data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Ruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę

2014-08-08

Od wczesnego rana na Wawel zmierzały tłumy pielgrzymów, którzy po uroczystej Mszy Świętej odprawionej pod Katedrą Wawelską przez ks. kard. Stanisława Dziwisza wyruszyli już po raz 34. z Krakowa na Jasną Górę. Wraz z nimi w drodze jest pierwsza w historii pielgrzymkowa grupa ŚDM.

Wśród zebranych na Wawelu byli rano mieszkańcy Krakowa, ale wzgórze królów rozbrzmiewało dziś nie tylko językiem polskim. Słychać było także włoski, hiszpański, czeski, słowacki, chiński i wiele innych języków, ale łączyło je jedno – był to w większości język młodych. Może dlatego, że jak powiedział Ksiądz Kardynał, ta pielgrzymka wpisuje się w pierwszy rok przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, na których za dwa zbiorą się w Krakowie setki tysięcy młodych z całego świata.

W homilii ks. kard. Dziwisz wzywał, aby nie bać się podążać za wołaniem Boga. Podkreślał, że całe życie jest pielgrzymowaniem do spotkania z Nim w niebie oraz że Kościół jest misyjny, a więc każdy z nas jest powołany do świadczenia o Jezusie Chrystusie. -Nie wszyscy czytają, znają Ewangelię– mówił Metropolita Krakowski –dlatego to wy macie być żywą Ewangelią w drodze, zaczynem dobrej miłości.

Dziękując za dar kanonizacji naszego niezwykłego rodaka, Jana Pawła II, Kardynał kilkukrotnie wspominał o wielkim dziele Papieża. -Światowe Dni Młodzieży będą waszym wielkim świętem.– mówił do zebranej u stóp wawelskiej katedry młodzieży –Jako gospodarze przygotujcie się dobrze na to święto. Przygotujcie Polskę na otwarcie się, na przyjęcie młodych z całego świata w kraju wielkiego Papieża.

Podczas Mszy Świętej modlono się za Jana Pawła II, jako twórcę ŚDM, za papieża Franciszka, na którego wizytę w Polsce w 2016 roku już teraz czekają tysiące wiernych oraz za dobrą organizację i przeżywanie ŚDM w Krakowie. -Patrząc we wszystkie strony odnoszę wrażenie, że jest to największa z tych trzydziestu czterech pielgrzymek, jakie się dotąd odbyły.– zakończył kardynał Dziwisz, który wcześniej podkreślał, że świadectwo wiary i entuzjazm, jakie niosą ze sobą pielgrzymi, są potrzebne Kościołowi.

Wraz z trzydziestą czwartą Pieszą Pielgrzymką Krakowską wyruszyła pierwsza w historii pielgrzymkowa grupa ŚDM. W jej skład wchodzi 50 osób. Ponadto do każdej grupy pielgrzymki zawitają wolontariusze Komitetu Organizacyjnego ŚDM, aby świadczyć o tym wielkim spotkaniu młodych, do którego przygotowuje się już teraz Kraków i cała Polska. Będzie można posłuchać o ich doświadczeniach, a także zapytać, jak można się włączyć w organizację spotkania. -Mam nadzieję, że uda nam się podczas tego wspólnego pielgrzymowania poznać, zacieśnić więzy, dzięki którym przez kolejne dwa lata będziemy mogli wspólnie zrealizować wiele różnych akcji o wymiarze duchowym, przygotowujących do ŚDM.– mówi Anna Wojna z Departamentu Pastoralnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM. -W naszej grupie są osoby zarówno z Krakowa, jak i innych diecezji. Są pełni zapału i z entuzjazmem oczekują na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata. Osobiście moje pielgrzymowanie oddaję w intencji dobrej organizacji ŚDM– dodaje. Członków grupy ŚDM będzie można spotkać przy wspólnocie 12. krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę. Ponadto w każdej wspólnocie pielgrzymki członkowie grupy zbiorą się jednego wieczoru na nabożeństwie w intencji ŚDM.


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam