data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Polska przygotowuje się na przyjęcie Franciszka i 6 tysięcy dziennikarzy

2015-05-29

Kościół traktuje Światowy Dzień Młodzieży jako święto wiary, wykraczające poza granice państw, kultur i języków, ukazujące uniwersalny wymiar Ewangelii, pomagające jednoczyć się całej ludzkości, a zwłaszcza młodych, w naszym niespokojnym i podzielonym świecie - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na konferencji prasowej dotyczącej ŚDM Kraków 2016 i wizyty Ojca Świętego w Polsce, która odbyła się 29 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Obecni na konferencji (między innymi) Jacek Cichocki, bp Artur Miziński, bp Damian Muskus oraz członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 przybliżyli kwestie przygotowań logistycznych i duchowych do tego wyjątkowego wydarzenia. Poruszono zagadnienia dotyczące miejsc wydarzeń centralnych, programu ŚDM, rejestracji i finansowania. Marcin Przeciszewski (KAI), odpowiedzialny za organizację obsługi prasowej z ramienia Konferencji Episkopatu Polski i Lidia Sobańska (PAP), odpowiedzialna za organizację obsługi prasowej z ramienia Zespołu rządowego, przedstawili dziennikarzom miejsca centrów medialnych: ICE Kraków, strefa dla mediów na Campus Misericordiae oraz mniejsze centra, które powstaną w zależności od miejsc, które odwiedzi Papież. Według przewidywań, w Krakowie może pojawić się 6 tysięcy dziennikarzy z kraju i ze świata. 

Przedstawiciel rządu minister Jacek Cichocki, przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, zapewnił o pełnej pomocy Państwa w zapewnieniu gotowości służb podczas spotkania Ojca Świętego z władzami Polski, Polakami oraz przybyłymi pielgrzymami.

Na pytanie - do jakiego Krakowa zapraszamy młodych? - biskup Damian Muskus, Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego Kraków 2016, odpowiedział - Bardzo dobrze przygotowanego na spotkanie z młodzieżą świata. Przygotowanego zarówno pod względem logistycznym, organizacyjnym, ale przede wszystkim pod względem duchowym.

Już teraz powstają projekty zarówno duchowej strony pielgrzymowania do Krakowa przez kolejny rok, jak i pielgrzymowania w ramach Roku Jubileuszowego. Podczas katechezy w drodze, o której opowiadał ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny ŚDM Kraków 2016, grupy zarejestrowane będą zaproszone do przejścia z krakowskich Błoń do Sanktuariów Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia. Ustawiona zostanie tam „Brama Miłosierdzia”, przejście którą w ramach Roku Miłosierdzia łączyć się będzie z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. 

Postać Jana Pawła II, inicjatora i patrona ŚDM ma być na nowo przybliżona młodym podczas wydarzeń w jego rodzinnym Krakowie. Wielu pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa jest z pokolenia, które nie miało bezpośredniego kontaktu ze Świętym papieżem. A - jak zapewnia Dorota Abdelmoula z Sekretariatu Generalnego KO ŚDM - delegacje zagraniczne, które już teraz przyjeżdżają do Polski, zainteresowane są duchowością kraju, z którego pochodzi Jan Paweł II.

- Pomimo lat, jakie mijają od śmierci Jana Pawła II, jest on nadal niezwykle obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła - podsumował kardynał Dziwisz.

Ważnym tematem konferencji była kwestia rejestracji uczestników spotkania, która zostanie uruchomiona na około rok przed wydarzeniami centralnymi Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie przebiegać ona etapami. Najpierw rejestrować się będą tak zwane makro-grupy od 150 - 5000 uczestników. Jest to zachęta, by gromadzić się w większe wspólnoty powstające w krajowych episkopatach czy centrach diecezjalnych.

W ramach grup będzie trzeba zaznaczyć liczbę osób niepełnoletnich, które będą mogły uczestniczyć w ŚDM za zgodą rodziców i z wyznaczonym opiekunem, osób niepełnosprawnych oraz rodzaj wybranego dla całej grupy pakietu pielgrzyma.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie mogą okazać się tylko częścią wizyty Papieża w Polsce. Episkopat Polski przedstawił Watykanowi również inne miasta, do których Ojciec Święty jest szczególnie zapraszany. Jak podkreślił bp Miziński, obecność Franciszka uświetniłaby obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu lub Gnieźnie. Wzorem poprzedników Ojciec Święty mógłby również odwiedzić Częstochowę i spotkać się tam na przykład z osobami konsekrowanymi. Kardynał Dziwisz wspomniał też o możliwości wizyty Papieża w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Do Światowych Dni Młodzieży i Wizyty Papieża w Polsce zostało 14 miesięcy. Według szacunków w Krakowie i na Campus Misericordiae może pojawić się nawet 2,5 mln młodych pielgrzymów z prawie wszystkich krajów świata.


oprac. ek/Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam