data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Kościół Ecce Homo

Kościół Ecce Homo

Przy ulicy Woronicza, na Prądniku Czerwonym, wzniesiono w latach 80. kościół dla zgromadzenia ss. Albertynek. Jednoprzestrzenną, nowoczesną budowlę zaprojektowali Marzena Popławska i Wojciech Kosiński a skromne wnętrze jest autorskim dziełem artysty rzeźbiarza Stefana Dousy.

W kościele tym szczególnie czci się św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego (zm. 1916 r., kanonizowany w 1987 r.), powstańca styczniowego, malarza, a w końcu zakonnika, który poświęcił się opiece nad najuboższymi, alkoholikami i bezdomnymi. W ołtarzu głównym umieszczono nieukończony obraz Ecce Homo – dzieło samego Chmielowskiego z lat 1879-1881, z którym podobno nigdy się nie rozstawał. Wyobraża ono Chrystusa cierpiącego w koronie cierniowej i purpurowej szacie, która tworzy na Jego piersi kształt przypominający serce.

Beatyfikacja Brata Alberta dokonana przez papieża Jana Pawła II w roku 1983 –w trakcie budowy kościoła – sprawiła, że kult świętego wzrósł odtąd ogromnie. Staraniem sióstr Albertynek relikwie Brata Alberta przeniesiono z kościoła oo. Karmelitów Bosych do nowego kościoła i złożono je pod ołtarzem. Obok, w relikwiarzu, spoczywają szczątki współzałożycielki i pierwszej przełożonej Albertynek – bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

W roku 1997 metropolita krakowski - kardynał Franciszek Macharski – podniósł kościół do rangi sanktuarium.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam