data: 26.07 - 31.07.2016

FM poza KrakowemWydarzenia artystyczne w ramach Festiwalu Młodych odbędą się również poza Krakowem. Program artystyczny przygotowywany jest w 22 miejscach w strefie zakwaterowania pielgrzymów. Poniżej wymienione są miejscowości, w których odbędzie się Festiwal Młodych. Pełny program wydarzeń Festiwalu Młodych poza Krakowem dostępny jest do pobrana w pliku PDF na dole strony.


Bochnia


Bochnia to najstarsze miasto w Małopolsce, które otrzymało prawa miejskie wcześniej o 4 lata niż sam Kraków. Stało się to za sprawą odkrycia na tych terenach złóż soli kamiennej w 1248 roku. Kopalnia Soli Bochnia jest najdłużej działającym nieprzerwanie zakładem wydobywczym w Europie. O tym, jak ważną rolę niegdyś pełniła bocheńska kopalnia, świadczy fakt, że Żupy Krakowskie, do których należała również młodsza kopalnia w pobliskiej Wieliczce za panowania króla Kazimierza Wielkiego generowały 1/3 przychodów królewskiego skarbca. Dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia oferuje turystom wiele atrakcji: trasę multimedialną, przejazd podziemną kolejką, przeprawę łodziami, zajęcia edukacyjne, gry integracyjne, ślizg na 142- metrowej (!) zjeżdżalni, i inne. Współczesna Bochnia to nie tylko żywa historia budowana na soli. Działa tutaj Muzeum Motyli „Arthropoda”, posiadające największą w Polsce stałą ekspozycję liczącą ponad 5 tysięcy okazów z całego świata czy galeria malarstwa polskiego, zgromadzona w Muzeum im. Stanisława Fischera. Wśród 19 tys. eksponatów znajdują się również liczne pamiątki związane z osobą św. Jana Pawła II. W sąsiedztwie średniowiecznego Rynku wznosi się majestatyczna Bazylika św. Mikołaja z cudownym obrazem Matki Boskiej Różańcowej i kaplicą św. Kingi - patronki górników solnych. Położona na siedmiu wzgórzach (podobnie jak Rzym) Bochnia urzeka ilością zieleni. Odwiedzający to górnicze miasto mają wiele okazji do aktywnego wypoczynku. Wśród nich warto wymienić Zabytkowe Planty Salinarne i Rodzinny Park Uzbornia.

Więcej informacji na stronie: www.bochnia.euBrzesko


Brzesko to gmina w województwie małopolskim, licząca ponad 36 tysięcy mieszkańców. Najstarsze ślady pobytu człowieka na tym terenie pochodzą sprzed 3500 lat.   Brzesko założył pomiędzy 1344 a 1352 rokiem komes Spycimir, kasztelan krakowski. Miasto od 1998 roku jest ponownie stolicą powiatu, ważnym ośrodkiem przemysłu i handlu w regionie.  Ziemia brzeska miała szczęście do wielkich postaci: tu urodził się św. Stanisław biskup i męczennik, którego szczątki spoczywają w Krakowie w kościele na Skałce. W 1845 roku przybył Jan Ewangelista Goetz założyciel Browaru w Okocimiu. W Brzesku mieszkali Ludwik Solski - największy polski aktor, Kazimierz Missona - dramaturg i poeta, częstym gościem był Andrzej Munk znany reżyser filmowy.

Więcej informacji na stronie: www.brzesko.plChełmek


Gmina Chełmek zlokalizowana jest w zachodniej części województwa małopolskiego. Chełmek słynie z butów. Przez wiele lat w mieście funkcjonowała jedna z największych w Polsce fabryk obuwia, założona przez Tomasza Batę. Do najciekawszych miejsc w Gminie Chełmek należą między innymi XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Bobrku, zabytkowe budynki gospodarcze – czworaki, wybudowane w połowie XVIII i XIX w., zespół sakralny w Bobrku oraz zabytkowy spichlerz drewniany z XVII w. W trakcie zwiedzania Chełmka warto także zobaczyć kościół NMP Królowej Polski oraz Kamienie Młyńskie z przełomu XIX i XX w. - relikty przemysłowej tradycji Chełmka, wykorzystywane do kruszenia węglanu wapnia w kopalni gipsu. W dzielnicy Paprotnik znajduje się pomnik, upamiętniający ofiary II wojny światowej, przetrzymywane w filii obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W Chełmku opieką konserwatorską objętych jest ok. 150 obiektów, takich jak wspomniane kościoły, figury, kapliczki i zabudowy drewniane. Chełmek wiele wysiłku poświęca rozwijaniu pasji i zainteresowań mieszkańców: rozwija czytelnictwo, umiejętności plastyczne, artystyczne i sportowe mieszkańców


Więcej informacji na stronie: www.chelmek.plChrzanów


Chrzanów jest miastem o średniowiecznym rodowodzie, zlokalizowane jest w południowej części Polski, w województwie małopolskim, na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Chrzanów zachował średniowieczny szachownicowy układ rynku z wybiegającymi zeń ulicami. Przez długie lata był miastem typowo kupieckim, pozostającym w prywatnych rękach. Od XIX w. miasto zaczęło przybierać charakter przemysłowy za sprawą uruchomienia kopalni „Matylda", powstania pierwszej w Polsce fabryki lokomotyw „Fablok” czy zakładów ceramicznych. Przed II wojną światową około 50% mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Współcześnie miasto liczy niespełna 40 tys. mieszkańców.
Patronem Chrzanowa jest św. Mikołaj, biskup. Miasto posiada swój herb, flagę, a także hejnał wygrywany każdego dnia z dachu chrzanowskiego magistratu. W obrębie Chrzanowa znajdują się trzy bezpośrednie zjazdy na autostradę A4 (E40), dzięki temu miasto posiada szybkie połączenie drogowe z Krakowem (40 km) i Katowicami (30 km).

Więcej informacji na stronie: www.chrzanow.plDobczyce

Dobczyce, oddalone około 30 km od Krakowa, są miejscem, gdzie spotykają się historia, kultura i rekreacja. Główną atrakcją miasta jest wzgórze zamkowe z ruinami zamku z połowy XIII w., skansenem i zabytkowym kościołem, które otaczają odrestaurowane mury miejskie. Bogata historia sprawia, że panuje tu fantastyczny klimat wzmacniany przez widok całego Jeziora Dobczyckiego. U podnóża wzgórza znajduje się centrum miasta, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na parafialny kościół, w którym najważniejszym zabytkiem jest XV-wieczna pieta.
W centrum stoi charakterystyczna dla Dobczyc figura kozy, przypominająca historię miasteczka związaną z wypasem kóz. Dzisiaj Dobczyce słyną z tradycyjnych lodów i ze spaceru koroną zapory! Ciekawe zabytki, atrakcyjne szlaki turystyczne, niebanalny krajobraz oraz spokój i harmonia, które tutaj panują, są niepowtarzalną szansą na aktywny wypoczynek w malowniczej dolinie rzeki Raby.

Więcej informacji na stronie: www.dobczyce.plGdów


Rodowód Gdowa sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą zabytki archeologiczne pochodzące z paleolitu, mezozoiku i epoki brązu. Będąc w Gdowie warto odwiedzić wieś Hucisko, która słynie z  domu Tadeusza Kantora - twórcy polskiego teatru awangardowego CRICOT 2. Kantorówkę wraz z 14-metrową, oryginalną, betonową rzeźbą tzw.  Krzesłem Kantora, kościół parafialny Sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej (według legendy, ufundowany przez króla Władysława Warneńczyka w podzięce za uratowanie życia), którego wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym i rokoko.
W Niegowici - jednej z najstarszych parafii w Małopolsce - na uwagę zasługuje kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany z inicjatywy ks. Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II). Można tam obejrzeć konfesjonał, w którym spowiadał przyszły Papież oraz wierną replikę jego grobu w Watykanie. Przed kościołem znajduje się jedyny na świecie pomnik wikarego Karola Wojtyły.
W Pierzchowie największą atrakcją jest 7-metrowy kopiec. Teren gminy Gdów to również bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów, którzy preferują aktywną formę spędzania czasu. Rzeka Raba, w okolicach której znajdują się liczne trasy spacerowe oraz ścieżki rowerowe, to malownicze miejsce, idealne na letni wypoczynek.

Więcej informacji na stronach: www.gdow.pl /www.ckgdow.pl 
Kalwaria Zebrzydowska


Kalwaria Zebrzydowska to małe miasteczko leżące w pięknej, górzystej okolicy, w odległości 10 km od Wadowic. Słynie ona z dobrze rozwiniętego  rzemiosła – kalwaryjscy stolarze znani i cenieni są w całej Polsce, a nawet Europie. Kalwaria już od XVII w. jest bardzo ważnym miejscem kultu, do którego ze wszystkich stron świata przybywają pielgrzymi, a ich liczba sięga obecnie nawet dwóch milionów rocznie. Pątnicy nawiedzają szczególnie Dróżki Pana Jezusa i Dróżki Matki Bożej – nazywane także polską Jerozolimą. Jest to kompleks ponad 40 budowli sakralnych leżących na malowniczych stokach Beskidów, związanych z życiem i męką Chrystusa oraz Jego Matki. Dróżki, wraz z Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej, od 1999 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Pielgrzymi modlą się także przez cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, od setek lat słynącym łaskami. Przed tym wizerunkiem od dziecka oddawał swoje sprawy sercu Maryi papież Jan Paweł II. Wielokrotnie będąc w Kalwarii wspominał, że tam kształtowało się jego kapłańskie powołanie. Jako Ojciec Święty nawiedził Sanktuarium dwa razy. To malownicze miejsce poza ogromnymi walorami turystycznymi, skrywa w sobie głęboką, duchową tajemnicę, którą odkrywa każdy, kto staje się Pielgrzymem Kalwaryjskim.

Więcej informacji na stronie: www.kalwaria-zebrzydowska.plKazimierza Wielka


Kazimierza Wielka położona jest w południowo-wschodniej części Niecki Nidziańskiej, w województwie świętokrzyskim. Miasto o wielokierunkowym układzie przestrzennym z centrum w kotlinie, do którego przylega zespół stawów. W okresie II Wojny Światowej Kazimierza Wielka była siedzibą Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Na terenie miasta znajdują się zabytki takie jak: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1633r, Baszta z 1888 r, w której obecnie mieści się Muzeum Ziemi Kazimierskiej, neorenesansowy Pałac Lacon z drugiej połowy XIX w. i Budynek Zarządu Cukrowni, również z XIX w. , Piwnice Dworu z XVIII w. oraz Park Dworski z XVIII w., przekształcony w Park Miejski. Przez wiele lat gmina miała charakter rolniczy, związane to było  z przetwórstwem rolno-spożywczym i działalnością Cukrowni Łubna. Obecnie nowe kierunki rozwoju stwarzają źródła termalne, odkryte w Cudzynowicach. Z gminy rolniczej możemy stać się gminą rekreacyjno-uzdrowiskową. Dodatkowym atutem Kazimierzy są obiekty sportowe, znajdujące się na terenie miasta np. pełnowymiarowa Hala Sportowa, Kryta Pływalnia, 2 Boiska Sportowe ,,Orlik”, Stadion Miejski, Korty Tenisowe i strzeżone w okresie wakacji Kąpielisko nad zbiornikiem retencyjnym. Kazimierza Wielka jest gminą otwartą na ludzi i na nowe inwestycje, a stworzenie gminy uzdrowiskowej jest dla nas obecnie największym wyzwaniem.

Krzeszowice


Gmina Krzeszowice to największa gmina powiatu krakowskiego. Znaczna część gminy leży na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych - znajdują się tu trzy parki krajobrazowe i trzy rezerwaty przyrody. Ziemia Krzeszowicka szczyci się wieloma atrakcyjnymi turystycznie obszarami i jest utkana siatką szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, dydaktycznych i tras do nordic walking.
Na terenie gminy znajduje się kilkadziesiąt zabytków historycznych, spośród których najczęściej odwiedzane są: ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, drewniany kościół w Paczółtowicach, Pałac Potockich w Krzeszowicach. Centrum gminy – miasto Krzeszowice – znane jest z leczniczych wód mineralnych siarczanowo-wapniowo-magnezowo-siarkowych, które są wykorzystywane od XVII w. do leczenia różnego rodzaju schorzeń. W gminie położony jest największy w Polsce południowej kompleks pól golfowych w Paczółtowicach, można tu także skorzystać ze sportowej strzelnicy i stadniny koni. Wędrując szlakami turystycznymi, można podziwiać ciekawe stanowiska przyrodnicze, uczyć się historii polskiego górnictwa węglowego, poznać dawne dzieje, odciśnięte w kamieniach poszukiwanych przez amatorskich zbieraczy minerałów i profesjonalnych mineralogów, dla których jest to najatrakcyjniejszy geologicznie obszar w kraju.

Więcej informacji na www.krzeszowice.plLibiąż


Gmina Libiąż położona jest w zachodniej części Małopolski, na południu Polski, pomiędzy dwiema dużymi aglomeracjami: Krakowem i Katowicami, niedaleko Oświęcimia. Libiąż słynie nie tylko z tradycji górniczych, lecz również z zieleni, atrakcyjnych terenów wypoczynkowych i ponadregionalnych wydarzeń sportowych. Będąc w Libiążu warto zwiedzić neogotycki Kościół pw. Przemienienia Pańskiego (z początków XX wieku). Dla ceniących spokój i przyrodę Libiąż oferuje bogate w zieleń miejską tereny parkowe. Warto odwiedzić m.in. Park Młodości, gdzie mieści się pomnik św. Jana Pawła II, a wyjątkowa aranżacja świetlna tworzy nocą niesamowity nastrój. Równie okazale prezentuje się Skwer Skarbnika, nazwany imieniem legendarnego podziemnego ducha i opiekuna górników. Swój niezwykły wygląd Libiąż zawdzięcza wzgórzom, z których rozciąga się interesująca panorama na południowy obszar Polski oraz lokalnym stawom na Szyjkach i Ziajkach, stanowiących nie lada atrakcję dla rzeszy wędkarzy i turystów.

Strona internetowa: www.libiaz.plMszana Dolna


Miasto Mszana Dolna leży 60 km na południe od Krakowa, wśród malowniczych wzniesień. Otoczone szczytami Beskidu Wyspowego i Gorców stanowi stolicę Zagórzan - etnicznej grupy góralskiej, która stworzyła swój własny, niepowtarzalny folklor. Okolice Mszany Dolnej stanowią bazę wypadową Beskidu Wyspowego obfitującego w szczyty o stromych zboczach i spłaszczonych wierzchołkach, oddzielone od siebie dolinami rzek i niskimi przełęczami. Na południe od Mszany Dolnej rozpościera się pasmo gór Gorców . Wielkim bogactwem naturalnym tych terenów są lasy oraz resztki puszczy karpackiej chronione przez Gorczański Park Narodowy. W Gorcach i Beskidzie Wyspowym wytyczono „Szlaki Papieskie”. Oznaczone tablicami górskie ścieżki biegną wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi wędrował w przeszłości Karol Wojtyła, Papież Jan Paweł II. Przez okolicę biegnie wybudowana w XIX wieku linia kolejowa z najwyżej w Polsce położoną stacją w Kasinie Wielkiej. Stacja ta posłużyła za plan zdjęciowy wielu filmów, m.in. „Listy Schindlera”. W okresie letnim z Chabówki do Kasiny Wielkiej kursują ogólnodostępne pociągi retro z parowozem i zabytkowymi wagonami.

Więcej informacji na stronie: www.mszana-dolna.euMysłowice


Mysłowice to miasto usytuowane w centrum Górnego Śląska w południowej części Polski, posiadające bogatą historię sięgającą XIV wieku. Spacerując urokliwymi uliczkami miasta, można natknąć się na liczne ślady historii, takie jak: słynne budowle sakralne, Trójkąt Trzech Cesarzy, Centralne Muzeum Pożarnictwa, będące ewenementem w naszym kraju. Współczesne Mysłowice ulegają ogromnym zmianom. Rewitalizowane są tereny poprzemysłowe, tworząc miejsce dla rozwoju usług. Miasto niegdyś przemysłowe, oparte głównie na przemyśle górniczym przeobraża się w atrakcyjne dla mieszkańców miasto usługowe. Miasto znane ze swojego hasła Mysłowice dobrze brzmiące wspiera rodzimych artystów, propagując rozwój kultury. Odbywają się tu liczne koncerty i występy artystów, rozpoznawalnych w regionie, a także w całym kraju, również festiwal ekumeniczny „Bądź jak Jezus!”, gdzie występują gwiazdy z całego świata. Mieszkańcy chętnie odpoczywają, korzystając z kompleksu rekreacyjno-sportowego Park Słupna.

Więcej informacji na stronie: www.myslowice2016.plMyślenice


Myślenice to miejscowość leżąca 30 km na południe od Krakowa, ulokowana w dolinie rzeki Raby. Miasto zaprasza zarówno miłośników zabytków, pieszych wędrówek, jak i amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu. Sercem Myślenic jest Rynek otoczony kamienicami mieszczańskimi (m.in. Kamienica Obońskich z wizerunkiem Matki Bożej Myślenickiej na fasadzie). Przy Rynku znajduje się kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, a w nim skarb miasta – Cudowny Obraz Matki Bożej Myślenickiej, dzieło należące początkowo do papieża Sykstusa V. Nieopodal Rynku ulokowane jest Muzeum „Dom Grecki”. Zabytkiem sakralnym, wartym uwagi, jest także kościół pw. św. Jakuba, otoczony cmentarzem z XIX w. W pobliżu świątyni, na stokach Plebańskiej Góry stoi kaplica Matki Bożej Śnieżnej. Woda ze źródła bijącego obok kaplicy, przez wiele lat była uznawana za uzdrawiającą. Na Zarabiu, rekreacyjno-wypoczynkowej części Myślenic znajduje się hala widowiskowo-sportowa, ścieżka biegowo-rowerowa wzdłuż rzeki Raby oraz park. Najwyższe wzniesienia to Góra Chełm, na którą można także wyjechać najdłuższą w Polsce kolejką linową oraz Uklejna. Na jej stokach historia przeplata się z legendą. W średniowieczu wzniesiono tutaj basztę, która strzegła drogi królewskiej biegnącej z Krakowa. Obok strażników, w warowni schronienie znajdowali także rabusie pod wodzą rozbójniczki Katarzyny. Dziś teren to rezerwat nazywany „Zamczyskiem nad Rabą”.

Więcej info: www.myslenice.pl


Pałecznica


Gmina Pałecznica położona jest w północno-wschodniej części województwa małopolskiego w odległości 43 km na północ od Krakowa. Jest częścią mezoregionu Wyżyna Miechowska i mezoregionu Płaskowyż Proszowicki. Jest to typowo rolnicza gmina, z dużym potencjałem rozwoju turystyki. Niewielka odległość, jaka dzieli ją od Krakowa pozwala spędzać przyjemnie czas na łonie natury w otoczeniu malowniczego krajobrazu oraz licznych wąwozów i cieków wodnych. Warto również wspomnieć o atrakcyjnych zabytkach znajdujących się na jej terenie, m.in. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, który jest przykładem średniowiecznej architektury połączonej z elementami w stylu neogotyckim oraz barokowym wnętrzem. Na jej terenie znajdują się także dwory szlacheckie z XVIII i XIX wieku. Przez gminę przebiega również Małopolska Droga Św. Jakuba, nawiązująca do średniowiecznego traktu handlowego, prowadzącego z kraju doliny Wisły – od Sandomierza do Krakowa, a jej długość wynosi 206 km. Jest to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Więcej informacji na stronie: www.palecznica.plProszowice


Proszowice to miasto w województwie małopolskim, położone ok. 30 km na północny wschód od Krakowa. Miasto otrzymało prawa miejskie, nadane przez króla Kazimierza Wielkiego w 1358 r. Proszowice były miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Przez wieki Proszowice były największym lokalnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Gościli tutaj królowie Polski, m.in. Władysław Jagiełło. W Proszowicach znajduje się parafia pw. NMP oraz kościół. Świątynia powstała w XIII w. Na początku XIV w. została zburzona w wyniku walk. W XV w. został odbudowany murowany kościół w stylu gotyckim. Tuż po II wojnie światowej wybudowano w sąsiedztwie kościoła murowaną dzwonnicę. W skład zespołu kościelnego wchodzi ponadto dom sióstr zakonnych. Poza tym na terenie miasta znajduje się kilka kapliczek, figur oraz krzyży, a także stary żydowski cmentarz.

Strona internetowa: www.proszowice.plRabka
Historia Rabki wiąże się ze źródłami solnymi i sięga XIII wieku, kiedy klasztor cystersów zapoczątkował tu osadnictwo. Nazwę „Rabka” po raz pierwszy wymienił Jan Długosz. W 2. połowie XVI w. solanki rabczańskie cieszą się już opinią leczących choroby ludzi i zwierząt. W XIX wieku powstaje tu uzdrowisko, z późniejszą specjalizacją dziecięcą, które rozwija się dzięki połączeniu kolejowemu Chabówka-Kraków. Rabka posiada nadany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego, tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Brak nadmiernych upałów i ostrych mrozów sprzyja leczeniu klimatycznemu. Do bogactw naturalnych Rabki-Zdroju należą wody mineralne. Są to jedne z najsilniejszych w Europie solanki chlorkowo-sodkowo-jodkowe, które stosuje się w kuracjach kąpielowych, pitnych i wziewnych, leczących m.in. choroby układu oddechowego, krążenia, nerwice i wiele innych. W Rabce warto zobaczyć: kościół drewniany pw. św. Marii Magdaleny – Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana, Zespół dworca kolejowego, Budownictwo uzdrowiskowe, Kościółek drewniany na Górze Piątkowej pw. Świętego Krzyża, Kościół Parafialny pw. Św. Marii Magdaleny, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Więcej informacji na stronie: www.rabka.plSiepraw


Teren Gminy rozciąga się na Pogórzu Wielickim, częściowo Gmina położona jest nad Zalewem Dobczyckim. Odległość od Krakowa wynosi 18 km. Malownicze położenie Gminy Siepraw od lat zachwyca i przyciąga turystów oraz ludzi ceniących ciszę, naturę, a także miłośników sportu. Na terenie Sieprawia znajdują się obiekty i atrakcje, które cały rok umożliwiają turystom i mieszkańcom zagospodarowanie wolnego czasu (Ogólnodostępny Kompleks Słoneczny Park – boisko do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki plażowej, tenisa, ścieżki spacerowe).  Rozwija się tu ruch turystyczno-pielgrzymkowy związany z kultem błogosławionej Anieli Salawy urodzonej w Sieprawiu w 1881 roku, a beatyfikowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W Sieprawiu znajduje się źródełko bł. Anieli Salawy, do którego pielgrzymują wierni, jest miejscem zadumy i wytchnienia. Do najważniejszych wydarzeń w corocznym kulturalnym kalendarzu należą: Ogólnopolskie Warsztaty Gospel, Gminny Piknik (z elementami folkloru, koncertami plenerowymi), Bieg Sieprawska Piątka.

Więcej informacji na stronie: www.siepraw.plSkalbmierz


Skalbmierz - leży na Wyżynie Kielecko - Sandomierskiej. Pierwsze wzmianki o Skalbmierzu pochodzą z 1217 r. Miasto i Gmina Skalbmierz to bogata historia, piękne zabytki, a istniejąca infrastruktura daje możliwość odpoczynku i relaksu. Prawdziwą perłą architektury gotyckiej jest wzniesiona w XV w. kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela z elementami kamieniarki XII-wiecznej. Odrestaurowane w ostatnich latach stalle kanonicze należą do najpiękniejszych w Polsce. Warto również odwiedzić malowniczo położone kościoły w Małoszowie i Topoli. Dla szukających spokoju i skupienia polecamy pielgrzymowanie  Małopolską Drogą św. Jakuba, biegnącą przez naszą gminę od Czarnocina w kierunku Pałecznicy. Po drodze możemy podziwiać prehistoryczne kurhany w Kobylnikach i Rosiejowie.
Po trudach zwiedzania można odpocząć nad wodą, korzystając z plaży, sportów wodnych, wędkowania czy spacerowania (wokół zbiornika znajduje się deptak spacerowy o długości ok. 1 km). Tuż obok znajduje się ścieżka rowerowa, kort tenisowy, plac zabaw oraz boiska sportowe.

Sucha Beskidzka


Powiat suski, zwany Podbabiogórzem, leży na południowo-zachodnim krańcu województwa małopolskiego. Składają się na niego rozległe tereny górzyste Beskidu Żywieckiego, Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego. Naturalne bogactwo regionu to lasy, które zajmują niemal 50% powierzchni powiatu. Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Podbabiogórza sprawiają, że jest to atrakcyjny teren dla turystyki i wypoczynku. Służą temu m.in.: bardzo dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych - pieszych, narciarskich, rowerowych i konnych oraz czekająca na gości odpowiednio przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna. Główną atrakcją turystyczną powiatu jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, leżący na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. W granicach powiatu znajduje się też południowo-wschodnia część Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i dwa rezerwaty przyrody wydzielone w Paśmie Polic. Zwiedzić warto renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, zwany „Małym Wawelem”, zabytkowe obiekty architektury drewnianej – drewniane kościoły w Lachowicach, Łętowni i Zawoi, znana od lat karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej i dwa skanseny budownictwa regionalnego w Zawoi Markowych-Rówienkach i w Sidzinie. Bogate tradycje i folklor tych ziem pielęgnują zespoły regionalne i kapele, których występy można zobaczyć na licznych organizowanych tu w ciągu całego roku imprezach folklorystycznych.
W Suchej Beskidzkiej urodził się Billy Wilder, scenarzysta i reżyser, twórca lubianego filmu Pół żartem, pół serio i wielu innych.

Więcej informacji na stronie: www.sucha-beskidzka.plTrzebinia

Gmina Trzebinia położona jest w zachodniej części Małopolski, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami. Dobrą komunikację zapewnia rozbudowany układ dróg, w tym autostrada A4, oraz korzystne połączenia kolejowe. Wizyta w centrum Trzebini to dobra propozycja na przystanek w czasie wycieczki rowerem z całą rodziną. Z centrum można wygodnie dotrzeć do położonego w odległości 800 m. w kierunku północnym, otoczonego pięknym parkiem, zabytkowego Dworu Zieleniewskich. Trzebińskie Centrum Kultury przez cały rok organizuje tu liczne imprezy kulturalne. W sezonie letnim uwagę spacerowiczów przyciągają rozstawione wśród parkowej zieleni kawiarniane stoliki. W odległości do 1 km od Rynku znajduje się także kilka innych interesujących miejsc: Miejska Biblioteka Publiczna, która oferuje bezpłatny dostęp do Internetu, kino 3D przy Domu Kultury oraz akwen “Balaton” - niezwykłe i popularne miejsce do kąpieli, urządzone w zatopionym kamieniołomie. W okolicy znajdują się również: Sanktuarium maryjne w Płokach, Bazylika Mniejsza - Sanktuarium fatimskie w Trzebini, Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, Kryta pływalnia MZN.

Więcej informacji na stronie www.trzebinia.plWadowice


Wadowice to miasto o wielowiekowej historii, położone tylko 50 km od Krakowa, u stóp Beskidu Małego w malowniczej dolinie rzeki Skawy. Miejsce narodzin najwybitniejszego syna polskiej ziemi – świętego Jana Pawła II. Podczas ostatniej ze swych wizyt w rodzinnym mieście powiedział: „… tu w tym mieście Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło…”. Można tu odwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II i poznać jego historię życia.

W Muzeum Miejskim można zapoznać  się z dziejami miasta, a zwłaszcza z jego przeszłością w czasach, gdy mieszkał w nim młody Lolek. Odwiedzić wadowicką bazylikę z chrzcielnicą, przy której ochrzczono Karola, a także kaplicę z obrazem Matki Bożej Nieustającej pomocy, przy którym klękał jako dziecko i młodzieniec. To w tym kościele służył do Mszy św. jako ministrant i w tym miejscu przyjął pierwszą komunię i bierzmowanie. Zwiedzając miasto świętego, można skorzystać również z okolicznych szlaków prowadzących na szczyty Beskidu Małego, po których wędrował Jan Paweł II. Można nimi dojść między innymi na Groń Jan Pawła II , gdzie znajduje się kaplica Matki Bożej Królowej Gór, którą turyści-pielgrzymi ufundowali dla niego. Stąd można zawędrować „papieskimi szlakami” do pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się maryjne sanktuarium ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Więcej informacji na stronie: www.wadowice.plWieliczka


Wieliczka to miasto słynące z unikatowej kopalni soli z podziemnymi korytarzami, wprowadzającymi w zachwyt turystów z całego świata. Najstarsza kopalnia soli jest zabytkiem klasy UNESCO. Kopalnia w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, który działa nieprzerwanie od średniowiecza. Po spacerze podziemnymi korytarzami warto odwiedzić miasto - drugi świat - ten zewnętrzny, ale również urzekający swym pięknem. Uwagę przykuwa znajdujący się nieopodal kopalni Zamek Żupny oraz kościół parafialny św. Klemensa z barokową kaplicą Morsztynów.  W panoramę architektoniczną miasta wspaniale wpisują się też m.in. modrzewiowy kościółek św. Sebastiana, a także dostojna sylwetka klasztoru oo. Franciszkanów z kościołem. W centrum  miasta uwagę zwraca odnowiony Rynek Górny z trójwymiarowym malowidłem na płycie. Wieliczka to również prężnie rozwijające się centrum sportu i rekreacji z Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” oraz Małopolską Areną Lekkoatletyczną, na której odbędzie się Festiwal Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.
W bezpośrednim sąsiedztwie Wieliczki znajduje się Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia), na którym odbędą się dwa centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: 30 lipca – wieczorne czuwanie młodzieży z Papieżem Franciszkiem oraz 31 lipca – Msza Posłania na zakończenie ŚDM.

Więcej informacji na stronie: www.wieliczka.euBibice (Gmina Zielonki)


Gmina Zielonki otacza bezpośrednio Kraków od północy. Do krakowskiego Rynku Głównego od granic Zielonek jest zaledwie 5 kilometrów, a północne tereny gminy znajdują się w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wyjątkowe piękno krajobrazu gminy Zielonki widoczne jest w trzech formach. Pierwsza to rozległe panoramy widokowe, szczególnie w kierunku Krakowa i leżących dalej na południu gór w połączeniu z szachownicą pól na pagórkowatym terenie. Druga to liczne, urokliwe zacienione dolinki i wąwozy z bujną, bardzo zróżnicowaną roślinnością i wapiennymi ostańcami.  Trzecią stanowią pomniki przyrody - wspaniałe okazy starych drzew i aleje. W tym pięknym krajobrazie, w dolinach Prądnika i Dłubni, ukryte są ślady historii Polski: m.in. pierwsze od strony Krakowa „Orle Gniazdo”, czyli zamek w Korzkwi, pięć fortów Twierdzy Kraków, dwór w Boleniu, który Jan Matejko zaprojektował dla swojej córki Heleny czy dwór w Owczarach. Większość powierzchni gminy znajduje się w strefie chronionego krajobrazu - Parku Dolinki Krakowskie, Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego oraz otulin Ojcowskiego Parku Narodowego i Parku Dolinki Krakowskie. Kultywowana jest tu tradycja krakowskiego stroju i Pucheroków, czyli krakowskich żaków. Rdzenni mieszkańcy dumni z tradycji i historii tych ziem dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego, co znalazło odzwierciedlenie w dwóch muzeach lokalnych mieszczących się w Bibicach - jednej z najstarszych polskich wsi - i stolicy gminy Zielonkach.

Więcej informacji na stronie: www.zielonki.pl
FM_Poza_Krakowem_Program_PL_1.pdf pdf 15.78 MB 21-07-2016 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam