data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

"Błogosławieni" jest o wiele dłuższe niż "blessed"

2015-04-30

– W samym środku przygotowań do ŚDM, we wrześniu, Ojciec Święty odwiedza Stany Zjednoczone. (…) Mamy nadzieję, że w pewien sposób nasze wrześniowe pożegnanie Ojca Świętego będzie tylko takim arrivederci, które oznaczałoby w domyśle: „do zobaczenia w Krakowie, nasi młodzi będą pierwszymi, którzy cię tam przywitają”. Jest to ekscytujące – mówił podczas wizyty w Krakowie członek delegacji Światowych Dni Młodzieży z USA.

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowują się Amerykanie, których trzydziestotysięczna grupa zagości w Polsce i zasili grono uczestników wielkiego wydarzenia, jakie odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie. O podjętych przez nich przedsięwzięciach i planach, opowiedzieli członkowie delegacji Światowych Dni Młodzieży z USA, którzy 30 marca 2015 odwiedzili Komitet przy ul. Kanoniczej 18.

– Zajmujemy się obecnie włączaniem do przygotowań różnych źródeł; będziemy mieć więc przewodnik dla pielgrzyma, przewodnik dla lidera czy przewodnik po rekolekcjach. Zachęcamy także ludzi, którzy nie mogą wybrać się do Polski z powodów finansowych, czasowych lub formalnych do tego, by świętowali lokalnie. – mówi Paul Jarzembowski, przedstawiciel Youth and Young Adult Ministries. W tym celu planowane jest zorganizowanie w Stanach Zjednoczonych specjalnych stref, poświęconych osobie Jana Pawła II i kulturze polskiej. – Pracujemy także nad specjalnymi punktami pielgrzymkowymi do zwiedzania, związanymi z Janem Pawłem II, z polską kulturą, a także z kulturą młodzieżową, które będą rozlokowane po całych Stanach – dodaje.

W ramach przygotowań w USA, ważny aspekt stanowi obecnie informowanie o wydarzeniu, przede wszystkim za pośrednictwem Internetu. – Nagłaśniamy świętowanie również w obszarze cyfrowym, w mediach społecznościowych, na stronach internetowych – opowiada  Paul.

Zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży jest tam ogromne, o czym świadczą między innymi inicjatywy wielu wspólnot lokalnych, rekolekcje i spotkania modlitewne. Planowane są również przedsięwzięcia, związane ze zbiórką pieniędzy, z przeznaczeniem na podróż do Krakowa. – Otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów od miejscowych wspólnot, które nie mogą się doczekać spotkania. Amerykanie bardzo kochają Jana Pawła II i bardzo kochają Papieża Franciszka, więc łącząc te dwie miłości, ludzie są niezwykle podekscytowani przyjazdem do Polski, by uczcić pamięć Świętego Papieża, a także dać się zainspirować przez nowego Papieża – mówi członek delegacji.

Nie lada wyzwaniem stało się dla nich przetłumaczenie hymnu spotkania z języka polskiego na angielski. – Jeden z większych dylematów stanowi teraz dla nas ilość sylab w języku polskim… “Błogosławić”… jest o wiele dłuższe, niż “blessed”. Myślę, że koniec końców zostaniemy przy tym, co początkowo zrobiliśmy, czyli powtarzaniu frazy: „blessed are the merciful, blessed are the merciful” – odpowiada Paul. – Kilkoro wolontariuszy zrobiło już potencjalne tłumaczenia, są one różne. Jeden z naszych polsko-amerykańskich wolontariuszy przetłumaczył tekst dosłownie. Nie da się tego śpiewać, ale próbujemy porównać inne tłumaczenia z tym dosłownym – dodaje.

W czasie wizyty w Krakowie, przedstawiciele delegacji zapewnili, że zależy im na zapoznaniu się z historią miejsc w Krakowie, związanych z osobą Jana Pawła II oraz na zrozumieniu ich wymiaru duchowego. – Poznaliśmy już kilkoro polskich świętych, jak rzecz jasna, Jan Paweł II, więc dobrze byłoby wiedzieć, gdzie w Krakowie można odnaleźć miejsca związane z jego życiem. Myślę więc, że to również będzie ważne, żeby poznać historię i duchową głębię tych miejsc; co na przykład jest ważnego w Wawelu, Wawelskim Wzgórzu, Katedrze… – dodaje Paul Jarzembowski.


opracowanie: Monika Jaracz

wywiad: mg / Sektor Kontentu ŚDM Kraków 2016

tłumaczenie wywiadu: Dorota Wolińska
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam