data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Co dalej z tą młodzieżą? Polski Kościół po ŚDM w Krakowie

2017-02-07 / News- Nie jest łatwo jeszcze ocenić owoce tego zasiewu - stwierdził szef Biura ds. Młodzieży watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, ks. Joao Chagas, w wystąpieniu otwierającym XIV Krajowe Forum Młodzieży w Drohiczynie.  
Krajowe Forum Młodzieży, organizowane przez Biuro Organizacyjne ŚDM (KBO ŚDM), jest spotkaniem młodych z całej Polski, którzy spotykają się z biskupem odpowiedzialnym za Duszpasterstwo Młodzieży przy Episkopacie Polski, aby wspólnie zastanowić się, w jaki sposób pomóc młodym w dotarciu na kolejne ŚDM, a także, aby podsumować poprzednie. Spotkanie, które odbyło się w Drohiczynie w dniach 4-6 lutego 2017 roku było wyjątkowe także z tego powodu, że pół roku po ŚDM w Krakowie, poza podsumowaniem minionych ŚDM, starano się odpowiedzieć na pytanie: co dalej? Stąd XIV Forum rozpoczął właśnie o. Joao Chagas, przedstawiając to, w jaki sposób Ojciec Święty Franciszek ocenia ŚDM Kraków 2016 i jakie wnioski można wyciągnąć z jego organizacji. Jak mówił o. Chagas, jeszcze na Błoniach, jedna z osób orszaku papieskiego poinformowała, że Papież jest niezwykle zadowolony z Ceremonii Otwarcia.

Czas braterstwa

Franciszek docenił ogrom energii, włożony w przygotowanie ŚDM w Krakowie, podkreślając zwłaszcza godziny spędzone na modlitwie o ich pomyślny przebieg. - Nie wystarcza nasza praca - mówił Chagas - Nasza praca jest bardziej czasem oczekiwania. Papież bardzo podkreślał wymiar modlitewny tego spotkania. Wspomniał kard. Tomaszka z Pragi, który miał powiedzieć, że „Ten kto pracuje dla Królestwa Bożego robi dużo, kto się modli, robi jeszcze więcej, a kto cierpi – robi największą pracę”.

O. Chagas wspomniał również pierwszą audiencję Franciszka po powrocie z Krakowa. Mówił, że Ojciec Święty stwierdził wówczas, że mógł przez cały czas kontemplować mozaikę braterstwa, przybyłych do Krakowa, pielgrzymów. Według Papieża to braterstwo „oczyszczało wszelkie flagi, które powiewały na miejscach Wydarzeń Centralnych, z nacjonalizmów”.

Równie dobrze Ojciec Święty wspominał samą Polskę. „Przed ikoną Matki Boskiej otrzymałem dar spojrzenia matki, która jest w szczególny sposób matką Narodu Polskiego. Jest to naród szlachetny, który dzięki sile swojej wiary (…) zawsze powstawał (…). W Częstochowie zrozumiałem duchową drogę Narodu Polskiego. (…) Nie można tworzyć przyszłości kontynentu bez jego podstawowych wartości: chrześcijańskiej bliskości i miłosierdzia” - miał wspominać Franciszek po powrocie do Watykanu.

Ojciec Chagas stwierdził, że podobne informacje zwrotne płyną ze wszystkich krajów, z których pielgrzymi uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. W rozesłanych do nich przez Stolicę Apostolską ankietach podkreślana jest zwłaszcza gościnność Polaków, a także czas Dni w Diecezjach. - Choć zdarzył się deszcz, ogólnie wszystko się udało, nawet pogoda - mówił o. Chagas. Chwalona była także polityka względem osób niepełnosprawnych, a pielgrzymom zapadła w pamięć zwłaszcza animacja grup z Legnicy, która była pewną nowością w porównaniu z poprzednimi spotkaniami młodych. I choć nie obyło się bez kłopotów, wśród których wymieniane były m.in. kłopoty związane z aprowizacją pielgrzymów czy logistyką, o. Chagas podkreślał, że wydarzenia na tak wielką skalę nie mogą odbyć się bez drobnych mankamentów.

Co po Światowych Dniach Młodzieży 2016?

Ojciec Chagas podkreślał, że w przypadku ŚDM ważne jest nie tyle kryterium sukcesu, co kryterium wiary. Na zakończenie swojego wystąpienia wspomniał homilie Ojca Świętego do wolontariuszy, zgromadzonych na TAURON Arena Kraków, której mottem jest zdanie: pamiętać o przyszłości, mieć odwagę teraźniejszości i nadzieję na przyszłość.

To właśnie przyszłość była tematem przewodnim lutowego Forum. Diecezje łódzka, wrocławska, bydgoska i tarnowska zaprezentowały działania podjęte na ich terenach zaraz po ŚDM w Krakowie.

Jak podsumował swoje świadectwo Marceli Łyczko z diecezji katowickiej, „Światowe Dni Młodzieży się nie kończą” i tylko od samych młodych zależy, jak wykorzystają otrzymany w lipcu 2016 roku dar. Już po ŚDM w Krakowie w niektórych diecezjach powstały Rady Młodych, mające nieformalną funkcję doradczą, jak i zajmujące się animowaniem działań młodych w danych diecezjach. Niektóre z diecezji zaczęły prowadzić autorskie programy, takie jak program duszpasterski „Zostawić ślad”, przygotowany przez diecezję bydgoską. W innych, jak w diecezji wrocławskiej, prowadzone były rekolekcje adwentowe i kolędowanie w noclegowni, wtorkowe spotkania z DOCAT (dokumentem, przybliżającym katechizm Kościoła Katolickiego młodym, dostępny również online w formie aplikacji, a przedstawionym podczas ŚDM Kraków 2016). - Doświadczenie ŚDM rodzi potrzebę ciągłego budowania jedności - stwierdził podczas swojej prezentacji ks. Zbigniew Kowal, z diecezji wrocławskiej.

Podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa potwierdzono też, że w najbliższym czasie Ojciec Święty wystosuje pierwsze orędzie do młodych, mające przygotowywać ich do ŚDM w Panamie. W najbliższym czasie Kościół przygotowuje się także do Synodu Młodych w 2018 roku. Wszystko to świadczy o tym, że Franciszek dostrzegł podczas ŚDM w Krakowie konieczność stałej pracy z młodymi.

#KierunekPanama
W Niedzielę Palmową przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie wezmą udział w Mszy Św. sprawowanej przez Ojca Świętego na pl. Świętego Piotra. Na zakończenie liturgii przekażą symbole ŚDM delegacji z Panamy.

Zgodnie z tradycją, uroczyste przyjęcie symboli jest zarazem rozpoczęciem ich pielgrzymki po kraju, który organizuje spotkanie młodych. W imieniu organizatorów najbliższych ŚDM, do Rzymu przyjadą młodzi reprezentujący 6 krajów Ameryki Centralnej: Panamę, Honduras, Kostarykę, Nikaraguę, Salwador i Gwatemalę.

Jak zapowiadają organizatorzy najbliższych ŚDM, peregrynacja symboli najprawdopodobniej będzie się odbywała nie tylko na terenie Panamy, ale też w innych krajach Ameryki Środkowej. Ksiądz Grzegorz Suchodolski, dyrektor-senior KBO ŚDM ma nadzieję na przyjazd ok. 3000 tysięcy młodych Polaków do Panamy. Wielu jednak liczy na „efekt ŚDM”, który dotyczy młodzieży z kraju organizującego poprzednie Światowe Dni Młodzieży, czyli na dużo liczniejszą niż zapowiadana delegację. Brazylijczyków, których stolica była gospodarzem ŚDM w 2013 roku, do Krakowa przyjechało aż 15 tysięcy.

Polski Kościół po ŚDM w Krakowie

Świadectwa młodzieży i prezentacje wybranych diecezji pokazywane w Drohiczynie pokazują  ożywienie duszpasterstw i inicjatyw oddolnych młodzieży. Młodzi, organizując się w swoich diecezjach i parafiach, chcą wraz ze swoimi duszpasterzami podsycać Ogień ŚDM dalej - budując wspólnoty, działając lokalnie i wdrażając w życie przesłanie Franciszka.
W tym samym czasie Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, działające przy Episkopacie Polski, wprowadza program #zejdzzkanapy i przygotowuje pielgrzymkę Polaków na ŚDM do Panamy. Ilu Polaków trafi tam w 2019? Nie wiadomo. Życzymy sobie i Wam, by „efekt ŚDM” zadziałał także w Polsce!

kai/Michał Kłosowski

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam