data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Maria. Mater Misericordiae – niebiańska wystawa

2016-06-23


– Są dzieła, które wydają się nienamalowane ludzką ręką. Takie dzieła znajdują się na naszej wystawie. To niebiańska wystawa – tak ekspozycję „Maria. Mater Misericordiae” zapowiedziała Katarzyna Bik, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 24 czerwca wystawa będzie otwarta dla zwiedzających.


Prezent dla Krakowa 

Ekspozycja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego gromadzi w jednym miejscu dzieła na co dzień rozproszone w muzeach, kościołach i kolekcjach prywatnych, a połączone tematem – Matka Miłosierdzia. Jednak nie tylko arcydzieła Giotta di Bondone, Paola Veneziano, Hansa Memlinga, Albrechta Dürera, Francisca de Zurbarána i Petera Paula Rubensa świadczą o wyjątkowości wystawy. Szczególny jest także powód jej zorganizowania – Światowe Dni Młodzieży i wizyta ojca świętego Franciszka w Polsce.

– Gdy tylko papież ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży będą zorganizowane w Krakowie, skontaktowaliśmy się z Muzeum Narodowym. Tradycja wystaw, zapoczątkowana w 1993 roku w Denver przez Jana Pawła II, to forma podziękowania miastu, które przygotowuje ŚDM – wyjaśnia dr Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży, która współorganizuje wystawę.

Ekspozycja została podzielona na pięć sekcji: Matka Boska w płaszczu opiekuńczym (ochraniająca swym płaszczem ludzi wszystkich stanów), Matka Boska karmiąca Dzieciątko (wypraszająca łaski), Matka Boska Czuła (obrazująca ideę czułości poprzez zetknięcie policzków Marii i Jezusa), Pieta (opłakująca Syna), Matka Boska Orantka (modląca się za całą ludzkość).

Przeżycie nie tylko artystyczne

Na uwagę zasługuje aranżacja wystawy przygotowana przez Rafała Bartkowicza. Dzieła umieszczone w zaokrąglonych niszach, wydobywa z lekkiego półmroku punktowe światło. Sala wystawowa przywodzi na myśl wnętrze świątyni.

Dla potrzeb ekspozycji zgromadzono ponad 90 wizerunków Matki Miłosierdzia. – Wystawa daje wyjątkową możliwość obcowania z arcydziełami. Można odebrać ją nie tylko jako przeżycie artystyczne, lecz także religijne – zauważył dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zdecydowana większość dzieł pochodzi ze zbiorów włoskich. Jedynie kilka eksponatów to polskie dzieła. Trudność stanowiło pozyskanie większej liczby, ze względu na usytuowanie: fresk naścienny, fragment nastawy ołtarzowej lub element bramy cmentarnej. Nowatorskim rozwiązaniem jest mapa, która wskazuje 20 miejsc na terenie Krakowa, gdzie znajdują się przedstawienia Matki Miłosierdzia. W ten sposób wystawa „wychodzi” poza mury muzeum.

Kuratorem ekspozycji ze strony włoskiej jest prof. Giovanni Morello, zaś ze strony Muzeum Narodowego prof. Piotr Krasny. Jedyna oficjalna wystawa w ramach ŚDM została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Wystawa jest gotowa. Niech sama przemówi i dotrze do odbiorców – podsumowuje prof. Piotr Krasny.

Dominika Stoszek
fot. Paulina KrzyżakWystawa „Maria. Mater Misericordiae” jest czynna od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1.

W trakcie trwania ŚDM godziny pracy muzeum będą przedłużone.

Ceny biletów: normalny – 19 zł, ulgowy – 12 zł, bilet dla osób z identyfikatorem pielgrzyma ŚDM (ważny w dniach 25 – 31 lipca) – 4 zł.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 9 października.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam