data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Cybernetyczny wolontariusz

2015-01-26

Redakcja: Gabriel, jesteś pierwszym międzynarodowym wolontariuszem Sekcji Komunikacji ŚDM w Krakowie. Pochodzisz z Brazylii, jak to się stało, że podjąłeś decyzję o kilkumiesięcznym wolontariacie u nas? 


Gabriel del Fiaco Bessa da Costa: To dość długa historia. Wszystko zaczęło się, kiedy pojechałem na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu. Tam poznałem Javiera, z którym szczerze się zaprzyjaźniłem. Nasze pozytywne doświadczenie, połączone z ważnymi słowami Papieża, sprawiło, że mieliśmy ochotę działać. Po ŚDM w Rio nie mieliśmy już wątpliwości. Papieskie „Zróbcie raban!” w pełni zainspirowało i zmotywowało nas do pracy.

Macie już za sobą pierwszy ważny projekt. Opowiedz o nim, proszę.

Zaczęło się od bloga „Defensoris Veritatis”, czyli „Obrońca Prawdy”. Jednocześnie jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że, po pierwsze, niezbyt wiele mamy do napisania, a po drugie, że już istnieją blogi, których autorzy radzą sobie znacznie lepiej od nas.
Pewnego dnia, przy okazji dyskusji nad pomysłami, trafiliśmy na stronę ClericusCup (www.clericuscup.it). Postanowiliśmy wtedy zorganizować podobne przedsięwzięcie skierowane do drużyn z katolickich parafii i wspólnot. Tak narodziła się CopaCatolica (www.copacatolica.com)

Stworzyliśmy stronę internetową i zaczęliśmy dzielić się pomysłem z innymi. Pomimo początkowej niechęci ze strony otoczenia, po kilku meczach CopaCatolica zaczęła zyskiwać coraz większą aprobatę. Dziś informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na blogach, stronach internetowych, a nawet w telewizji. Mamy nadzieję na ciągły rozwój.

Wiem, że nie poprzestaliście na tej jednej inicjatywie. Nad czym pracujecie teraz wraz z Javierem?

W czerwcu tego roku pojechałem do Madrytu, by odwiedzić Javiera i pomóc mu przy rozbudowie pierwszego projektu. Przy okazji narodził się… kolejny pomysł - MusicaCatolica (www.musicacatolica.es). Jego głównym zadaniem jest zebranie w jednej internetowej przestrzeni hiszpańskiej muzyki katolickiej. Na Musicacatolica.es można znaleźć najnowsze newsy, informacje o zbliżających się koncertach i liczne nagrania.

Czy Polacy również mogą skorzystać z Waszych pomysłów?

Zawsze staramy się tworzyć projekty w taki sposób, aby inni – niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują – mogli z nich korzystać. Przykładem może być CopaCatolica. Pomagamy już przy organizacji tego wydarzenia w Valledupar w Kolumbii, podobne przedsięwzięcie planowane jest w Krakowie (Krakow.copacatolica.com). Niezależnie od miejsca, to projekt dla każdego.


A jak rozumiesz swoje „cybernetyczne misjonarstwo”?

W Madrycie pomagaliśmy jednej z parafii w tworzeniu jej strony internetowej i profilu facebookowego. Z tego narodził się kolejny pomysł: pomoc Kościołowi w przestrzeni technologicznej, z którą ewidentnie sobie nie radzi. Stąd nasza cyfrowa misja – wsparcie parafii, grup i wspólnot przy tworzeniu stron internetowych, profili na portalach społecznościowych i aplikacji na telefony komórkowe.

Tego lata pojechałem na peregrynację do sanktuariów maryjnych; jednym z nich była Jasna Góra. Pomyślałem, że skoro i tak jestem w Polsce, to dlaczego nie miałbym zaoferować swojej pomocy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Wysłałem więc maila do Sekcji Wolontariatu i Komunikacji. W odpowiedzi odpisaliście, że nasze spotkanie jest możliwe w każdej chwili. Postanowiłem więc pójść i osobiście spotkać się z dyrektorem i koordynatorem, a oni oboje przyjęli moją propozycję pomocy z otwartymi ramionami i oto jestem!


POLECAMY STRONĘ PROJEKTU: www.copacatolica.com, www.musicacatolica.es

wywiad: Małgorzata Gadomska

oprac. Alicja Zell, Joanna Kucharska


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam