data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Młodzi z Chile czekają na ŚDM

2015-04-27

Około tysiąca młodych pielgrzymów z Chile weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Podczas wizyty w Polsce – 15 kwietnia br. – delegacja księży i świeckich z Chile potwierdziła udział grupy w wydarzeniu.

- Jako oficjalna delegacja chilijska chcemy przywieźć na Światowe Dni Młodzieży tysiąc osób. Liczę na to, że wielu pielgrzymów przyjedzie na pewno na własną rękę – powiedział w rozmowie z członkami Komitetu ŚDM, ks. Marek Burzawa, wikariusz biskupi diecezji Santiago de Chile.

Oprócz uczestnictwa w samym wydarzeniu grupa z Chile weźmie udział także w poprzedzających Wydarzenia Centralne Dniach w Diecezjach. Podczas bezpośrednich przygotowań do ŚDM w Krakowie młodzież z Chile będzie gościć w diecezji tarnowskiej.

- Do Tarnowa najprawdopodobniej dotrze połowa z nas, czyli około pięćset osób. Diecezja tarnowska jest przychylna w kwestii przyjęcia nawet tej skromnej grupy Chilijczyków, co nas bardzo cieszy. Liczymy na  pobyt na ziemi tarnowskiej, ponieważ przedstawiono nam naprawdę niezwykle ciekawy program diecezjalny - kontynuuje ks. Marek.

Dla młodych z Chile przyjazd do Polski ma szczególne znaczenie z powodu dwóch postaci, z którymi ściśle związane jest to wydarzenie: Ojca Świętego Franciszka oraz św. Jana Pawła II.

- Mieszkańcy z naszego kraju mają wiele oczekiwań w związku z przyjazdem do Polski, głównie ze względu na dwie wielkie postaci: założyciela i obecnego kontynuatora idei spotkania młodych chrześcijan z wszystkich zakątków świata. Papież Franciszek jest chilijskiej młodzieży bardzo bliski, i zazwyczaj przeciwstawia się go Kościołowi lokalnemu. Pobudza on oczekiwania i wymagania w tych, którzy chcą reformować Kościół w Chile – mówił ks. Francisco LLanca Z.  - Te wszystkie spontaniczne gesty Papieża, czasem szaleńcze, sprawiają, że młodzież chilijska chciałaby widzieć tę samą spontaniczność w swoich parafiach, w osobie proboszcza, biskupa itd. – dodaje ks. Marek.

Ilu katolików mieszka w Chile na chwilę obecną? W roku 2002 było ich około 70 procent, obecnie nieoficjalnie szacuje się około 63 procent. Drugim liczącym się Kościołem tej ziemi jest Kościół ewangelicki.

- Większość młodych uważa się za katolików, ale nie praktykuje – są „katolikami bez Kościoła”mówił Juan Carlos Astudillo Pérez, dyrektor Fundacji Esperanza Joven (tłum. Młoda Nadzieja), członek delegacji z Chile.Tym bardziej marzy nam się, by wykorzystać przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, tak by formować szczególnie tych ludzi, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. Po powrocie z Polski to oni mają szansę moderować życie swoich parafii.


Wywiad: mg/Sektor Kontentu ŚDM Kraków 2016

Oprac. Zofia Świerczyńska

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam