data: 26.07 - 31.07.2016

Młody Ambasador ŚDM

Wielu Młodych ludzi, słysząc hasło Światowe Dni Młodzieży, reaguje w naprawdę pozytywny sposób. Często mówią: „O, coś słyszałem, podobno będą w Krakowie? Ale jak to będzie wyglądać?”
„Światowe Dni Młodzieży... Coś mi się kojarzy” – i pojawiają się hasła: że Jan Paweł II, że w różnych krajach, że Młodzi, ale brakuje konkretów. A skoro jest zainteresowanie i chęci, ale brakuje konkretów – powstał konkret.

Kim jest Młody Ambasador? To Ktoś, kto idzie z odwagą, by głosić. To Ktoś, kto ma w sercu chęć dzielenia się tym, czego doświadczył, co jest Mu dane od Pana Boga i odpowiada na każde zaproszenie do dzielenia się. To Ktoś, kto mimo wolnego weekendu wybiera spotkanie z drugim człowiekiem, by opowiedzieć Mu o Światowych Dniach Młodzieży. Po co?Projekt Młody Ambasador ŚDM


Jeździmy do Młodych, spotkamy się z Nimi, opowiadamy o sensie, idei i historii ŚDM. Dajemy świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także przedstawiamy to, co już teraz dzieje się w Krakowie i w Polsce w ramach przygotowań do ŚDM 2016, na jakim etapie jesteśmy. Staramy się pokazać, jak każdy z nas może się zaangażować w te przygotowania.

Naszym celem jest nie tylko to, by po takich spotkaniach Młodzi wiedzieli, czym są ŚDM, ale także to, by czuli się zachęceni do uczestniczenia w nich, a może nawet do zaangażowania się w ich organizację. A nade wszystko – by BYLI BLISKO!


Jeśli chcesz, abyśmy przyjechali także do Twojej parafii, grupy, wspólnoty – uzupełnij formularz TUTAJ
Chętnie przyjedziemy, by podzielić się radością i duchem ŚDM!

Po dodatkowe informacje i odpowiedzi na Wasze pytania – kierujcie się pod adres: mlodyambasador@krakow2016.com
„My nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”! (Dz 4, 20)

Kiedy w 2013 roku uczestniczyłam w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, poczułam ogromną chęć głoszenia. Hasłem tych ŚDM były słowa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Jeszcze będąc w Rio myślałam o tym, że chcę po powrocie opowiadać, chcę wspominać, chcę namawiać innych Młodych do uczestniczenia w pięknym dziele, jakim są ŚDM! Chcę mówić o doświadczeniu ogromnej Wspólnoty, o bliskości Boga i o wielkiej radości spotkania z milionami Młodych i Ojcem Świętym. I stało się. Papież Franciszek na Mszy Rozesłania ogłosił, że następne ŚDM odbędą się w Krakowie! Wtedy byłam już pewna, że to nie przypadek, że to posłanie mnie, że to szansa, której nie mogę zmarnować! Teraz, gdy spotykam się z młodzieżą i opowiadam o swoich przeżyciach, zawsze czuję w sercu to Ciepło, które ogrzało mnie po raz pierwszy tam, w Rio. I wiem, że Ono tak łatwo nie zgaśnie. 

Koordynowanie projektu Młodzi Ambasadorzy jest dla mnie ogromną motywacją do działania, motorem napędowym, miejscem, w którym muszę być odpowiedzialna i rzetelna. Tych cech czasem brakowało w życiu i wiem, że Pan Bóg dlatego właśnie posłał mnie do tego działania. Bym mogła jako niedoskonałe narzędzie w Jego rękach, z Jego pomocą dokonywać pięknych rzeczy.


[Marta, koordynator projektu]
ŻYCIE!

Jeszcze dwa miesiące temu moje życie składało się z dwóch zadań – praca i dom. Niby wszystko w porządku, ale cały czas brakowało czegoś, czemu mógłbym się poświęcić, w co mógłbym zaangażować cały mój wolny czas i przy okazji co będzie sprawiało mi radość. Pomyślałem, że trzeba to zmienić i dlatego pojechałem do zaprzyjaźnionego klasztoru w Tarnowie, aby w ciszy modlić się o światło Ducha Świętego. „Czym obecnie mam zająć się w życiu?”


NATCHNIENIE!

Siedząc w powrotnym busie do Krakowa „olśniło” mnie i pomyślałem, że przecież mogę zaangażować się w ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY. Porozmawiałem z moim spowiednikiem, dostałem namiary na Kasię Kucik  – i jestem!!!!!!


DZIAŁANIE!

Trzy spotkania na Kanoniczej 18 i gotowy do spotkań z młodymi, którzy jeszcze nic nie wiedzą (lub wiedzą mało) o ŚDM. Pierwsze „zadanie” – Wadowice! „Tu wszystko się zaczęło” Czy to przypadek?! Nie wierzę w przypadki! Spotkanie z młodzieżą w Parafii św. Piotra – ok. 100 osób. Niezwykłe. Wszyscy wpatrzeni i wsłuchani w Ciebie, kiedy opowiadasz, jak będą wyglądały ŚDM 2016 w Krakowie. To dziwne, ale kiedy mówię - czuję wzruszenie i ogarnia mnie ogromny pokój. Czuję Jego obecność i jestem pewien, że to ON stoi tam i przemawia, a ja jestem jego narzędziem. Na koniec spotkania jest czas na kilka pytań, a potem już tylko radość, że mogłem być świadkiem Miłosiernego Boga, który niesie nadzieję, budzi wiarę i daje bezwarunkową MIŁOŚĆ! ZWYCIĘSTWO!

Jeśli choć jedna osoba postanowi zaangażować się w ŚDM – wygrałeś!

Jeśli choć jedna osoba postanowi przyjechać na ŚDM – wygrałeś!

Jeśli choć jedna osoba uświadomi sobie, że ŚDM są w 2016 roku w Krakowie – wygrałeś!

A zatem: ODWAGI I DO DZIEŁA!! :)[Damian, Młody Ambasador]

Mam na imię Ola, mam 22 lata i w marcu 2015 roku zasiliłam szeregi Młodych Ambasadorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie! Do tego projektu włączyłam się, żeby, tak jak polecił nam Ojciec Święty Franciszek, „robić raban!” i opowiadać wszystkim o tym, co już za rok będzie działo się w Krakowie. W 2011 roku byłam wolontariuszką na ŚDM w Madrycie, stąd teraz mam ogromne pragnienie, aby dzielić się z innymi tym, czego doświadczyłam i co przeżyłam. Jako Młoda Ambasadorka mam okazję do powiedzenia świadectwa we wspólnotach i parafiach, które zapraszają nas do siebie na spotkania. Nie było to dla mnie łatwe, aby stanąć na środku i przez 10 min lub dłużej opowiadać w kościele pełnym ludzi. Z odwagą jednak zawsze przychodzi do mnie Duch Święty, o którego proszę gorąco modląc się przed swoim wystąpieniem. Kiedy jestem na spotkaniu z innymi Młodymi Ambasadorami, modlę się do Ducha Świętego, podczas gdy oni opowiadają, i za każdym razem jestem zdumiona, jaką moc ma modlitwa, cały stres odchodzi, a wybrzmiewa wspaniałe świadectwo na chwałę Pana!

Odkąd pamiętam angażowałam się w różne formy wolontariatu, był to mój sposób na spędzanie wolnego czasu, uwielbiam pomagać innym J Będąc wolontariuszką na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie nie miałam zbyt wielu okazji, żeby wykazać się działaniem, z powodu ogromnej liczby wolontariuszy, która tam była. Wtedy obiecałam sobie, że jeżeli ŚDM odbędą się kiedyś w Polsce, to aktywnie włączę się w ich przygotowanie. Dzisiaj mam taką okazję i trzymam się danego sobie słowa, a z pomocą Pana Boga znajduję czas nie tylko na studia i pracę, ale i wolontariat. Działając jako Młoda Ambasadorka otrzymałam wiele dobrego. Cieszy mnie i motywuje każde miłe słowo od ludzi, których spotykam. A myśl o tym, że nie robię tego dla siebie, tylko dla Jezusa, dodaje mi jeszcze więcej siły, energii i chęci do dawania świadectwa!

[Aleksandra Antoszak, Młoda Ambasadorka] 
Bycie Młodym Ambasadorem nie jest być może najprostszym sposobem angażowania się w ŚDM. Trzeba wyjść przed szereg, ludzie na ciebie patrzą, a Ty zastanawiasz się, czy chociaż mówisz z sensem. Wystąpienia publiczne chyba dla każdego wiążą się z lekkim „spięciem”. Ale to może być droga, na której spotkasz się ze Zmartwychwstałym. Jak to możliwe, skoro wizyty Młodych Ambasadorów to często po prostu kilka minut wystąpienia podczas ogłoszeń parafialnych? Nie zawsze tak jest. Moje doświadczenia są piękne, mimo, że stres towarzyszący samym prezentacjom jest zazwyczaj duży. Wizyta w Tyńcu, cały dzień ogłoszeń. Jestem zaproszona na obiad do jednego z członków komitetu parafialnego. Tam zostaje mi opowiedziana historia. O młodej dziewczynie, która bardzo chciała jechać do Rio, ale rodziców nie było na to stać, bo miała dużo rodzeństwa. Mimo starań nie udało jej się zgromadzić potrzebnej sumy. I co się wtedy stało? Dostała anonimowy list z podpisem „Na wyjazd do Rio”. W środku pieniądze. Pojechała. Takich historii, które czekają tylko na to, by zostać opowiedziane, są pewnie setki. Wystarczy nadstawić ucha. A na koniec fragment Psalmu 40, dla wszystkich przyszłych i obecnych Młodych Ambasadorów:

Twojej sprawiedliwości nie ukryłem w mym sercu
głoszę Twoją zbawczą wierność,
nie taiłem Twej wiernej łaskawości
wobec wielkiego zgromadzenia.
A Ty Panie, nie kryj przede mną
miłosierdzia Twego.


[Małgorzata Grodzka, Młoda Ambasadorka]LOGO_MŁODY_AMBASADOR.pdf pdf 201.61 KB 08-06-2015 Pobierz
MLODY_AMBASADOR.pdf pdf 12.51 MB 20-10-2015 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam