data: 26.07 - 31.07.2016

Tolle et lege / 33. We wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie

   

  Modlitwa przed  medytacją

   

  Boże Ojcze, niech słowa Pisma wzbudzą we mnie głód Twojego miłosierdzia, którym tak obficie chcesz mnie obdarowywać. Chryste, Ty powiedziałeś, że tam gdzie dwóch albo trzech zgromadzi się w imię Twoje, tam Ty będziesz pośród nich. Daj mi doświadczyć Twojej obecności w naszej wspólnocie. Duchu Święty, otwórz me uszy, by słyszały to, co mówi Ojciec, oświeć mój umysł, by rozumiał czyny Chrystusa i rozpal me serce Twoją Boską obecnością, aby słowo mogło stać się ciałem także w moim życiu. Amen.

   
  Fragment z Pisma Świętego
   
  „Potężnie działać zawsze jest w Twej mocy i któż się oprze potędze Twojego ramienia? Świat cały przy Tobie jak ziarnko na szali, kropla rosy porannej, co spadła na ziemię. Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili. Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił. Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia! Bo we wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie. Dlatego nieznacznie karzesz upadających i strofujesz, przypominając, w czym grzeszą, by wyzbywszy się złości, w Ciebie, Panie, uwierzyli”.
  Mdr 11,21-12,2
   
  Rozważanie


  Wyobraź sobie cały wszechświat – te wszystkie planety, galaktyki, wśród których nasz wielki Układ Słoneczny jest tylko małą częścią. Nawet wyobraźnia się gubi... Wśród tych wszystkich planet jest nasza niewielka Ziemia z wszystkimi jej kontynentami, a na jednym z nich żyje maleńka istota – ty. A przecież Stwórca całego niezmiernego wszechświata widzi cię i kocha, troszczy się o ciebie w każdej chwili. Ile już razy dał ci dowody, że słyszy i spełnia twoje prośby... On chciał, żebyś zaistniał, żebyś urodził się w tej konkretnej epoce, choć cały ten wielki wszechświat, a nawet nasza Ziemia, mogłyby zupełnie spokojnie istnieć, gdyby ciebie nie było. Także wtedy, gdy stwarzał ciebie, Bóg „widział, że to, co uczynił, było bardzo dobre”. Bóg pragnął, żebyś zaistniał, cieszył się, gdy cię stwarzał i cieszy się nadal, że żyjesz, skoro dalej podtrzymuje cię przy życiu. Bo nikt z nas nie żyje sam z siebie. Potrzebujemy pokarmu, wody, powietrza, wreszcie innych ludzi... nieustannie czerpiemy coś, co jest nam ofiarowane wciąż na nowo, każdego dnia.
  Twoje życie jest cenne w Jego oczach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wydaje ci się, że twoje życie jest bez wartości, że lepiej, gdyby cię nie było. Gdyby tak było lepiej, to byś nie istniał… Nawet jeśli ludzie widzą w tobie przede wszystkim wiele zła, słabości, ograniczeń, Bóg widzi w tobie dobroć Jego stworzenia, Jego ukochanego dziecka. Nie brzydzi się tobą, nawet jeśli zbrudzisz to pierwotne piękno, On zrobi wszystko, by pomóc ci być na nowo czystym. Komety mkną po niebie, meteory spadają do oceanów, a Stwórca wszechświata cieszy się, że wracasz do Niego, że prosisz, by cię przygarnął i oczyścił. Cieszy się tym bardziej niż blaskiem najpiękniejszych gwiazd.
   
  Proponowane pytania do rozważań
   
  - Co przede wszystkim widzę w świecie – jego piękno uczynione „Bożym palcem” czy ogrom rozpanoszonego zła? Co wynika dla mojego życia z mojej optyki patrzenia na świat?
  - Jaki jest w moich oczach Bóg Stwórca? Czy potrafię wymienić przejawy Jego miłosierdzia w świecie?
  - Jakimi darami jestem codziennie obdarowywany przez Boga? Czy potrafię je dostrzec i za nie dziękować?
  - Na czym skupiam się dzisiaj – na moim nieraz grzesznym życiu czy na łasce miłosierdzia, jaką obdarza mnie Bóg?
  - Jestem chciany przez samego Boga! Co ta prawda dla mnie oznacza?
   
  Czas na osobiste postanowienia
   

  Modlitwa na zakończenie
   

 • Bądź uwielbiony, Panie, w tym wszystkim, co będzie owocem naszej wspólnej modlitwy. Bądź uwielbiony w osobach, którym zaniesiemy Twoją Dobrą Nowinę o Twoim Nieskończonym Miłosierdziu. Bądź uwielbiony we wszystkich tych, którzy przygotowują się do dobrego przeżycia Światowych Dni Młodzieży. Miłosierny Boże, wspomagaj nas na drogach naszego życia, nieustannie do Siebie nawracaj. Daj nam już na tej ziemi kosztować słodyczy Twojego przebaczenia i przez tę modlitwę przybliżyć się do spotkania z Tobą twarzą w twarz w Niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


3._TOLLE_et_LEGE_-_poBIERZ_i_CZYTAJ.pdf pdf 310.06 KB 29-12-2015 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam