data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

ŚDM potrzebuje rzetelnego przekazu medialnego

2015-04-22

Dlaczego Światowe Dni Młodzieży są tak trudnym do przygotowania medialnie wydarzeniem? Pojawia się wiele zaniepokojonych głosów, że są to odwiedziny bez precedensu – nie do porównania z pielgrzymkami papieskimi.

Bp Damian Muskus: Organizacja Światowych Dni Młodzieży jest skomplikowana ze względu na ich skalę. Nie można przyrównywać wyzwań, jakie stały przed ekipami przygotowującymi pielgrzymki papieskie dla setek tysięcy czy nawet kilku milionów ludzi, do tych, które stoją teraz przed polskim Kościołem. Takim wyzwaniem jest chociażby liczba dziennikarzy, którzy będą relacjonowali ŚDM. Z doświadczeń poprzednich gospodarzy Dni wynika, że możemy liczyć na obecność 5-6 tysięcy przedstawicieli prasy, radia, telewizji i nowych mediów, którym chcemy zapewnić pobyt, stanowiska pracy, a przede wszystkim komplet informacji. Druga kwestia to złożoność  Światowych Dni Młodych. Nie jest to wydarzenie zamykające się w krótkich ramach czasowych, ale trwające – włącznie ze spotkaniami w ramach Dni w Diecezjach – w sumie dwa tygodnie. W głównym tygodniu czekają nas spotkania z Papieżem, wydarzenia kulturalne, ewangelizacyjne i katechezy, o których musimy rzetelnie i punktualnie informować. To wymaga stałej czujności służb prasowych Komitetu Organizacyjnego, umiejętności opracowywania w krótkim czasie klarownych i konkretnych komunikatów, w jakich wydarzeniach młodzież może wziąć udział i gdzie one się będą odbywały oraz błyskawicznego, lecz kompetentnego reagowania w sytuacjach nieprzewidzianych czy kryzysowych.

Które media wspierają nas w informowaniu świata o przygotowaniach? Czy możemy liczyć na profesjonalną obsługę?

Bardzo dobrze układają nam się relacje ze sprawdzoną już w wielu sytuacjach Katolicką Agencją Informacyjną – mamy pozytywne doświadczenia ze współpracy z jej dziennikarzami. Liczymy na udaną współpracę z Polską Agencją Prasową. Naszym ważnym partnerem jest również Telewizja Polska i Polskie Radio. Istotne jest dla nas zaangażowanie katolickich stacji radiowych i telewizyjnych (TV Trwam, Radio Plus, rozgłośnie diecezjalne itp.). Warto też wspomnieć o „Gościu Niedzielnym”. Na jego łamach systematycznie pojawiają się bardzo rzetelnie opisywane przygotowania do ŚDM z perspektywy krakowskiej, czyli naszego Komitetu Organizacyjnego, ale przede wszystkim – i to zasługuje na docenienie – informacje o tym, co dzieje się w diecezjach, o różnych ciekawych inicjatywach, które mają charakter oddolny. O zainteresowanie mediów możemy być zresztą spokojni, przez nasze biuro prasowe przewija się bowiem codziennie wielu dziennikarzy. Jestem przekonany, że to zainteresowanie, zarówno krajowych, jak i zagranicznych dziennikarzy, będzie z upływem czasu rosło.

W jaki sposób moglibyśmy zachęcić  media laickie do śledzenia naszych przygotowań i wydarzeń w 2016?

Mediów świeckich nie trzeba do tego zachęcać. Proszę zauważyć, że we wszystkich dotychczasowych konferencjach prasowych i briefingach organizowanych przez Komitet Organizacyjny ŚDM uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych ogólnopolskich tytułów prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Dziennikarze mają świadomość, że ŚDM to wydarzenie bez precedensu w historii Polski i pilnie śledzą naszą pracę. Problem polega na tym, że media świeckie skupiają się bodaj wyłącznie na aspektach logistycznych, organizacyjnych i finansowych spotkania młodych. Tymczasem nam zależy na tym, by dziennikarze stali się naszymi sprzymierzeńcami w budowaniu świadomości, że ŚDM to wspólna sprawa wszystkich Polaków, bez względu na wyznanie. Szanse promocji Polski, doświadczenie różnorodności kultur, otwierające się możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów, potencjalne korzyści gospodarcze dla kraju – to kwestie, których nie da się zignorować czy przeoczyć. Mam nadzieję, że wszyscy poczujemy się gospodarzami tego dzieła, które jest potężną inwestycją w przyszłość młodego pokolenia Polaków. Naszym marzeniem jest skierowanie zaangażowania mediów świeckich w stronę pogłębienia wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży, o tym niezwykłym spotkaniu młodych, którzy gromadzą się wokół Papieża, by wraz z nim wspólnie doświadczyć radości dzielenia się wiarą. Jak to zrobić? Mam nadzieję, że KAI, PAP i inni nasi medialni partnerzy będą nas wspierać, byśmy mądrze odpowiedzieli sobie na to pytanie i sprostali temu wyzwaniu.

Jakie obowiązki wzięła na siebie KAI wraz z sygnowaniem listu intencyjnego?

KAI zobowiązuje się do zorganizowania, we współpracy z PAP i w ścisłym współdziałaniu z Komitetem Organizacyjnym,  całej obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży. Niebawem Katolicka Agencja Informacyjna podpisze z Polską Agencją Prasową porozumienie regulujące zasady tej współpracy. Podpisany przez nas 20 kwietnia 2015 roku list intencyjny otworzył drogę do tego porozumienia. Ale to nie wszystko, bowiem dziennikarze KAI wspierają nas swoim doświadczeniem i kompetencjami w budowaniu spójnej strategii komunikacji i promocji medialnej przygotowań do ŚDM, które są bardzo ważnym elementem tego wydarzenia. Wiemy przecież dobrze, że jakość doświadczenia tych Dni przez młodych całego świata zależy w dużej mierze od tego, jak będzie formułowany przekaz, zarówno w obszarze informacji o różnych wątkach organizacji ŚDM, jak i w działaniach o charakterze duszpasterskim i formacyjnym. Chcemy tego, czy nie – wszyscy żyjemy w rzeczywistości kształtowanej przez media. Może Światowe Dni Młodych przyczynią się do tego, że w dziennikarzach odrodzi się poczucie odpowiedzialności, jaka w związku z tym na nich spoczywa?


wywiad: mg/Sektor Kontentu
oprac. md/Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam