data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Przepis na ŚDMową przystawkę

2015-01-24


Polska drgnęła! W kwestii zaangażowania w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, oczywiście. Docierają do nas coraz to nowsze i kreatywne pomysły na rozgrzanie przed 2016 rokiem miejsc, w których żyjecie, pracujecie, modlicie się. Informacja o jednym z takich ruchów dotarła do nas dzięki ks. Marcinowi Rozmusowi z Woli Batorskiej w Małopolsce.

Redakcja: Z czyjej inicjatywy rozpoczęły się przygotowania do ŚDM w Waszej parafii - świeckich czy księdza? Jak wygląda "dobry początek" nowych akcji?

Ks. Marcin Rozmus: Była to inicjatywa i jednych, i drugich. Kiedy pojawił się temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, niejako automatycznie pojawiło się też pytanie: a co to jest? Z luźnych dyskusji i rozmów rodzi się zainteresowanie i przekonanie, że to coś niezwykłego. Im więcej rozmów, tym świadomość rośnie. Odpowiedź była więc jasna – musi w tym być obecna cała parafia, a nie tylko grupy młodych osób. Zaczęło się więc od przygotowania ołtarza na Boże Ciało. Odczuwałem jednak niedosyt – poczucie, że ludzie nie mają świadomości, w czym uczestniczą i o co się modlą. ŚDM kojarzy się wielu osobom z pielgrzymkami Papieża do Polski, a to przecież coś więcej. Trzeba było więc sprawę dobrze przemyśleć – jak pokazać ludziom prawdziwy obraz ŚDM. Wakacje, były dla mnie takim motorem napędzającym. Po pielgrzymce do Częstochowy i spotkaniu na niej wolontariuszy ŚDM oraz po Dniach Katechetycznych zrodził się pomysł, aby na forum parafii dokonać prezentacji ŚDM. Odbyło się to dwuetapowo: najpierw niedzielne kazania o ŚDM z prezentacją multimedialną na każdej mszy św. i zaproszenie na Parafialny Dzień Młodych w trzeci piątek września, a więc spotkanie z wolontariuszami ŚDM. Czyli pierwszy etap – dla wszystkich, drugi – dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej.

BOŻE CIAŁO W PARAFII W WOLI BORKOWSKIEJ
PREZENTACJA
PARAFIALNY DZIEŃ MŁODYCH

R: Wasz sposób na duchowe przygotowanie na dwa lata przed ŚDM?

Po pierwszym spotkaniu w trzeci piątek miesiąca września narodził się pomysł, aby właśnie ten dzień stał się w naszej parafii dniem modlitwy w intencji ŚDM. Tak też było w trzeci piątek października, kiedy modliliśmy się na różańcu w intencji młodych na wszystkich kontynentach. Modlitwa prowadzona była w pięciu językach: suahili, hiszpańskim, łacińskim, angielskim oraz japońskim. Całość zakończyliśmy, modląc się słowami oficjalnej modlitwy ŚDM. Oprócz tego na stoliku z prasą katolicką zawsze leżą sobie kartki z modlitwą w intencji ŚDM, aby każdy, kto chce, mógł je zabrać i się modlić. W tym widzimy nasze główne zadanie.
RÓŻANIEC ZA ŚDM

Oprócz modlitwy przygotowujemy teraz, razem z naszym Domem Kultury, „Spotkanie przy ekranie”, czyli cykl spotkań z wartościowym filmem, dobrą muzyką, wyjątkowymi gośćmi, kiermaszem dobrej książki i okazją wsparcia „Biletu dla Brata”. Celem tego projektu jest pokazanie świata dobrych wartości wyzwalających pozytywne emocje i dających do myślenia

OBEJRZYJ SPOT
ODWIEDŹ STRONĘ

R: Co dają wcześniejsze przygotowania - jak Ksiądz rozumie Waszą drogę?

Jeżeli mamy się już teraz przygotowywać do ŚDM w 2016 roku, to przede wszystkim dlatego, żeby ożywić środowiska młodych ludzi w parafii. To często są młodzi, którzy zachłysnęli się współczesną kulturą bez Boga. Pojawiają się w nich elementy religijności, ale w tradycyjnym wydaniu. Brakuje prawdziwej relacji z Bogiem. Przygotowanie do ŚDM jest więc okazją to tego, by ci ludzie zaczęli szukać Boga w swoim życiu. Nie brakuje im dobrej woli, dobrych pomysłów, zaangażowania, wrażliwości, ale w świecie wartości często są zagubieni.

R: Proszę podać praktyczne wskazówki dla innych parafii / proboszczów / świeckich wiernych, jak zainicjować na swoim terenie pozytywny czas przygotowań.

Przede wszystkim trzeba poczuć się odpowiedzialnym za Światowe Dni Młodzieży. Za ich przygotowanie, przebieg i za owoce, jakie pozostawią. Zobaczyć w nich ogromną szansę na ożywienie wiary. Po drugie, nie można się bać przełamywania barier w nowych formach modlitwy, oprawie nabożeństw, rozmowach o sprawach wiary. Czyli pokazać prawdziwy Kościół jako wspólnotę – żywą, radosną, pełną entuzjazmu. Trzeba angażować młodych, choć często w tej kwestii pojawiają się trudności - nie można się poddawać i załamywać. Na pewno warto modlić się w intencji ŚDM – w czasie Mszy Świętych niedzielnych, nabożeństw itp. Warto, żeby temat ŚDM, często się pojawiał w życiu parafialnym, na katechezie, w czasie przygotowania do bierzmowania, ale z mądrością, żeby rozpalać, ale nie rozpalić za mocno, by przed 2016 rokiem nie wypaliła się chęć na finał Światowych Dni Młodzieży:)


Wywiad: Małgorzata GadomskaTa strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam