
Kopiec Piłsudskiego
Położony na wzgórzu Sowiniec kopiec został wzniesiony w latach 1934-1937. Miał upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Jego budowę zainaugurowano w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej - pierwszej po zaborach polskiej formacji wojskowej, stworzonej przez Józefa Piłsudskiego.
W trakcie budowy kopca przywożono nań ziemię z pól bitew i kaźni Polaków z okresu powstań oraz I wojny światowej. Dlatego nazwano go Mogiłą Mogił. Do prac włączyło się całe społeczeństwo. Gdy w 1935 roku zmarł Józef Piłsudski, postanowiono nazwać kopiec jego imieniem.
Lata II wojny światowej i powojenne, aż do roku 1989, nie były łaskawe dla tego pomnika niepodległości. Niemcy planowali - choć nieskutecznie - jego zburzenie. Uznali za niedopuszczalne, aby „z daleka były widoczne pomniki kultury i władzy polskiej”. Powojenne władze komunistyczne chciały wymazać Piłsudskiego i pamięć o nim z powszechnego obiegu. Zaczęto więc dewastację kopca. Zalesiono jego zbocza, tak żeby nie był widoczny z daleka, a korzenie drzew rozsadzały jego strukturę. O kopcu nie pisano ani nie mówiono oficjalnie, jakby nigdy nie istniał. Po upadku komunizmu został odrestaurowany.
