data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Symbole ŚDM – synteza wiary

2016-06-10 / Symbole w Archidiecezji

Peregrynacja Symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się 20 maja. Krzyż i Ikonę przywiózł z Przemyśla do Krakowa ks. Grzegorz Nazar. Duszpasterz przekonywał, że moment rozstania z Symbolami będzie trudny i wzbudzi tęsknotę. Po dwóch dniach bycia blisko znaku Chrystusa i wizerunku Jego Matki w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, nie ma wątpliwości, że ks. Grzegorz miał rację.

Znaki miłości

– Spójrzcie na Krzyż – to jest znak miłości, która jest trudna. Dlatego Chrystus dał nam Swoją Matkę. Ona każdego dnia, z czułością, przytula nas do serca – tymi słowami kustosz Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, ks. Stanisław Makowski, rozpoczął dwudniową peregrynację Symboli ŚDM (8 – 9 czerwca) w parafii Narodzenia NMP i przywitał młodzież szkół ponad gimnazjalnych.

Nie tylko kościół był przestrzenią spotkania młodzieży szkolnej z Krzyżem i Ikoną. Symbole uroczyście przyjął jeden z Zespołów Szkół. Wymownym znakiem przenikania się sfery sacrum i profanum, była wspólna modlitwa na szkolnym korytarzu.

Po południu, wolontariusze wraz ze strażakami i mieszkańcami miasta, ponieśli Symbole ulicami Myślenic. –To bardzo ważne wydarzenie, o którym będą wspominać kolejne pokolenia. Nie do opisania jest możliwość niesienia Krzyża, który od ponad 30 lat wędruje po świecie. Niezliczona liczba osób miała go na ramionach, a jeszcze większa liczba osób modliła się przy nim. Widząc przy Krzyżu Ikonę mogłem poczuć się jak na Golgocie, gdzie, tym razem, Jezus mówił do mnie: „Oto Matka Twoja” – dzieli się wrażeniami Paweł Matusiak, wolontariusz parafialny.

Podczas procesji część ludzi przystawała, wyglądała zza witryn sklepów. Niektórzy przyklękali lub czynili znak krzyża. Inni starali się szybko przejść. Jednak nikt nie pozostawał obojętny.

Pocałunkiem „przybij” do Krzyża swoje zmartwienia

Spotkanie wspólnoty parafialnej z Symbolami ŚDM rozpoczęło się wieczorem. – Nie pozwól sobie wmówić, że Bóg daje ci krzyż nie do uniesienia. To ludzie sami na siebie nakładają ciężary, pod którymi upadają i nie mają siły, aby wstać. Dziś pocałunkiem „przybij” do tego Krzyża swoje największe zmartwienia, cierpienia, ból – zachęcał podczas uroczystej Mszy św. ks. Jarosław Łabęda.

Eucharystia była wstępem do indywidualnej adoracji, przygotowującej do uczczenia Symboli.
– Podczas adoracji, w Krzyżu odnalazłam nadzieję na przezwyciężanie tego, co trudne. Patrząc na Ikonę Matki Bożej, czułam Jej opiekę. To przecież także moja Mama – mówiła Dominika Sanowska zaangażowana w wolontariat parafialny.

Nabożeństwo uczczenia Krzyża i Ikony poprowadził ks. bp Grzegorz Ryś. Modlitwa i medytacja nad Słowem Bożym przeplatała się ze śpiewem. Oprawę muzyczną przygotowała Maria Krawczyk Ziółkowska wraz z wolontariuszami parafialnymi i członkami wspólnoty Odnowy w Duchu Św.

– Ten Krzyż i Ikona to synteza naszej wiary. Spójrzcie na Krzyż. Dlaczego bez przerwy szukamy dla siebie zabezpieczeń? Zapomnijcie o ludzkich siłach i ludzkich kalkulacjach – mówił ks. bp Grzegorz Ryś. – Matka Boża przytula cały świat. W tej Ikonie zapisane jest jej macierzyństwo. Usiądźcie i spójrzcie w Jej oczy. W nich odbijają się miliony spojrzeń ludzi z całego świata.

Macierzyństwo Maryi

Wymownym znakiem bliskości Chrystusa i Jego Matki względem cierpiącego człowieka, była peregrynacja Symboli w myślenickim szpitalu. Na modlitwie, przy Krzyżu i Ikonie, spotkali się pacjenci, personel oraz wolontariusze. Do chorych, którzy nie mogli wyjść ze swoich sal, młodzi przyprowadzali Maryję, adorowaną spojrzeniem, łzami, dotykiem.
Peregrynację Symboli ŚDM w parafii Narodzenia NMP zakończyła Msza św. w kaplicy szpitalnej.
– Nie da się opisać atmosfery panującej w parafii, bez uczestnictwa w peregrynacji. Jestem przekonany, że przez te dwa dni działo się coś bardzo ważnego, o czym będą mówić kolejne pokolenia – podsumowuje Paweł Matusiak.

Dominika Stoszek

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam