data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Jeden Kościół - Dwa Serca

2015-06-01

Z José Pablo Barroso rozmawia Małgorzata GadomskaCzym jest Dos Corazones Films?

Dos Corazones Films to wytwórnia filmowa. Nazwa oznacza po polsku Dwa Serca inawiązuje do najważniejszych dla katolików postaci: Jezusa i Maryi. Nie jest nastawiona na zysk, ale na ewangelizację za pomocą nowych, bardziej współczesnych i skutecznie docierających do odbiorcy środków. Ideą przyświecającą jej powstaniu było szerzenie wiary chrześcijańskiej poprzez tworzenie i dystrybucję produkcji filmowych o tematyce religijnej. Dziś Dos Corazones potrzebuje wsparcia, szczególnie duchowego, dlatego też mam nadzieję, że uczestnicy tegorocznych Światowych Dni Młodzieży będą modlić się w tej intencji.

Czym różni się Cristiada, ostatnie dzieło zrealizowane przez Dos Corazones, od innych hollywoodzkich produkcji wielkiego formatu?

Przede wszystkim tym, że opowiedziana historia jest prawdziwa. Mowa tutaj o losach ludzi, którzy oddali swoje życie w imię miłości do Chrystusa Króla i Matki Bożej z Guadalupe. Powiem inaczej. Obecnie bardzo ważne jest, aby dbać o czynny udział chrześcijaństwa w życiu kulturalnym i wykorzystywać dane nam od Boga talenty do tworzenia dzieł rozsławiających Jego imię. Dawniej sztuka była związana z chrześcijaństwem; kiedy ludzie zaczęli bać się wykorzystywania swoich zdolności w służbie Bogu, doprowadzili do pogorszenia jej jakości. Tym samym ustępuje ona miejsca „kontrewangelizacji”, rozprzestrzeniającej się wraz z kinem Hollywood, które poprzez wysoki poziom produkcji dociera do wielkiej rzeszy odbiorców. Chcąc pozyskać audytorium, musimy mówić tym samym językiem, posługiwać się podobnymi co oni środkami.

Często słyszy się, iż tego typu filmy są spychane do „podziemi” lub prezentowane za pomocą metody objazdowej, z ominięciem najważniejszych centrów kinowych. Czy to dobry sposób na ewangelizację?

Myślę, iż wszystkie metody są równie istotne. Najważniejsze jest bowiem to, abyśmy działali we wspólnej sprawie i stanowili w tym jedno, walcząc z przeciwnościami niczym Dawid z Goliatem. Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II, który nawoływał do tego, abyśmy wyzbyli się lęku i otworzyli serca dla Chrystusa – po prostu poddali się Jego łasce. Nie bójmy się mówić o Bogu i żyć według jego przykazań  we współczesnym świecie, który wydaje się zapominać, że tylko Boża moc jest zdolna do wszystkiego.

Dlaczego warto przypominać o ludziach, którzy oddali swoje życie za wiarę?

Mówienie o walce za wiarę jest istotne również współcześnie, gdyż prześladowanie wyznawców Chrystusa odbywa się także dziś – w Syrii czy w Egipcie. Temat męczeństwa nie ulega więc dezaktualizacji. Warto opowiadać o losach ludzi, którzy tak jak pogardzani Cristeros, gotowi byli ginąć w obronie Chrystusa – po to, by dodawać chrześcijanom odwagi do życia w zgodzie z wyznawaną wiarą również w 2015 roku.

Dla uczestników Światowych Dni Młodzieży szczególnie ważną postacią może być José Sanchez del Rio – dlaczego?

José Sanchez del Rio to bardzo ważny bohater tego filmu. Wiedział on, że powinnością każdego człowieka jest chwalenie Boga i stałe dążenie do wieczności, dlatego też nie wahał się w imię wiary poświęcić wszystkiego, co posiadał, łącznie z wartością najcenniejszą, jaką jest własne życie. Ta postawa dobrowolnej, świadomej rezygnacji z dóbr doczesnych może stanowić zachętę do zmiany sposobu myślenia i powrotu do tego, co naprawdę istotne, to znaczy do Boga. 

Pana najnowszy film ma opowiadać o losach o. Maksymiliana Marii Kolbego, żyjącego niemal w tym samym czasie, co bohaterowie Cristiady, jednak oddalonego od nich o tysiące kilometrów. Jak to się stało?

O tragicznych losach ojca Kolbego dowiedziałem się dzięki działaniu Opatrzności. W czasie mojego pobytu w Polsce cztery czy pięć lat temu, udało mi się odwiedzić Auschwitz, a tam dowiedziałem się o męczeństwie Waszego rodaka. Postanowiłem zrealizować o nim film, aby podzielić się jego historią z całym światem, a niedługo później otrzymałem informację, że Kraków został wybrany przez Papieża na miasto Światowych Dni Młodzieży. To wszystko utwierdza mnie w przekonaniu, iż to, co robię jest słuszne i pożyteczne, zgodne z boskim planem. Czuję się zaszczycony i szczęśliwy, iż moją pracą mogę służyć Kościołowi zgodnie z jego zamysłem.

Czy film będą mogli obejrzeć uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie?

Proszę o modlitwę, żeby tak mogło się stać. Jestem przekonany, że nie ma bardziej odpowiedniego kraju na pokazanie tej produkcji niż ten, z którego wywodzi się sam św. o. Maksymilian.

Dziękuję za rozmowę.

José Pablo Barosso - meksykański producent filmowy. Z zawodu deweloper, w 2005 roku postanowił pokazywać ludziom Boga w nowy sposób i założył wytwórnię filmową Dos Corazones Films. Jak dotąd wyprodukował już pięć filmów, w tym Największy z Cudów (2011) – pierwszy animowany film 3D w Meksyku – oraz Cristiadę (2012). Obecnie jest w trakcie tworzenia trzech kolejnych, w tym jednego - animowanego - o św. ojcu Maksymilianie Kolbem.Opracowanie wywiadu: Sylwia Kamińska

Adiustacja: Marta Łysek

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam