data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Kwiaty na ołtarzach świeże i naturalne, jak młodzież

2016-08-05 / Wydarzenia Centralne


Na ołtarzu na Błoniach i w Brzegach kwiatów było tysiące. Floryści z pracowni „Design for Life” układali je głównie w nocy, aby efekt świeżości był widoczny w czasie Wydarzeń Centralnych.


Zespół florystów składał się z około 20 osób. Byli to doświadczeni floryści, ale też zarejestrowani wolontariusze z Polski i Kolumbii. – Zależało nam, żeby to byli ludzie, którzy wykonają tę pracę z sercem, dlatego nie stawialiśmy doświadczenia na pierwszym miejscu – mówi Marina Zoń, odpowiedzialna za dekorację ołtarzy. Podkreśliła też, że zabiegali o to, by to były osoby, dla których te wydarzenia są ważne, mają świadomość czym różni się Liturgia drogi Krzyżowej od Mszy Posłania.


Zespół florystów pracował głównie w nocy przygotowując dekoracje na kolejny dzień. Ponieważ wszystkie rośliny były żywe, musieli cały czas dbać o ich świeżość.


Na rozpoczynającej ŚDM Mszy świętej we wtorek, kompozycje kwiatowe były regularne i stonowane w kolorach. Aby podkreślić doniosłość tego ważnego momentu jakim była inauguracja wykorzystano m.in. anturium, róże i storczyki, ofiarowane przez rodzinną firmę ze Stężyca JMP Flowers.


Pierwszego dnia do pomocy byli zaangażowani floryści z Uniwersytetu Rolniczego, Studia podyplomowe florystyki w Krakowie oraz studenci i absolwenci Akademii Marioli Miklaszewskiej, którzy głównie zajmowali się układaniem trawy z rolki, sadzeniem surfinii oraz współtworzyli kompozycje kwiatowe.


Powitanie papieża w czwartek miało być czasem radości z obecności Ojca Świętego. Pojawiły się mocne kolory czerwieni, pomarańczy, zieleni. Nastrój rozradowania podkreśliły słoneczniki. Piątek zaś, to czas zamyślenia i przeżywania męki Pańskiej. Te emocje zaakcentowane zostały przez mocną czerwień i zieleń róży, anturium, szarłatu, hortensji i gałązki wierzby. W piątek też na osobistą prośbę Ojca Świętego postawiono drzewka, aby lekko przysłonić słońce.


Warto wspomnieć, że przy współtworzeniu koncepcji florystycznej na Brzegach uczestniczył dominikanin Mariusz Skowroński ze Służewa-Warszawa. Głównym założeniem dekoracji na Brzegach była prostota, naturalność, powrót do natury -  rozwiązania ekologiczne z naturalnych materiałów.


Odzwierciedlały je łąki kwiatowe, drzewka wiśni, wysokie trawy i rośliny doniczkowe. Postawiono osiem drzewek nawiązujących do ośmiu błogosławieństw i kulki bukszpanu. Naturalność podkreśliły łąkowe kwiaty ostróżki i jeżówki.


Każda z kompozycji miała jedynie podkreślić ważne momenty. – Nie chciałam, żeby stół ołtarzowy był przysłonięty – oznajmia Marina Zoń mówiąc o stole, przy którym podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II sprawował Eucharystię, a w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek.


Ta sama pracownia florystyczna zadbała również o kwiaty w Namiocie Adoracji w Parku Jordana. Tam wokół Najświętszego Sakramentu leżały łączki kwiatowe z mchem, trawą, paprotką. Oprócz tego przygotowano też kompozycje kwiatowe wokół Okna Papieskiego, z którego papież Franciszek przemawiał do wiernych.


Róże, anturium i orchidee ufundowała rodzina Ptaszków ze Stężycy koło Dęblina– właściciele polskiej firmy JMP Flowers, którzy uprawiają kwiaty pod szkłem już od czterech pokoleń. A gąbkę florystyczną przekazała bezpłatnie firma Victoria Floral Products.


Ewelina Słomka

Fot. Marina Zoń

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam