data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

28 lipca Ceremonia Powitalna - radość ze spotkania z papieżem Franciszkiem!

2016-07-11 / Franciszek


Taniec-Gościnność, procesja z flagami i proklamacja Ewangelii będą treścią pierwszego spotkania młodzieży z Ojcem Świętym. To do nich, od czwartku 28. lipca na czas Światowych Dni Młodzieży, będą należeć klucze miasta Krakowa.

Klucze miasta dla Ojca Świętego

Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich papież na krótko spotka się z prezydentem Krakowa, który przekaże mu klucze do miasta. W tym momencie na Błoniach rozpocznie się transmisja widoczna na wszystkich ekranach pokazująca przejazd papieża Franciszka tramwajem z młodzieżą niepełnosprawną. Papież, zanim wejdzie na ołtarz, przejedzie w papamobile między sektorami pozdrawiając młodzież z całego świata. Towarzyszyć będzie mu śpiew chóru wraz z orkiestrą pod kierownictwem Adama Sztaby. A kiedy już Ojciec Święty dotrze do ołtarza, zgromadzeni na Błoniach pielgrzymi odśpiewają, z całą mocą, hymn Światowych Dni Młodzieży.

Taniec - Gościnność

Kiedy już kard. Stanisław Dziwisz - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM oficjalnie przywita papieża, sześcioro młodych wręczy obu pasterzom plecaki pielgrzyma, jako znak ich autentycznego uczestnictwa w 31. Światowych Dniach Młodzieży. Tym samym nadejdzie czas na część religijno-artystyczną, którą rozpocznie taniec symbolizujący gościnność. Tzw. suitę, złożoną z krakowiaka i innych światowych tańców jak hinduski, afrykański czy tango argentyńskie, przygotowała choreografka Romana Agnel – organizatorka wielu festiwali, w tym Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Nie bez przyczyny tancerze zaczną od polskiego krakowiaka – ma on symbolizować polską gościnność i otwartość na kultury, z których wywodzą się zgromadzeni pielgrzymi. W tle pojawią się napisy „Witamy” w językach uczestników ŚDM.

Flagi krajów świata

Drugą część rozpocznie procesja z flagami. Na scenie pojawiają się reprezentanci wszystkich krajów, które przybyły na ŚDM, w grupach kontynentalnych. Przedstawiciele każdego kontynentu będą nieść przesłanie swojego patrona pełniącego na ich ziemi dzieła miłosierdzia. Tak na przykład na flagach państw Azji będzie widniał wizerunek bł. Matki Teresy, a na flagach Ameryki Południowej wizerunek bł. Irmy Dulce. Kontynenty będą witane w różnych językach, odpowiednio Europa po białorusku, Ameryka Północna po angielsku, Ameryka Południowa po hiszpańsku, Azja po ormiańsku, Afryka w języku suahili a Australia w języku maori. Flagi z portretami patronów będą prezentowane papieżowi.

Święci męczennicy

Trzecia część skupiona będzie na ewangeliarzu i podzieleniu się Słowem Bożym. Posłużą temu wizerunki błogosławionych i świętych męczenników wybranych przez internautów w międzynarodowym plebiscycie na patronów miłosierdzia. Jak podkreśla Roman Kołakowski – reżyser wydarzenia, to męczennicy, którzy zachowali czystość. – To ważne przesłanie dla młodego człowieka, ci męczennicy mają zachęcać młodych do odwagi i determinacji, do obrony wiary i świętości - mówi. Wśród świętych będą św. Agnieszka Rzymianka, św. Jadwiga królowa, św. Dominik Savio, św. Maria Goretti, św. Kizito, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, bł. Jose Sanchez del Rio i  św. Teresa z Lisieux. Pielgrzymi na Błoniach wraz z papieżem zobaczą w przygotowanej wizualizacji patronów miłosierdzia przekazujących sobie Ewangeliarz, którzy w pewnym momencie… Ożyją! Ale w jaki sposób to się dokona, trzeba zobaczyć na własne oczy. Kiedy już Ewangelia zostanie odczytana, Ojciec Święty przemówi do zgromadzonych, a po modlitwie "Paternoster" papież odjedzie papamobile na ul. Franciszkańską, gdzie po kolacji ukaże się w Oknie Papieskim.

Organizacja wydarzenia

Dla Romana Kołakowskiego, autora wielu widowisk plenerowych, od wielu lat zajmującego się komponowaniem i pisaniem, praca nad organizacją wydarzeń czwartkowych to wielkie przeżycie. - To jest wielka odpowiedzialność, ale też wielka radość. Robimy wszystko, aby przygotować to wydarzenie jak najlepiej – mówi.
Trzeba dodać, że Roman Kołakowski w sposób profesjonalny i artystyczny realizuje pomysły i założenia scenariusza tego dnia, które powstały wiele miesięcy wcześniej w Sekcji Wydarzeń Centralnych, w wąskim gronie osób zaangażowanych wtedy w tworzenie koncepcji wszystkich wydarzeń z udziałem papieża.

Ewelina Słomka

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam