26/07 - 31/07/2016

News

Back

“Jesus is coool!” – oratorio “Z powodu mojego imienia”

2016-07-29

 
Najnowsze dzieło Piotra Rubika i Zbigniewa Książka „Z powodu Mojego imienia” zostało zaprezentowane w Rynku Głównym pielgrzymom przybyłym na ŚDM. Oratorium ma zwrócić uwagę młodych na problemy współczesnego chrześcijaństwa. W uroczystym koncercie weźmie udział duża grupa muzyków i znani soliści.

„Z powodu mojego imienia” jest kompozycją napisaną na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Autorem muzyki jest Piotr Rubik, natomiast libretto do utworu napisał Zbigniew Książek w oparciu o najbardziej intymne sfery życia męczennika – ks. Jerzego Popiełuszki. Oratorium powstało na zamówienie Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie i jest dedykowane współczesnym prześladowanym za wiarę. Oratorium swoją premierę miało w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia.

Uniwersalne przesłanie oratorium na ŚDM

Piotr Rubik zaznacza, że przesłanie Oratorium jest bardzo aktualne, a jego misją jest przeciwstawianie się złu na świecie oraz niesienie nadziei i radości, czyli wartości dzięki, którym ludzie stają się lepsi.
- Obojętnie czy w tych dniach odbywałyby się Światowe Dni Młodzieży to oratorium jest jak najbardziej na czasie. Niestety, jak najbardziej na czasie. Jego głównym przesłaniem jest to, by świat zmądrzał i by ludzie przestali się zabijać w imię religii – mówi Piotr Rubik. -  Mamy nadzieję, że to przesłanie trafi do jak największej liczby ludzi na świecie i pozwoli mieć świadomość co się dzieje – dodaje muzyk.
- Bardzo się cieszę, że tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Polsce i że udało się wydać płytę przed tym wydarzeniem. Można poczuć tutaj wielką eksplozję radości i to jest najważniejsze. Cieszę się, że tylu młodych ludzi przyjechało do Polski i mam nadzieję, że pokażemy im Polskę od optymistycznej strony, tej z dobrą energią – puentuje Piotr Rubik.

Nie wstydzić się wiary

Kompozycja „Z powodu mojego imienia” nabrała dziś  dodatkowego znaczenia – zwracała uwagę poprzez muzykę na trudne losy współczesnych chrześcijan, a także na wartość, za którą ginią we współczesnym świecie – wolność religijną.
- Generalnym przesłaniem oratorium jest by nie wstydzić się wiary. By mówić: „Jezus jest cool!” – mówi Zbigniew Książek. -  Rzecz, którą stworzyliśmy z Piotrem była trudna w zamiarze. Traktuje o męczennikach za wiarę. Nas, chrześcijan ginie codziennie wielu. Podczas Światowych Dni Młodzieży kompozycja posiada aspekt podwójny. Z całego świata zjechało się wielu ludzi, którzy właśnie mówią: „Jezus jest cool! Ja się tego nie wstydzę!”. Cieszcie zatem wszyscy, młodzi! Tak jak mówił papież Franciszek i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Chwalmy Pana, a pieśnią poprzez dwakroć – dodaje Książek, autor tekstu.

130 muzyków na scenie

Podczas koncertu w Rynku Głównym na scenie wystąpiło około 130 muzyków, Wrocławski Chór Akademicki, przygotowywany przez dyrygenta Alana Urbanka i Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej. Partie solowe wykonali: Zofia Nowakowska, Agnieszka Przekupień, Oliwia Wieczorek, Marcin Januszkiewicz i Michał Bogdanowicz. Prócz warstwy muzycznej w oratorium istotną rolę odrywa również narrator, którym -  Zbigniew Książek. Dyryguje, kompozytor muzyki - Piotr Rubik.Katarzyna Domagała
Fot. Piotr Drzewiecki

This site uses cookies. By staying on this website, you consent to the use of cookies.

Agree