data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Karmelitański Dzień Młodych

2016-07-27 / Festiwal Młodych


W dniu wspomnienia błogosławionego Tytusa Brandsma, 27 lipca, zakon karmelitów zorganizował Karmelitański Dzień Młodych. Wzięli w nim udział pielgrzymi z Hiszpanii, Włoch, Litwy, Irlandii, Malty, Stanów Zjednoczonych i Polski. Spotkania takie odbywają się od 2008 roku podczas każdych Światowych Dni  Młodzieży.

– Świętujemy dzisiaj Karmelitański Dzień Młodych. Młodzież związana z ojcami karmelitami z  niemal całego świata zjechała tutaj, żeby wspólnie spędzić czas, wspólnie się modlić oraz oddać cześć Matce Bożej Piaskowej - mówi Magdalena Kozik, wolontariuszka św. Eliasza.

- Podczas spotkania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie demonstruje się również bogactwo Kościoła, jego różnorodne charyzmaty, duchowości. Wszyscy tworzymy jedno ciało, ale  podczas ŚDM pokazuje się bogactwo różnych grup. Od spotkania w Sydney w 2008 zawsze podczas Światowych Dni Młodzieży organizujemy też Dzień Karmelitański dla młodych, którzy przyjeżdżają z parafii, szkół, grup młodzieży karmelitańskich z całego świata - wyjaśnia o. Fernando Millan Romeral O.Carm., Generał Zakonu Karmelitów.

Patronami tegorocznego Karmelitańskiego Dnia Młodych są święta  Maria Magdalena de' Pazzi oraz błogosławieni Hilary Januszewski i Tytus Brandsma.

 - Na spotkanie Karmelitańskiego Dnia Młodzieży wybraliśmy troje świętych, którzy mogą być inspirujący dla młodych XXI wieku. Pierwszą z nich jest święta Maria Magdalena de' Pazzi, włoska mistyczka z XVI wieku. Kiedy mówimy o mistyczce młodzież może myśleć, że jest to coś odległego, obcego, ale jest to kobieta, która bardzo doświadczyła bliskości Boga, a jednocześnie czuła się bardzo zmartwiona i solidaryzowała się z problemami Kościoła i społeczeństwa w czasach, w których żyła. Innymi postaciami są błogosławiony Hilary Januszewski, który był członkiem tego klasztoru. Został zatrzymany w 1939 przez Gestapo i zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau w Niemczech. Umarł ponieważ poświęcił się pomaganiu chorym na tyfus w obozie. Myślę, że jest on prawdziwym męczennikiem miłosierdzia. Ja osobiście czuję wobec niego dużo sympatii i oddanie. Trzecią osobą jest błogosławiony Tytus Brandsma, holenderski karmelita, dziennikarz. Był on kierownikiem gazety, wykładowcą uniwersyteckim, który sprzeciwił się nazistowskiemu rządowi okupacyjnymi w Holandii, ponieważ próbował utrzymać niezależność katolickich gazet, żeby nie publikowano nazistowskiej propagandy przeciwko Żydom. Został aresztowany w 1942 i również umarł w obozie koncentracyjnym w Dachau. Uważa się go za męczennika na rzecz wolności słowa, niemal świętego patrona dziennikarza – dodaje o. Fernando Millan Romeral O.Carm.

– Dla mnie najważniejszym z świętych, o których dzisiaj usłyszeliśmy, a którego zapamiętam i będę nosić w sercu jest Tytus Brandsma. Jest on dobrym przykładem dla młodych ludzi, którzy mogą tak jak on przekazywać całemu światu wartości chrześcijańskie - mówi obecna na spotkaniu Monica Friscia z Włoch.

O. Fernando Millan Romeral O. Carm. podkreślił, że ważne w Karmelitańskim Dniu Młodych jest  podtrzymywanie znajomości rozpoczętych podczas Światowych Dni Młodzieży. - My staramy się, żeby młodzież, która spotyka się co trzy lata, aby później pozostawała w jedności za pośrednictwem Internetu, spotkań regionalnych.

Ojciec Generał podkreślił również wielką wartość Światowych Dni Młodzieży. - Takie spotkania są bardzo pozytywne. Są to międzynarodowe fora, na których trzeba być. Trzeba również szanować naturalny rytm młodych, ponieważ często jako dorośli chcemy nimi manipulować. Młodzi mają swoje formy ekspresji, swój rytm, swój styl i trzeba to szanować. Myślę, że jest to wielka nadzieja dla wiary.

Izabela Kuśmierek
Fot. Ewa Puchała

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam