data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Od iskry do ognia - kontynuacja rekolekcji ŚDM

2016-11-15


Od iskry do ognia – kontynuacja rekolekcji ŚDMW sobotę 26 listopada w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach rozpoczyna się   kontynuacja rekolekcji Światowych Dni Młodzieży, które tym razem nazywać się będą: „Ogień dla nas i całego świata”. Rekolekcjoniści z rożnych stron Polski i świata opowiadać będą o darach Ducha Świętego. Na pierwszym spotkaniu o darze mądrości będzie mówił bp Edward Dajczak.

- Zaraz po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, zorientowaliśmy się, że to nie koniec, ale początek. Bo zostaliśmy przez Boga i ludzi niesamowicie obdarowani – mówi ks. Rafał Marciak, który podczas przygotowań do ŚDM był szefem sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego. Podczas tego cyklu chcemy te dary opisać,  podziękować za nie i pomnożyć – dodaje.

Po zakończeniu rekolekcji w czerwcu padały pytania, czy będzie kontynuacja, a młodzi prosili o ciąg dalszy. Pomysł podchwycił biskup Grzegorz Ryś, który zebrał ekipę osób wcześniej zaangażowanych w rekolekcje ze strony Komitetu Organizacyjnego.

-  Wchodzimy naprzeciw inspirującemu wezwaniu papieża Franciszka, aby zejść z kanapy i zacząć działać. Chcemy dalej się spotykać, ale w nieco nowej formule - mówi Tomasz Adamski, jeden z prowadzących.

Temat działania Ducha Świętego i jego darów wydawał się naturalną kontynuacją.

- W czasie Światowych Dni Młodzież z Krakowa miała wyjść iskra na cały świat. Teraz tę iskrę rozniecamy w prawdziwy płomień – w naszych wspólnotach, parafiach i całej Archidiecezji – przekonuje Anna Wojna, koordynator sekcji pastoralnej ŚDM, teraz wolontariusz rekolekcji. - Prosimy Ducha Świętego, by przyszedł i posyłał nas dalej! - mówi. 

Tak jak poprzednio, rekolekcje odbywać się będą raz w miesiącu w Sanktuarium w Łagiewnikach od godziny 16:30. W planie jest rozmowa prowadzących - Mateusza Ochmana, Tomasza Adamskiego, do których dołączy Monika Rybczyńska, autorka logo ŚDM Kraków 2016 - z rekolekcjonistą. O godzinie 18.00 celebrowana będzie Eucharystia, po której nastąpi konferencja oraz modlitwa uwielbienia.

Podczas każdego spotkania zebranym towarzyszyć będzie nowa wspólnota. - Chcemy pokazać młodym, że po ŚDM można znaleźć swoje miejsce w Kościele. Zapraszamy przedstawicieli wspólnot, żeby pokazali, jak współpracują z Duchem Świętym, jak wierzą, działają i - że można się do nich przyłączyć – mówi  Anna Wojna. Przedstawiciele wspólnot mówiących o działaniu Ducha zobaczymy w krótkich filmach, a liderzy podzielą się swoim świadectwem na miejscu. Grupy poprowadzą także uwielbienie. Oprawę liturgiczną i śpiew podczas Eucharystii wezmą na siebie krakowskie duszpasterstwa.

Biskup Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej głosił katechezy podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Od 1999 r. współorganizuje spotkania ewangelizacyjne Przystanek Jezus. Jest członkiem Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Episkopacie Polski.


W rekolekcjach będzie można uczestniczyć online przez transmisję na podstronie wydarzenia KLIKNIJ TUTAJ i na kanale YouTube.


Ewa Korbut
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam