data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Zafascynować serca

2015-02-23

W duchowej drodze do ŚDM w Krakowie, w tym roku skupiamy się na kolejnym z błogosławieństw, zadanych nam przez Papieża. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.

W tym kontekście, Orędzie, które otrzymaliśmy, jest szczególnym zaproszeniem, które otrzymujemy od Ojca Świętego.
 

Wyzwanie do…

…tego, byśmy przyznali, że bardzo pragniemy szczęścia. Czasem wydaje się, że trudno to przyznać; wolimy udawać, że świetnie sobie radzimy, mamy fantastycznych znajomych, a przyszłość widzimy na różowo. Tymczasem może być tak, że nie mamy pewności, że idziemy w dobrym kierunku. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z naszej codzienności i mamy ochotę odrzucić wszelkie maski, które czynią nasze życie fałszywym, jesteśmy na dobrej drodze, by rozpocząć bunt!

Co to za rewolucja?

Rewolucja serc. Tak! Do tego wzywa nas Franciszek! Jesteśmy młodzi i chcemy czegoś więcej, mamy prawo się tego spodziewać i chcemy podjąć ryzyko, by to osiągnąć! Młodość jest czasem heroizmu, czasem poszukiwania skarbów i rzucania wyzwania światu! Jeśli więc czujesz, że i Ty chcesz tak właśnie potraktować ten czas, zauważ, że Jezus patrzy na Ciebie z miłością i zaprasza na szczególną drogę. Jednym ze stojących na niej drogowskazów jest właśnie błogosławieństwo o czystym sercu.

Którędy prowadzi droga?

Po pierwsze: rozpoznaj, co zanieczyszcza Twoje serce! Bo – jak pisze Papież – jeśli dbamy o ochronę stworzenia, o czyste powietrze i wodę czy zdrową żywność, o ileż bardziej winniśmy się troszczyć o czystość naszych serc i relacji! „Ta „ludzka ekologia” pomoże nam oddychać czystym powietrzem, pochodzącym z rzeczy pięknych, z prawdziwej miłości, ze świętości”.

Po drugie: podejmij decyzję! Bóg zawsze pierwszy wychodzi Ci na spotkanie, to On Cię szuka, tam gdzie jesteś i takiego, jaki jesteś. On dopuszcza Cię do przebywania w swojej obecności. Szukaj Go zatem każdego dnia, wiernie i wytrwale.

Po trzecie: używaj skutecznych narzędzi! One tylko z pozoru mogą się wydawać marnymi. Przede wszystkim odnawiaj i regularnie oczyszczaj swoje serce w Sakramencie Pojednania; nie ma lepszego sposobu, by Pan stworzył Cię na nowo. Każdego dnia rozmawiaj z Bogiem, spędzaj czas na modlitwie, na rozmowach z Tym, który sam nazywa siebie Twoim przyjacielem. Daj Mu szansę! Poza tym często czytaj Pismo Święte, zwłaszcza Ewangelię, choćby fragment dziennie. I jeszcze coś: nie zapominaj, że Jezus mieszka w najuboższych, w potrzebujących; spotkaj Go poświęcając im czas i dzieląc się tym, co masz. A zawsze coś przecież masz…

Jaka jest obietnica?

Dobrze ukształtowane, czyste serce, będzie naszym „wewnętrznym kompasem”, będzie kapitałem, który zaprocentuje już teraz i w życiu dorosłym, w tych, których kochamy i których pokochamy w przyszłości, będzie przyczyną prawdziwego i trwałego szczęścia. Jego zaś kwintesencją, jak obiecuje w Kazaniu na Górze Jezus, będzie oglądanie Boga. Nic innego na tym świecie nie może się z tym równać, bo nikt nie jest w stanie nas tak bezwarunkowo pokochać. Bez względu więc na to, jakie powołanie odkryjemy, czy którą ścieżkę rozwoju dla siebie wybierzemy, On będzie z nami i będzie nam błogosławił.  

Przystanek Kraków

Wraz z Ojcem Świętym wierzymy, że Światowe Dni Młodzieży, do których się przygotowujemy, będą wspaniałym czasem łaski, czasem odkrywania Chrystusa, Jego Kościoła i własnego powołania. Owoce, których się spodziewamy, są wielkie, ale w dużej mierze zależą właśnie od dobrego przygotowania duchowego. Papież nam ufa i modli się za nas. Podejmijmy to fascynujące wyzwanie i bądźmy ludźmi o czystych, pięknych i wielkich sercach. Świat tak bardzo potrzebuje dziś miłości!
 
 Sekcja Pastoralna Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam