data: 26.07 - 31.07.2016

Krzysztof Penderecki (ur. 1933) 

Światowej sławy polski kompozytor, a także dyrygent i pedagog. Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnej Akademii Muzycznej) w Krakowie.

Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień wykonaniem Strof, jednego z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. W roku 1959 skomponował Tren ofiarom Hiroszimy, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO.

Pierwsze wielkie dzieło w karierze Pendereckiego to Pasja według św. Łukasza (1966), napisana na zamówienie Westdeutscher Rundfunk w Kolonii dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster. Ten i kolejne utwory, w tym monumentalne dzieła symfoniczne i oratoryjne przyniosły mu wielki międzynarodowy rozgłos. Wiele z nich związanych było z prestiżowymi zamówieniami – np. 9 stycznia 1997 roku premierą Siedmiu Bram Jerozolimy uczczono 3000 lat istnienia tego miasta.
 
 W roku 1972 Krzysztof Penderecki rozpoczął również karierę dyrygencką: w jej ramach współpracuje z wielkimi, światowej sławy zespołami. Prowadził także intensywną działalność pedagogiczną – m.in. (1972-1987) jako rektor Akademii Muzycznej w Krakowie i wykładowca Yale University w New Haven (1973-78) – i organizacyjną, był m.in. dyrektorem artystycznym Festiwalu Casalsa, od 1997 roku jest dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1998 – doradcą Beijing Music Festival.

Uhonorowany licznymi odznaczeniami i doktoratami honoris causa, laureat wielu nagród (w tym Grammy Awards) i wyróżnień. Komponuje także opery (m.in. Diabły z Loudun, Ubu Rex i Raj utracony) oraz muzykę filmową (m.in. Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hassa).
 
 KBF

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam