data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Udział osób niepełnosprawnych w ŚDM - konferencja

2015-04-22

Konferencja „Udział osób niepełnosprawnych w ŚDM” początkiem współpracy Komitetu Organizacyjnego ŚDM z organizacjami pozarządowymi.        


„Światowe Dni Młodzieży to dla młodych ludzi prawdziwa szkoła człowieczeństwa i wrażliwości” – podkreślił bp Damian Muskus, koordynator przygotowań do ŚDM, w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji: „Udział osób niepełnosprawnych w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie”. Odbyła się ona we wtorek 21 kwietnia w sali obrad krakowskiego Magistratu. Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego ŚDM odpowiedzieli przedstawiciele blisko czterdziestu organizacji pozarządowych, zajmujących się pracą z osobami z niepełnosprawnością.


Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 przedstawił gościom ideę, formułę i planowany przebieg wydarzeń centralnych oraz kwestie organizacyjne i promocyjne pod kątem udziału osób niepełnosprawnych. „Zależy nam na tym, by w jak najszerszym zakresie w całym programie ŚDM uczestniczyły osoby niepełnosprawne, a organizacje pozarządowe skupiające takie osoby mają frontowy kontakt z tymi, którzy będą także czynnie uczestniczyli w ŚDM w Krakowie” - mówił Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, który równocześnie jest członkiem Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.


W skierowanym do uczestników spotkania przesłaniu Koordynator Generalny przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus podkreślał, że Światowe Dni Młodzieży to dla młodych ludzi spotkanie z Jezusem w wielkiej wspólnocie wiary, ale także prawdziwa szkoła człowieczeństwa i wrażliwości. „Mam nadzieję, że przygotowania do tych Dni staną się szansą, by w młodych Polakach - gospodarzach ŚDM - rozbudzić tę wrażliwość i otworzyć ich serca na potrzeby innych” – zaznaczył hierarcha. „Niepełnosprawna młodzież jest dla nas uprzywilejowaną grupą pielgrzymów. Gorąco wierzę, że czas spędzony w naszym mieście napełni ich nadzieją i siłą, stanie się źródłem radości i doświadczenia żywej wiary” – dodał.


Przedstawiciele organizacji pozarządowych poznali konkretne obszary współpracy w przygotowaniach do ŚDM. Są to m.in. teledysk do hymnu, warsztaty wokalne, które wyłonią artystów do występów w lipcu 2016 roku; warsztaty rękodzieła, których efektem będą aukcje wytworów opatrzonych logiem ŚDM, a dochód z nich przeznaczony będzie na działalność artystyczną osób niepełnosprawnych; posługi liturgiczne podczas wydarzeń centralnych czy szkolenia wolontariuszy do pomocy osobom niepełnosprawnym już w czasie ŚDM.


Członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 prezentowali swoją pracę tak, by prosić o rady i sugestie, co należy wziąć pod uwagę, by osoby z niepełnosprawnościami różnego typu w sposób pełny i komfortowy mogły przeżywać spotkania młodego Kościoła. Ważnym elementem spotkania był czas dyskusji, kiedy przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń mogli zgłosić swoje postulaty, zadać pytania czy prosić o wyjaśnienie jeszcze niepewnych kwestii.


W celu dobrego przygotowania ŚDM pod kątem osób niepełnosprawnych w Komitecie Organizacyjnym powstał Zespół ds. udziału osób niepełnosprawnych. Jego zadaniem jest zapewnienie godnego i pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w Wydarzeniach Centralnych ŚDM, ich zakwaterowanie i transport pomiędzy tymi miejscami. Zespół opiera się na współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, dlatego wszystkich zebranych pytano o to, w jakim zakresie mogą zaangażować się w przygotowania logistyczne, a także bezpośrednią pomoc podczas spotkania młodzieży.


W 2013 roku w Rio de Janeiro zarejestrowało się oficjalnie 1357 osób z niepełnosprawnością, a w 2011 roku w Madrycie - 5274. Proces rejestracji pielgrzymów na ŚDM Kraków 2016 ruszy w drugiej połowie tego roku.


ek/Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016, fot. Izabela Furmanek

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam