26/07 - 31/07/2016

Noticias

Atrás

Cardenal Dziwisz: Les mandamos a todos saludos cordiales de la patria de san Juan Pablo II

2016-07-30 / Papież Franciszek


Wjeżdżającego na Campus Misericordiae papieża Franciszka powitali licznie zgromadzeni pielgrzymi – ocenia się, że 1,6 mln osób – kolorowy tłum wiwatował i cieszył się z przybycia Ojca Świętego.


Papież w towarzystwie 6 młodych reprezentujących wszystkie kontynenty przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Przez bramę przeszli: Joseph Gulliford, reprezentujący Europę, Emily Yeh - Azję, Elena Blazquez - Amerykę Łacińską, Piotr Szarkowski - Amerykę Północną, Ralambo Lay - Afrykę i Anna - Margaret Leung - Wai, reprezentująca Australię.  Ku zaskoczeniu wszystkich papież zaprosił pielgrzymów do papamobile i razem podjechali pod ołtarz. Ojciec święty zasiadł w fotelu a… młodzi usiedli wokół, na deskach ołtarza.


Papieża powitał kard. Dziwisz:

Witamy Cię, Ojcze Święty i wszystkich zebranych na Campus Misericordiae. Na tej rozległej przestrzeni, która na naszych oczach staje się dziś wielkim wieczernikiem, wieczernikiem młodych uczniów i uczennic mistrza z Nazaretu. Jest ich niezliczona rzesza ze wszystkich kontynentów i narodów, ale w tych dniach rozmawiamy ze sobą jednym językiem: to język wiary, braterstwa i miłości. Ci młodzi czekają również na Twoje słowo, wypowiedziane językiem miłości, tu i teraz w Krakowie. Spójrz, Ojcze Święty, jest nas wielu, ale dziś z nami jest jeszcze więcej braci i sióstr na całym świecie, którzy dzięki transmisji telewizyjnej i radiowej łączą się z nami na modlitewnym czuwaniu. Witam was wszystkich, siostry i bracia, jak najserdeczniej, ślemy wam wszystkim gorące pozdrowienia z polskiej ojczyzny świętego  Jana Pawła II, z Krakowa, miasta Karola Wojtyły. 


Pozdrawiamy was z miasta, które w sposób szczególny żyje i jest stolicą Bożego Miłosierdzia. Ojcze Święty, młodzi są nadzieją Kościoła, są nadzieją Twoją i świata trzeciego tysiąclecia. To oni będą głosić Ewangelię pokoju nowym językiem, z nową wrażliwością, z nową nadzieją. Przygotuje ich do tego również to, co już przeżyli i co już przeżywają podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w Polsce i w Krakowie – mówił kardynał Dziwisz.


Papież i młodzi z wszystkich kontynentów wspólnie wysłuchali poprzedzających czuwanie rozważań, opartych na programie nawiązującym do modlitwy św. Faustyny „Dopomóż mi, Panie”. Inscenizacje nawiązywały do głównej idei czuwania „Droga do Jezusa”.


Poszczególne scenki uzupełniane były świadectwami osób, które dzieliły się swoim przeżyciem wiary. Do zgromadzonych mówili Natalia Wrzesień ze wspólnoty Chemin Neuf, Miguel z Paragwaju i Rand Mittri z Syrii.

- Gdy wychodzimy z domu, ogarnia nas strach, czy po powrocie zastaniemy nasze rodziny i dom w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy – mówiła 26-letnia Rand Mittri z Aleppo w Syrii.
- Coraz mocniej wierzę, że Bóg istnieje mimo całego naszego bólu. Wierzę, że przez ten ból On uczy nas prawdziwego znaczenia miłości. Moja wiara w Chrystusa jest źródłem mojej radości i nadziei. Nikt nigdy nie będzie w stanie mi ukraść tej prawdziwej radości - podkreśliła chrześcijanka z Syrii.

Do jej słów nawiązał papież Franciszek w homilii:
- Na zakończenie swego odważnego i poruszającego świadectwa Rand o coś nas poprosiła. Powiedziała nam: „Proszę was bardzo, byście modlili się za moją kochaną ojczyznę”. Historia naznaczona wojną, cierpieniem, utratą, kończąca się prośbą o modlitwę. Czy jest coś lepszego niż rozpoczęcie naszego czuwania od modlitwy?

Na ołtarzu w świetle świec stanęła monstracja. Klęczącemu przed Najświętszym Sakramentem papieżowi Franciszkowi towarzyszyli pielgrzymi.  

Gdy papież uniósł po adoracji monstrancję i błogosławił zebranych, na Campus Misericordiae zapłonęły setki tysięcy świec.

Kontynuacją przygotowań do Czuwania był koncert Credo in Misericordiam Dei (Wierzę w Boże Miłosierdzie). Tytuł nawiązywał do hasła Światowych Dni Młodzieży: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Podzielony na 12 części koncert był uwielbieniem
Bożego Miłosierdzia, a każdą część poprzedzała modlitwa, prowadzona przez młodych. Orkiestrą dyrygował kompozytor – Adam Sztaba, a scenariusz opracował franciszkanin, o. Lech Dorobczyński OFM. Wystąpili m.in. s. Cristina Scuccia OSU, zespół Hajlandery, Kuba Zaborski,
Kuba Badach & TGD.

Po zakończeniu koncertu w wielu miejscach Campus Misericordiae rozpoczęło się czuwanie połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Całość przemówienia  papieża Franciszka TUTAJ.


AS

Fot. Marcin Mazur

Esta página contiene cookies. Al continuar navegando, aceptas su uso.

De acuerdo