data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Mija rok od kanonizacji Świętego Jana Pawła II!

2015-04-23

Pierwsza rocznica kanonizacji i przygotowania do ŚDM w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”


Trwając w dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II papieskie Sanktuarium na „Białych Morzach”, zaprasza na uroczyste obchody I rocznicy wyniesienia do chwały ołtarzy Ojca Świętego w najbliższą niedzielę 26 kwietnia oraz dzień później w rocznicę kanonizacji. Eucharystie w tych dniach celebrować będą m.in.: bp Tadeusz Pieronek, bp Damian Muskus, ks. infułat Jan Dyduch, opat mogilski o. Piotr Chojnacki oraz wikariusz generalny diecezji Rieti we Włoszech mons. Jarosław Krzewicki.

W niedzielę o godzinie 18.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędzie się koncert dziękczynny w wykonaniu Chóru Kantorei Sankt Barbara i orkiestry L'Estate Armonico pod dyrekcją Wiesława Delimata, przy akompaniamencie organowym Filipa Presseisena.

W programie znajdzie się recytacja tekstów św. Jana Pawła II przeplatana „Motetami” Johanna Sebastiana Bacha,  „Te Deum” Josepha Haydna oraz  „Alleluja” Georga Friedricha Haendela.Rok po kanonizacji Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”trwa duchowe przygotowanie do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, w czasie których młodzież z całego świata odwiedzi m.in. Białe Morza. Przygotowaniom towarzyszą prace związane z przystosowaniem obiektów i ich otoczenia do wizyty Papieża Franciszka.

Jednym z najważniejszych celów wydaje się zapewnienie sprawnego funkcjonowania infrastruktury komunikacyjnej papieskiego Centrum. Stąd przed końcem roku zostanie wykonana droga dojazdowa prowadząca od ronda przy zbiegu ulic Totus Tuus i św. Brata Alberta pod mostem nad Wilgą, aż do parkingów przed Sanktuarium.

Aktualnie trwa procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę kładki nad torowiskiem w pobliżu Centrum. Obok kładki ma powstać także peron kolejowy.

Niewykluczone, że przed Światowymi Dniami Młodzieży gotowa będzie kładka dla pieszych łącząca teren Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Centrum Jana Pawła II.
Już w maju rozpocznie się wykonanie kamiennego placu przed kościołem górnym, w którego centrum stanie odlany z brązu pomnik Jana Pawła II, który z krzyżem w dłoni symbolicznie „poprowadzi” pielgrzymów wychodzących z Sanktuarium Jana Pawła II w kierunku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Po wykonaniu odbiorów w budynku wieży, dla zwiedzających zostanie udostępniony taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta. 

Aktualnie planowane są prace związane z wykonaniem elewacji Muzeum, do którego w przyszłości przeniesie się tymczasowa ekspozycja prezentowana obecnie w Instytucie.    

W ciągu roku wykonywane będą organy do kościoła górnego. Liczymy, że instrument poświęci Ojciec Święty Franciszek w czasie wizyty w Krakowie.

W listopadzie zakończy się ostatni etap realizacji dekoracji mozaikowej w kościele górnym. Tym razem artyści pod kierunkiem o. Ivana Rupnika wykonają mozaiki w dwóch kaplicach bocznych i za prezbiterium.

Przypominamy, że do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, można dojechać m.in. komunikacją miejską. Autobusy MPK nr 135, 224 i 504 dowożą turystów i pielgrzymów z centrum Krakowa (linia 504) i z Wieliczki (linia 224) oraz z os. Kurdwanów (linia 135).
Program pierwszej rocznicy kanonizacji w Sanktuarium św. Jana Pawła II


26 kwietnia - niedziela dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II


Msze św. godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00
9.30 - przewodniczy ks. infułat Jan Dyduch
11.00 - przewodniczy Mons. Jarosław Krzewicki - wikariusz generalny diecezji Rieti (Włochy)
12.30 - przewodniczy o. dr Piotr Chojnacki - opat mogilski
17.00 - przewodniczy bp Tadeusz Pieronek
18.00 - uroczysty koncert z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II

Chór Kantorei Sankt Barbara i orkiestra L'Estate Armonico
Filip Presseisen - organy
Wiesław Delimat - dyrygent

W programie:
recytacja tekstów św. Jana Pawła II
Johann Sebastian Bach - Motety
Joseph Haydn - Te Deum
Georg Friedrich Haendel - Alleluja

27 kwietnia - Pierwsza rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II
Msze św. o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 17.00
17.00 - przewodniczy bp Damian Muskus OFM


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam