26.07 - 31.07.2016

Актуальні

Повернутися

Одинадцята: нагодувати паломника

2016-07-29


Світові Дні Молоді – це багато емоцій, зустрічей, радості, прогулянок містом, після яких, звичайно, виникає потреба в додаткових калоріях. Ми перевірили, як і де можна поїсти, вимінюючи талони на харчування, які ми отримали у пакеті паломника. Ми  відвідали декілька закладів харчування і гастрономічних зон, щоб запитати паломників про їхню думку щодо цих місць.

Як їдять у ресторанах

У „American Streets Barbecue” („Американське вуличне барбекю”) величезна черга, яка тягнеться аж на вулицю, але впевнено рухається до каси. На вході паломників вітає великий плакат з широким асортиментом меню, але біля каси виявляється, що залишились лише бургери з яловичини і кола, які можна купити за два талони по 10 злотих. Тому всі отримують своє замовлення дуже швидко. У черзі потрібно чекати не довше 5-10 хвилин, а замовлення можна забрати вже через 15 хвилин. Їжу приносять офіціантки, одразу для декількох клієнтів разом. Час очікування себе оправдує, бургери є дуже ситні і подаються з великою кількістю овочів. Тут можна зустріти паломників зі всіх куточків світу.

- Вчора ми їли вареники з м’ясом в одному із закладів. Сьогодні ми вибрали “American Streets Barbecue”, тому він американський, але мені більше до вподоби польська кухня. У закладі є мало місця, бо зараз - багато відвідувачів, – говорить Дженґ Чуен Боско з Гонконгу.

В ресторані „Obieżyświat” („Мандрівник”)  є досить багато людей, але ніхто не чекає в черзі довше, ніж 10 хвилин. На замовлення потрібно чекати лише 5 хвилин. Персонал закладу працює швидко, їжа смакує дуже добре, проте ціни, на жаль, досить високі.

- На мою думку, ціни є надто високі, минулого тижня ціни були значно нижчі. Я надаю перевагу гастрономічним пунктам на вулиці, тому що там не потрібно видавати за обід всі три талони, – говорить Марія де Лос Анджелес Рібос із Аргентини.

- Сьогодні я замовив курку з моцарелою і помідорами. Їжа тут добра, але ціни не відповідають можливостям паломників. Минулого тижня ціни були більш доступні. Талонів на 35 злотих не вистачить на обід і вечерю у цьому ресторані. Я б рекомендував паломникам кухню на вулиці, де персонал дуже милий, а їжа – смачна і дешева, – додає Давід Геслер.

„Lunch Bar Wolański” („Ланч-бар Волянські”) припав до смаку Камілю Зигмунту, волонтерові СДМ. – Я був тут вчора і прийшов сьогодні знову. Тут мене вже знають як сталого клієнта! Мені подобається цей заклад. Вчора замовляв піцу, сьогодні візьму котлети або комплексний обід.

- Найпопулярнішими є бургер і картопля фрі – це найпростіші міжнародні страви, якими точно можна наїстись. Польські назви для паломників звучать загадково і незрозуміло, тому вони швидше замовлять те, до чого звикли, – говорить Маґда Волянська з Lunch Bar Wolański.

 - Переважно, якщо хтось один з групи щось вибере, то потім всі решта замовляють те ж саме. Якщо йдеться про країни, з яких приїхали паломники, то до нас приходить дуже багато французів. Напевно, вони живуть десь поблизу. Приходить також багато португальців і бразилійців. Вчора до нас приходила група індусів. Завжди в групі є хтось, хто говорить англійською, тому проблем зі спілкуванням не виникає. Ми ведемо родинний бізнес, і у нас тут саме ця атмосфера, моя мама за допомогою жестів домовиться з кожним! Найбільший рух маємо біля 13.00. Це добрий час для обіду, а також саме в цей час закінчуються ранкові катехези і є перерва перед головними вечірніми подіями. На мою думку, система з талонами значно полегшує роботу. Не потрібно міняти готівку. Не потрібно затримуватись, щоб знайти відповідну банкноту незнайомої валюти. Є лише два види талонів, тому все досить просто і швидко, – додає Маґда.

Пікнік-версія

Найбільше гастрономічних зон знаходиться на бульварах над Віслою, а також в інших зелених частинах міста, де паломники можуть сісти у затінку і з’їсти обід. У гастрономічній зоні біля Вавелю зі сторони вулиці Бернардинської немає так багато людей. Найбільша черга є до стендів з піцою.  Люди приходять великими групами, але натовп швидко розходиться. Найбільше груп було тоді, коли закінчувались служби у костелах, що знаходяться поблизу.  

У гастрономічних зонах також можна з’їсти другі страви, приготовані на швидку руку, наприклад,  мексиканські страви або фасольку по-бретонськи. Тут немає такого широкого вибору, як у ресторанах. Більшість іноземців купляють те, до чого вони вже звикли: картоплю фрі, піцу або хот-дог. Елена з Мексики з величезним зацікавленням куштує польські страви, які їй до смаку. Хоча вона зовсім не приховує те, що мексиканські страви абсолютно не смакують так, як на її батьківщині.

Більшість паломників їсть у гастрономічних зонах, а не в ресторанах. Причина проста – там швидше і дешевше.

Гастрономічний пункт на Блонях є досить популярний серед паломників.
- Тут все добре організовано, тут милий персонал, я б не хотіла змінювати нічого. Лише ціни могли б бути нижчими, бо талонів має вистачити на цілий день, – говорить Джессіка Расін із Франції.

- Мені здається, що в гастрономічних зонах все організовано на високому рівні: сюди можна легко дістатись, взагалі немає жодних проблем. На їжу не потрібно довго чекати, а персонал є дуже милий. Їжа добре смакує, а ціни – невисокі. Використовуючи талони, можна цілком добре попоїсти, – розповідає Цезари Ніцалек.

Біля стадіону Краковії працюють дві гастрономічні зони.

- Наша зона працює добре, хоча ми і трохи сховані за стадіоном, – говорить Каміль Ґрень, який працює в гастрономічній зоні біля стадіону Краковії. – Тому ми виходимо на дорогу і запрошуємо паломників до нас.

До цієї зони охоче приходять паломники, оскільки тут можна з’їсти обід здоровіший, ніж у фаст-фуді. В меню є лазанья зі шпинатом, тортеліні зі шпинатом, польський журек, м’ясні тефтелі з кашею і овочами або кус-кусом.

- Тут чудова атмосфера: музика, газон, є багато місця, щоб спокійно відпочити і посидіти.  – додає Каміль Ґрень. – Вчора після літургії у нас було дуже людно. Коли паломники поїли, вони почали танцювати і розважатись. Забава тривала аж до опівночі!

Немає жодних клопотів з мовним бар’єром, хоча з паломниками з Азії часом доводиться домовлятися жестами. Завдяки великій кількості персоналу не потрібно довго чекати на їжу. На п'ять різних страв припадає у два-три рази більше стендів, де видається їжа. У гастрономічній зоні можна платити талонами, платіжними картками, а також жетонами,які можна придбати на місці. Це ефективно допомагає уникнути крадіжок.

- Було смачно, але дорого. Ми не маємо пакета паломника з талонами на харчування, лише визначену суму готівки, призначену на їжу, – говорять Паула МакВеррі і Перл Лейгі з Ірландії. – Ми мусимо обмінювати гроші на жетони, а потім - жетони на їжу. Це досить складно, простіше б було просто заплатити злотими. 6 жетонів, які коштували 40 злотих, вистачило на чізбургер і два напої. Але на місці з бельгійською картоплею фрі можна було смачно попоїсти за невелику суму. Їжа тут проста і смачна. Нічого надзвичайного, але для паломників - це саме те, що потрібно. Ну і це швидше, ніж стояти в чергах до ресторану. Учора ввечері знайомі стояли у великій черзі до одного з ресторанів, а сьогодні прийшли сюди і одразу отримали шашлики і лазанью. Всі були задоволенні. Лазанья може і не виглядала надто апетитно, але виявилась дуже смачною. Ми ще не куштували жодної польської страви, проте ми б дуже хотіли щось спробувати. У цій зоні переважно подають піцу, картоплю фрі, і т.п. Нам трохи бракує типової польської їжі.

В іншому місці, біля стадіону Краковії, вибір був трохи більший – французькі й американські бургери, мексиканська паелья. Увагу привертає білий довгий намет. У ньому можна з'їсти макарони зі шпинатом і овочами,  вегетаріанський кускус, а також щось для тих, хто не їсть смаженого, наприклад, яловичі тефтелі. Однак найчастіше замовляють лазанью з помідорами і шпинатом.

- Я віддаю перевагу моїм національним стравам. Вчора їла у KFC, тому що я намагаюсь їсти у різних місцях, – розповідає Марія Оджегороз з Нігерії, яка вивчає медицину в Угорщині. Тут їжу я отримала одразу і не мусила чекати в черзі,  – додає Марія.

- Я вибрала це місце, тому що не можу їсти смаженого, а тут знайшла варені страви. – Я була тут вчора і їла смачні тефтелі з кашею, – говорить задоволена Міхаліна Вашкєвіч з Познаня. Я вибираю здорову їжу – саме таку, яку можу тут знайти. Замовлення отримую швидко, порції великі, – додає з усмішкою Міхаліна.

Кароліна Завісьляк, Мартина Козакевіч, Аліція Пшевлоцка, Анджеліка Ґоліч
Фото:  Рафаель Перейра
Переклад: Вікторія Пісоцька, Дмитро Федлюк, Секція перекладів СДМ Краків 2016

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam.