data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Małopolskę

Zamki

Zamki

Zamki wiecznie żywe

Zamki i zamczyska, ruiny średniowiecznych fortec i magnackie rezydencje doby renesansu i baroku spotykamy w Małopolsce niemal na każdym kroku. Budowano je najczęściej na wysokich, widocznych z daleka wzgórzach, dzięki czemu stanowią jedne z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu w regionie. Najwspanialszy jest oczywiście zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Wraz z archikatedrą św. Stanisława BM i św. Wacława tworzy on niepowtarzalny zespół zabytkowy. Znane są także zamki jurajskie, zwane – z racji położenia na szczytach skalnych turni – „Orlimi Gniazdami”. Większość z nich zbudowano  z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego wzdłuż Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, tworząc warowny pas, chroniący granice królestwa od strony Śląska. Znaczna część zamków na Szlaku Orlich Gniazd jest zrujnowana, lecz są też obiekty zachowane w całości, jak wspaniała renesansowa rezydencja w Pieskowej Skale, lub odbudowane, jak urocza siedziba rycerska w Korzkwi.  Wiele zamków znajduje się też w Karpatach, pośród beskidzkich grzbietów czy na pogórzach. Najpiękniejsze i najbardziej znane są dwa zamki w Pieninach nad Jeziorem Czorsztyńskim: Dunajec w Niedzicy i Wronin w Czorsztynie. Na Pogórzu Karpackim zobaczyć można wspaniałe palazzo in fortezza, czyli zamek w Nowym Wiśniczu, piękny późnogotycki zameczek w Dębnie czy związany ze sławną kopalnią soli zamek w Wieliczce. Warto również odwiedzić renesansowe rezydencje, które zasłużyły na miano „małego Wawelu”: w Niepołomicach i w Suchej Beskidzkiej.

Zamki wiecznie żywe
Zamki i zamczyska (http://www.visitmalopolska.pl/Strony/main/advancedsearch.aspx?KICatId=1164), ruiny średniowiecznych fortec i magnackie rezydencje doby renesansu i baroku spotykamy w Małopolsce niemal na każdym kroku. Budowano je najczęściej na wysokich, widocznych z daleka wzgórzach, dzięki czemu stanowią jedne z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu w regionie. Najwspanialszy jest oczywiście zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Wraz z archikatedrą św. Stanisława BM i św. Wacława tworzy on niepowtarzalny zespół zabytkowy. Znane są także zamki jurajskie, zwane – z racji położenia na szczytach skalnych turni – „Orlimi Gniazdami”. Większość z nich zbudowano  z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego wzdłuż Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, tworząc warowny pas, chroniący granice królestwa od strony Śląska. Znaczna część zamków na Szlaku Orlich Gniazd jest zrujnowana, lecz są też obiekty zachowane w całości, jak wspaniała renesansowa rezydencja w Pieskowej Skale, lub odbudowane, jak urocza siedziba rycerska w Korzkwi.  Wiele zamków znajduje się też w Karpatach, pośród beskidzkich grzbietów czy na pogórzach. Najpiękniejsze i najbardziej znane są dwa zamki w Pieninach nad Jeziorem Czorsztyńskim: Dunajec w Niedzicy i Wronin w Czorsztynie. Na Pogórzu Karpackim zobaczyć można wspaniałe palazzo in fortezza, czyli zamek w Nowym Wiśniczu, piękny późnogotycki zameczek w Dębnie czy związany ze sławną kopalnią soli zamek w Wieliczce. Warto również odwiedzić renesansowe rezydencje, które zasłużyły na miano „małego Wawelu”: w Niepołomicach i w Suchej Beskidzkiej.

Zamki i zamczyska, ruiny średniowiecznych fortec i magnackie rezydencje doby renesansu i baroku spotykamy w wielu miejscach w Małopolsce. Dziś stanowią często najbardziej charakterystyczny element krajobrazu i atrakcje turystyczne.

Najwspanialszy jest oczywiście zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Wraz z archikatedrą pod wezwaniem św. Stanisława BM i św. Wacława tworzy niepowtarzalny zespół zabytkowy odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata.

Budzą podziw zamki jurajskie, zwane – z racji położenia na skalistych wzgórzach – „Orlimi Gniazdami”. Większość z nich zbudowano z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego wzdłuż Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, tworząc warowny pas, chroniący granice królestwa od strony Śląska. Znaczna część zamków na Szlaku Orlich Gniazd nie ostała się lub jest w ruinie, lecz są też budowle zachowane w całości, jak wspaniała renesansowa rezydencja w Pieskowej Skale, czy odbudowane, jak siedziba rycerska w Korzkwi.

Wiele zamków znajduje się też w Karpatach, pośród beskidzkich grzbietów czy na pogórzach. Najpiękniejsze i najbardziej znane są zamki w Pieninach nad Jeziorem Czorsztyńskim: Dunajec w Niedzicy i Wronin w Czorsztynie. Na Pogórzu Karpackim zobaczyć można wspaniałe palazzo in fortezza, czyli zamek w Nowym Wiśniczu, piękny późnogotycki zameczek w Dębnie czy związany z kopalnią soli zamek w Wieliczce. Warto również odwiedzić renesansowe rezydencje, które zasłużyły na miano „małego Wawelu”: w Niepołomicach i w Suchej Beskidzkiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam