data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Kościół Arka Pana

Kościół Arka Pana

Kościół Matki Bożej Królowej Polski, czyli Arkę Pana (Nowa Huta, ul. Obrońców Krzyża 1), nazwaną tak ze względu na charakterystyczny kształt, zaprojektował Wojciech Pietrzyk, wzorując się na kaplicy Corbusiera w Ronchamp. Zaczęto ją wznosić w 1967 roku, a kardynał Karol Wojtyła konsekrował świątynię dopiero w 1977 roku. I tak, po wielu staraniach, niemal 30 lat po rozpoczęciu budowy miasta, ateistyczna w założeniu Nowa Huta doczekała się własnego kościoła.

Świątynia jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów w dzielnicy. Równie niezwykłe co wygląd zewnętrzny, jest jej wnętrze. Dominuje tu ośmiometrowy krucyfiks dłuta Bronisława Chromego. Ponieważ budowa kościoła stała się symbolem jedności świata chrześcijańskiego, wiele elementów wyposażenia przysłali katolicy z różnych części naszego globu, a nawet spoza niego – w tabernakulum wmontowano kryształ rutylu przywieziony z Księżyca przez astronautów z Apollo 11.

W okresie stanu wojennego (13 grudnia 1981 – 22 lipca 1983) 13. dnia każdego miesiąca w Arce odbywały się msze za Ojczyznę. Po ich zakończeniu odbywały się demonstracje przeciwko łamaniu przez władze praw obywatelskich, internowaniu działaczy „Solidarności” i represjom wobec przeciwników politycznych. Manifestacje te zwykle tłumiono siłą. Ich najbardziej znaną ofiarą jest Bogdan Włosik, 19-letni uczeń, pracujący w Hucie im. Lenina. Naprzeciw kościoła stoi pomnik, który upamiętnia miejsce, gdzie Włosika zastrzelił w 1982 roku agent Służby Bezpieczeństwa.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam