data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Plac Centralny – Nowa Huta

Plac Centralny – Nowa Huta

Plac u zbiegu alej Andersa, Solidarności i Jana Pawła II jest do dziś głównym i najlepiej rozpoznawanym punktem Nowej Huty. Plac Centralny i otaczające go budynki tworzą jednolitą, dobrze skomponowaną całość, choć projekt Tadeusza Ptaszyckiego, głównego architekta Nowej Huty, nigdy nie został w pełni zrealizowany.

 Plac o kształcie pięcioboku z odchodzącymi od niego pięcioma szerokimi arteriami powstał w latach 1952-1955. Otaczają go osiedla projektu Janusza Ingardena. Nawiązują one – jak wszystkie polskie założenia socrealistyczne – do architektury renesansu i baroku. Nie ukończono realizacji zabudowy południowej ściany placu. Miał się tam znaleźć teatr i dom kultury.


Cennym elementem, przywodzącym na myśl czasy przodowników pracy są niezmienione wnętrza niektórych lokali użytkowych przy placu Centralnym. Należy do nich restauracja Stylowa przy alei Róż, która jest jednym z najstarszych wciąż pracujących lokali gastronomicznych w Hucie. Otwarta 22 lipca 1956 roku, początkowo działała jako kawiarnia. Choć dzisiaj być może trudno w to uwierzyć, kiedyś była najbardziej reprezentacyjnym lokalem w Nowej Hucie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam