data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

O orędziu Ojca Świętego pisanym z troską i czułością

2015-02-18 / orędzie

„Tegoroczne orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży otwiera ostatni rok przygotowań do międzynarodowego spotkania młodych w Krakowie” – powiedział bp Damian Muskus OFM, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, znajdując w orędziu Ojca Świętego także konkretne wskazówki dla gospodarzy tego wydarzenia.„Z każdego słowa tego dokumentu przebija troska o młodych, którzy są narażeni na oddziaływanie ‘kultury tymczasowości’. Tak odczytuję papieskie wezwanie do buntu przeciwko współczesnym tendencjom do banalizowania miłości” – komentuje krakowski hierarcha. Podkreśla, że Ojcu Świętemu zależy na tym, by przekonać młodych, iż klucz do życia spełnionego i szczęśliwego leży w ich rękach i tylko od nich samych zależy, czy wykonają odważny krok w stronę Chrystusa, czekającego na nich z miłością, która nigdy nie zawodzi.


„Papież traktuje młodych poważnie – ocenił biskup Damian - i ufa im, gdy mówi: Wy ludzie młodzi jesteście dzielnymi odkrywcami!. Nie zasypuje ich zakazami, ale zachęca, a nawet przynagla, by weszli na drogę odkrywania chrześcijaństwa jako fascynującego planu na życie”. Według niego, w ten sposób pokazuje, że – wbrew lansowanym w różnych środowiskach opiniom – pedagogika Kościoła jest pozytywna, a nie opresyjna. „Polega na tym, by zachęcać do wytrwałych poszukiwań i ukazywać pozytywne wzorce. Nie jest systemem zakazów i nakazów, ale dialogiem, uważnym wsłuchiwaniem się w pytania zadawane przez młodego człowieka” – uważa Ksiądz biskup. Tegoroczne orędzie organizatorzy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odczytują także jako bezpośrednie zaproszenie do Krakowa – stolicy Bożego Miłosierdzia. „Od początku byłem przekonany, że papież zaprosił młodych do Krakowa, bo wie, że właśnie tutaj będą mogli spotkać się z bezwarunkową miłością Boga, która jest odpowiedzią na ich poszukiwania, niepokoje i pragnienie szczęścia” – mówi koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie. Papież życzy młodym, aby spojrzenie Chrystusa, pełne miłości, towarzyszyło im przez całe życie. „Czytając te słowa mam przed oczami obraz „Jezu, ufam Tobie” z krakowskich Łagiewnik” – przyznał bp Muskus. „Spotkanie z Jezusem Miłosiernym to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować młodzieży świata. Ufam, że młodzi będą chcieli go przyjąć i zachowają w swoich sercach po to, by nieść go dalej”.


Biskup podzielił się także pierwszymi odczuciami młodych pracujących w Komitecie Organizacyjnym ŚDM 2016, którzy powitali orędzie z entuzjazmem. „Słyszę od nich: papież nas rozumie. Odczytują jego słowa jako wyraz wielkiej nadziei pokładanej w młodych ludziach, nadziei, która winna młodych inspirować, mobilizować i pociągać” – relacjonuje. Młodzież odkrywa w tegorocznym orędziu rady, jak przygotować się do spotkania w Krakowie. „ Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego, spotkania z najbardziej potrzebującymi i ubogimi - to są konkretne wskazówki, dzięki którym, z radością i odwagą, będą podążać drogą przygotowań do ŚDM 2016” – uważa.


W opublikowanym 17 lutego dokumencie papież Franciszek nawiązuje do przypadającej w tym roku XXX rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, nazywając tę inicjatywę „opatrznościową i proroczą”. „Papież pokazuje młodym: zobaczcie, ilu młodych przed wami doświadczyło spotkania z Chrystusem w „wielkiej i gościnnej rodzinie” Kościoła. Zobaczcie, jak ich życie nabrało dzięki temu nowego sensu! Cóż mocniej, niż przykład uczestników wcześniejszych spotkań, może zachęcić młodzież do przyjazdu do Krakowa?” – podsumowuje bp Muskus.


Światowy Dzień Młodzieży odbywa się w tym roku pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam