data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Nieście Krzyż na cały świat!

2016-06-13 / Symbole w Archidiecezji


Podczas peregrynacji Symboli ŚDM w Dekanacie Dobczyce, każda z parafii miała okazję gościć te wyjątkowe Symbole w swoich parafiach, kościołach, społecznościach. Dla młodzieży przygotowującej się do ŚDM, czas peregrynacji był bardzo ważnym etapem przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży.

Odpowiednie przygotowanie

Bardzo ważnym elementem przygotowań do wydarzenia było zaproszenie i zachęta do czynnego uczestnictwa w uroczystości. Program i logistyka peregrynacji wymagała dużo pracy i przygotowań, które koordynował ks. Łukasz Michalczewski, koordynator rejonowy ŚDM.

- Staraliśmy się, by wyjątkowość tego wydarzenia dotarła do każdego, dlatego też został przygotowany okolicznościowy filmik wyświetlany po niedzielnych Mszach świętych, plakaty oraz ulotki. Wolontariusze ŚDM promowali wydarzenie na portalach społecznościowych zapraszając do niego swoich rówieśników. Ks. Łukasz Michalczewski przygotował modlitewniki, które otrzymał każdy uczestnik nabożeństw - wyjaśnia Paulina Lenart - koordynatorka dekanatu Dobczyce. - Przed przyjazdem Symboli ŚDM, parafianom przybliżono również ich historię - dodaje Andrzej Twardosz, członek Parafialnego Komitetu Organizacyjnego w Lipniku.

Niezwykłe spotkanie 

Od piątkowego poranka Krzyż i Ikona odwiedzały kolejne parafie, według ustalonego wcześniej planu. W każdej parafii podczas obecności Symboli ŚDM odbywały się liczne nabożeństwa. Parafianie mieli okazję uczcić krzyż i zawierzyć pod nim swoje troski, obawy, a także dziękczynienia za to, co spotyka nas w czasie przygotowań do ŚDM.

- Około godziny 15.00 do naszego małego, drewnianego kościółka przybyły Symbole ŚDM: Krzyż i ikona Matki Bożej – te same, które wędrują po całym „wielkim” świecie. Uroczystość miała charakter kameralny, ale przez to bardziej wyjątkowy. Była to niezwykła Godzina Miłosierdzia, która z pewnością na zawsze pozostanie w sercach wszystkich uczestników - wspomina Teresa Patela, przewodnicząca Parafialnego Komitetu Organizacyjnego w Gruszowie.

"Nieście go na cały świat"

Następnie o godz. 18:00 w dobczyckiej parafii odbyła się msza święta a zaraz po niej, dekanalna Droga Krzyżowa z Dobczyc do Dziekanowic. Za dekanalne wydarzenia odpowiadał szczególnie Komitet Parafialny z Dobczyc oraz Dziekanowic.

- Droga Krzyżowa była dla nas bardzo ważnym punktem spotkania, ze względu na to, że mogliśmy nieść Krzyż przez ulice naszego miasta i głosić miłość Jezusa, tak jak prosił święty Jan Paweł II przekazując Krzyż młodzieży – wyjaśnia Zofia Świerczyńska, przewodnicząca Parafialnego Komitetu Organizacyjnego w Dobczycach. – Do włączenia się w czytanie rozważań i niesienia Krzyża i Ikony zaprosiliśmy wszystkie parafie z dekanatu, Krzyż niosły również matki i ojcowie zgromadzeni na Drodze Krzyżowej. Tematem przewodnim rozważań były uczynki miłosierdzia, by jeszcze bardziej zachęcić młodzież do ich pełnienia. Pięknym znakiem była też tęcza, która pojawiła się na niebie na początku naszego spotkania  – dodaje.

W Dziekanowicach, przy śpiewie scholi odbyła się Adoracja Symboli ŚDM. Był to również czas na skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Pojednania, bowiem w Roku Miłosierdzia właśnie to wydarzenie było szczególną okazją do zbliżenia się do Boga. Wieczorem, o godz. 22.00 odbyła się msza święta pod przewodnictwem bp Grzegorza Rysia. Podczas kazania bp Ryś opowiedział historię Eliasza i jego spotkanie z Bogiem na górze Synaj.

- Gdzie jest Twoje serce? I na ile masz to doświadczenie, że jesteś ukochany przez Boga? Eliasz dostał strasznie dużo na tej górze. Mam nadzieję, że dostaniecie tyle samo przy tym Krzyżu - mówił bp Ryś.

Po mszy świętej rozpoczęła się całonocna adoracja poprowadzona kolejno przez młodzież z poszczególnych parafii.

- Centrum wydarzeń były Dziekanowice, w których wolontariusze czuwali całą noc. Młodzież została podzielona na grupy, by część z nich czuwała z parafiami przy Symbolach, a także spędzała czas z młodzieżą z innych parafii w salce parafialnej, w której znajdował się posiłek oraz ciepłe i zimne napoje - wyjaśnia Paulina Lenart.

W sobotę rano odbyła się msza święta dla chorych oraz dla dzieci z Dekanatu Dobczyce. Peregrynację zakończyła modlitwa przy Symbolach ŚDM w intencji powołań w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach.

Wydarzenie pełne łaski

Wyjątkowość tego wydarzenia można było odczuć już poprzez liczbę osób, które zgromadziły się na nabożeństwach. To, co przeżył każdy z nas, czcząc Krzyż i Ikonę, z pewnością pozostanie w nas na całe życie. Również społeczności parafii w szczególny sposób zapamiętają to wydarzenie. Przeżycia, które towarzyszyły nam podczas tego niezwykłego czasu, niech równocześnie będą zachętą do czynnego uczestnictwa w peregrynacji Symboli ŚDM dla innych parafii i społeczności, które dopiero przygotowują się do tego wydarzenia.

Węglówka: „Najważniejsza była sama obecność symboli. Krzyż i Ikona, które „zwiedziły” cały świat, przybyły także do naszej miejscowości. Mogliśmy poczuć atmosferę modlitwy, młodzieńczego ducha i zapału. Wszystkie nasze intencje i codzienne sprawy ofiarowaliśmy Chrystusowi i Jego Matce. To wielkie wydarzenie dla naszej parafii i Grupy Młodzieżowej”.

Lipnik: „Na to wyjątkowe wydarzenie przybyło wielu parafian. Nie zabrakło również młodzieży, która przybyła prosto ze szkoły, aby uczcić Symbole ŚDM. Wydarzenie to było niezwykłe nie tylko ze względu na to, że Symbole widział już cały świat, ale również, że okazja do uczczenia i zobaczenia ich z tak bliska, może się więcej nie powtórzyć.”

Wiśniowa: „Wyjątkowa w tym wydarzeniu była jedność młodzieży gimnazjalnej w uczczeniu symboli i tak duża obecność młodych ludzi w naszym kościele”.

Dziekanowice: „Podczas peregrynacji Symboli ŚDM wyjątkowym momentem była możliwość uczczenia Krzyża i Ikony Matki Bożej. Każdy mógł uklęknąć przed Krzyżem i być tam tak długo, aż zawierzył wszystko z czym przyszedł Panu Bogu. Ta chwila modlitwy w skupieniu to wspaniałe przeżycie, któremu nie jeden raz towarzyszyły łzy.”

Raciechowice: „Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzież była dla nas chwilą na zatrzymanie rozpędzonego pociągu w naszym życiu. To tempo zwolniło nie tylko u nas, ale również na ulicach miasta Dobczyc gdzie odbyła się Droga Krzyżowa. Tylko w takich chwilach jest czas na refleksje i szczerą rozmowę”.

Dobczyce: „Osobiste spotkanie każdego z nas z Symbolami ŚDM było niesamowitym czasem łaski. To wielkie wyróżnienie, że mogliśmy gościć symbole w naszej parafii, nieść Krzyż i Ikonę Matki Bożej ulicami naszego miasta, trwać całą noc w adoracji. To szczególne wydarzenie, które umocniło każdego z nas”.

Oprac. Paulina Lenart, ks. Łukasz Michalczewski, Zofia Świerczyńska
Fot. Anna Dziewońska, Paulina Lenart, Beata Rokosz


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam