data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Symbole ŚDM w dekanacie Niegowić

2016-06-22


Pielgrzymujące po Archidiecezji Krakowskiej symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż Roku Świętego oraz Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), odwiedziły dekanat Niegowić (20-21 czerwca). To tutaj po powrocie ze studiów w Rzymie pierwsze kroki w pracy duszpasterskiej stawiał ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy inicjator Światowych Dni Młodzieży. Jako wikariusz w Niegowici pracował z młodzieżą, i zapewne wracał myślami do tych początków, być może także w czasie kolejnych Dni Młodzieży w których uczestniczył już jako papież. 

W Łapanowie

Po południu 20 czerwca Symbole ŚDM powitała parafia w Łapanowie. Adoracja Krzyża i Ikony Salus Populi Romani przebiegała w sposób uroczysty. Przybycie symboli ogłosiło całej parafii bicie dzwonów. Zastęp OSP z Łapanowa w mundurach galowych wniósł do kościoła Krzyż, a wolontariuszki Ikonę. Po podniosłym przywitaniu wolontariusze rozpoczęli swoje czuwanie przeplatane śpiewem i tekstem rozważań na temat Bożego Miłosierdzia. O godz. 15.00 młodzież wraz z parafianami, którzy dołączyli do czuwających odśpiewana została Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po czym na ulicach Łapanowa została odprawiona Droga Krzyżowa.
W nabożeństwie oprócz młodzieży uczestniczyły Róże Różańcowe, młode rodziny z dziećmi, małżeństwa. Po powrocie do Kościoła w ciszy każdy miał czas oddać cześć Symbolom ŚDM. W konfesjonałach księża posługiwali w spowiedzi. Po adoracji w ciszy o godz. 18 rozpoczęła się Eucharystia z formularza o pojednaniu, ponieważ zgoda jest warunkiem dobrej atmosfery
w potrzebnej w przyjmowaniu gości (do Łapanowa przybędą pielgrzymi z Włoch). Po Mszy świętej rodziny otwierające swe domy pielgrzymom ŚDM otrzymały koronki z symbolami światowego święta Młodych a Róże Różańcowe odmówiły Bolesną Część Różańca Świętego w intencji wolontariuszy i całego dzieła powstałego wokół Światowych Dni Młodych. O 19.40 Krzyż i Ikona zostały przekazane Parafii Niegowić

W Niegowici

Tuż przed godziną 20 z towarzyszeniem kościelnych dzwonów Krzyż i Ikona Matki Bożej zostały powitane w Niegowici. Przedstawiciele młodzieży wnieśli Symbole ŚDM do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, gdzie rozpoczęła się Msza święta którą sprawował ksiądz dziekan Paweł Sukiennik, a homilię wygłosił ks. Mieszko Ćwiertnia, odpowiedzialny w dekanacie za przygotowania do ŚDM. Celebracji towarzyszył śpiew scholi wolontariuszy parafialnych, która specjalnie zebrała się z okazji tego wydarzenia. Po Eucharystii wolontariusze angażujący się w posługę podczas spotkania młodych poprowadzili adorację a członkowie Parafialnego oddziału Akcji Katolickiej rozważania Drogi Krzyżowej. Po północy zgromadzeni wierni odmówili modlitwę różańcową. Ostatnim wspólnym nabożeństwem była Koronka do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez rodziny Kręgu Domowego Kościoła.
Pomiędzy poszczególnymi punktami był czas na indywidualną modlitwę w ciszy. Wielu obecnych podchodziło do Krzyża i Ikony aby oddać im cześć przez ucałowanie. Przed godziną 2 w nocy Symbole ŚDM odjechały do parafii Narodzenia NMP w Gdowie.

W Gdowie

W parafii Narodzenia NMP w Gdowie Symbole ŚDM spędziły godziny nocne i wczesny poranek. Po Eucharystii na rozpoczęcie nawiedzenia, której przewodniczył ksiądz Piotr Piekarczyk, parafianie wpatrując się w Krzyż Roku Świętego i Ikonę Matki Bożej uczestniczyli w modlitewnym czuwaniu. Adorację prowadzili parafialni wolontariusze, Parafialny Komitet ŚDM odmówił modlitwę różańcową, młodzież rozważała stację Drogi Krzyżowej. W obchodzonym  Roku Miłosierdzia nie zabrakło też modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Symbole Światowych Dni Młodzieży były też obecne podczas dwóch porannych Mszy świętych, po których nastąpiło ich pożegnanie i przekazanie do kolejnej parafii dekanatu Niegowić.

W Łazanach

Do parafii pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach Krzyż i Ikona Matki Bożej dotarły przed godziną 8. W uroczystej procesji wprowadzono je do kościoła. Następnie ksiądz proboszcz Stanisław Wciślak powitał Symbole ŚDM, po czym czuwała przy nich młodzież. Później do świątyni przyszły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łazanach, aby uczestniczyć w spotkaniu tematyczno modlitewnym dotyczącym Światowych Dni Młodzieży. Po tym spotkaniu  wokół Symboli zebrali się na wspólnej modlitwie członkowie Żywego Różańca.
Msza święta w obecności symboli ŚDM została połączona z jubileuszem 10-lecia nadania Gimnazjum w Sławkowicach imienia księdza Karola Wojtyły. Uroczystościom  przewodniczył ksiądz dziekan Paweł Sukiennik w obecności księdza proboszcza. Obecni byli dyrektor gimnazjum, dyrektorzy szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, przedstawiciele władz samorządowych i inni zaproszeni goście. Przy symbolach została odśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, odmówiona modlitwę różańcową, poprowadzono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W godzinach popołudniowych ksiądz wikariusz poprowadził nabożeństwo pożegnania Symboli ŚDM, a następnie w obecności młodzieży, strażaków i parafian doprowadzono symbole do samochodu, którym podążyły do następnej parafii Archidiecezji.

ks. Maciej Kłos

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam