data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Collegium Novum UJ

Collegium Novum UJ

Uniwersytet Jagielloński to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Łączy się tu ponad 652-letnia tradycja z nowoczesną infrastrukturą. Innowacyjne projekty badawcze skutkują dynamicznym rozwojem nauki. Obecnie na 15 wydziałach studiuje  blisko 50 000 studentów i doktorantów. Uczelnia oferuje ponad 80 kierunków studiów i prawie 160 specjalności, w tym studia w językach obcych. Na jej sukces pracuje ok. 4000 pracowników naukowych i 3500 administracyjnych.

Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 roku przez króla Polski Kazimierza Wielkiego. Jest  najstarszą uczelnią w Polsce oraz jedną z najstarszych w Europie. Studium Generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet – składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. W roku 1400 miała miejsce powtórna fundacja uczelni przez króla Władysława Jagiełłę, który na siedzibę Uniwersytetu zakupił budynek Collegium Maius. Dziś znajduje się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym zgormadzone są zbiory uniwersyteckie: dzieła sztuki, pamiątki oraz kolekcja instrumentów naukowych (www.maius.uj.edu.pl).

Wiek XV i początek XVI to „złoty okres” w dziejach uczelni, która słynęła z nauki matematyki, astronomii i prawa oraz  jej wybitnych uczonych. Uniwersytet przyciągał studentów z całej Europy, którzy w tym czasie stanowili aż 44% studiujących. Wśród słynnych absolwentów z tamtego okresu warto wspomnieć astronoma Mikołaja Kopernika.

Współcześnie społeczność akademicka jest szczególnie dumna z postaci papieża Jana Pawła II, absolwenta polonistyki. Studiowała tu również laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury  – Wisława Szymborska.

Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym obecnie budynkiem jest wzniesione w 1887 roku Collegium Novum, które stanowi siedzibę władz uczelni.  Wraz z innymi budynkami w obrębie ulic Jagiellońskiej i Gołębiej, w otoczeniu krakowskich Plant, Collegium Novum tworzy niepowtarzalny klimat i pozwala na podróż w przeszłość.

W przyszłość natomiast zabrać nas może Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszczący się na osiedlu Ruczaj. Ogromna inwestycja wciąż rozbudowywana daje młodym ogromne możliwości studiowania i rozwijania pasji.

Dowiedz się więcej na:

www.uj.edu.pl

www.facebook.com/jagiellonian.university/

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam