data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Kościół św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha

Jeden z najmniejszych, ale i najstarszych kościołów Krakowa. Pochodząca z XI wieku romańska świątynia stoi w samym sercu miasta, na Rynku Głównym.  Nosi wezwanie świętego Wojciecha, biskupa misjonarza z Czech, który wg tradycji głosił w tym miejscu kazania w drodze do Prus (dzisiejsze północne tereny Polski), gdzie został wysłany, by ochrzcić tamtejszych mieszkańców. Tam poniósł śmierć męczeńską i stał się pierwszym patronem Polski. Przez wieki kościół był miejscem głoszenia Słowa Bożego, w 1453 roku przy tym nim głosił kazania święty Jan Kapistran, wielki kaznodzieja końca średniowiecza.

W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej, który jest kopią rzymskiego obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani - tego samego, którego kopię podarował św. Jan Paweł II młodzieży, i która pielgrzymuje razem z krzyżem ŚDM po całym świecie.

W grudniu 2014 roku biskup Krakowa, kardynał Stanisław Dziwisz, postanowił, że właśnie ten kościół stanie się centrum duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Codziennie wieczorem prowadzona jest w nim - w ramach akcji Szpital Domowy - adoracja Najświętszego Sakramentu, jest także możliwość spowiedzi. Formą przygotowania jest również jałmużna na dzieła miłosierdzia, którą można złożyć w skarbonie stojącej wewnątrz kościoła.

Kościół świętego Wojciecha, miejsce, gdzie od ponad dziewięciuset lat trwa modlitwa krakowian, stanie się w czasie Dni Młodzieży jeszcze jednym miejscem bezpośredniego spotkania młodych z całego świata z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie.

Czytaj więcej
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam