data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Centrum Ochrony Dziecka zaangażowane w ŚDM

2016-06-24

W Światowych Dniach Młodzieży wezmą udział setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. Wśród nich także osoby nieletnie. Rozumiejąc znaczenie właściwej ochrony nieletnich uczestników ŚDM oraz w trosce o ich bezpieczeństwo, Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 podjął współpracę z Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie. Centrum wypracowało „Zasady ochrony uczestników Światowych Dni Młodzieży”.

–  Nasze działania nie wynikają tylko z podejrzliwości wobec wolontariuszy i księży zaangażowanych w ŚDM. Chcemy uświadomić, co się dzieje wokoło. Tak duże zgromadzenia przyciągają osoby problematyczne, z zaburzeniami seksualnymi, niekoniecznie wśród samej młodzieży – wyjaśnia o. Adam Żak SJ, dyrektor COD i koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

Jednym z postulatów COD jest powołanie „osób zaufania” (w każdym większym zespole odpowiedzialnych za organizację Dni w Diecezjach lub spotkań organizowanych przez zakony),  do których będzie można zgłaszać sygnały o niepokojących zdarzeniach. „Osobę zaufania” powinno charakteryzować uznanie polityki Kościoła w sprawie ochrony małoletnich, rozumienie znaczenia prewencji, otwarcie na ludzi różnych kultur. Niezbędną umiejętnością jest rozwiązywanie i łagodzenie konfliktów w grupie, szukanie pomocy u odpowiednich osób oraz brak zahamowań w kontaktach z siłami porządkowymi. Należy się spodziewać, że wśród organizatorów wielu grup zagranicznych znajdą się „osoby zaufania”, znające wrażliwość i standardy postępowania wobec młodych z odmiennych kultur. Wśród grup młodzieży anglo –, niemiecko – i hiszpańskojęzycznej jest to standardem.  

Obawy wiążą się przede wszystkim z organizacją takich miejsc jak zbiorowe sypialnie, toalety i prysznice. Konieczne jest sprawdzenie tych miejsc pod kątem zapewnienia dyskrecji. – Księża proboszczowie muszą mieć pewność, że osoby przyjmujące pielgrzymów w swoich domach, gwarantują odpowiednie warunki – stwierdza o. Adam Żak SJ i dodaje – Niezwykle ważny jest sposób komunikacji. Dwuznaczne żarty lub komplementy dotyczące fizycznych warunków danej osoby wymagają interwencji wolontariusza.

Trwają szkolenia dla wolontariuszy i opiekunów grup posługujących przy centrach diecezjalnych, prowincjach zakonnych i duszpasterstwach. Kurs kończy się podpisaniem deklaracji przyjęcia zasad ochrony młodzieży. Dokument określa zasady współpracy z „osobami zaufania” oraz reguluje zachowania względem młodych. Dotyczą one nie tylko zapobiegania przekraczania granic intymności danego człowieka, lecz także dbałość o jego zdrowie, unikanie poniżania, dokuczania, wykluczania, odrzucenia, dyskryminacji lub pogardliwego traktowania.

Dominika StoszekPoniżej znajdują się pliki do pobrania zawierające Deklarację przyjęcia zasad ochrony młodzieży, założenia ochrony młodzieży podczas ŚDM oraz profil „osoby zaufania”.

Deklaracja przyjęcia zasad ochrony młodzieży pdf 361.98 KB 24-06-2016 Pobierz
Założenia ochrony młodzieży podczas ŚDM pdf 769.7 KB 24-06-2016 Pobierz
Profil "osoby zaufania" pdf 390.85 KB 24-06-2016 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam