzeni podczas obchodów konsekracji Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.


Zofia Świerczyńska

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam